Péče o dětské zoubky

Rubrika: Zuby

skartackemČas vhodný pro první návštěvu vašeho dítěte u stomatologa je ještě v období těhotenství. Dočasné zuby se začínají zakládat už v 6. týdnu gravidity, takže dodržování správné životosprávy a vyvarování se rizikových faktorů jako je alkohol, kouření atd. během těhotenství přispěje ke zdravým zoubkům vašich dětí.

Nastávající maminka by se měla u svého stomatologa dozvědět, jak a kdy začít pečovat o zoubky svého dítěte, na co si dát pozor a kdy je nejvyšší čas začít s dítětem chodit na pravidelné preventivní prohlídky.

První zoubky se začínají prořezávat mezi 4.-6. měsícem života dítěte. V zahájení i v pořadí prořezávání je poměrně velká variabilita, proto většinou není nutné se obávat, že něco není v pořádku.

Když se v ústech vašeho dítěte objeví první zoubek, je čas začít s pravidelnou péčí o něj, nejprve u předních zoubků postačí otírání vatovým tamponkem po každém kojení, či později po každém jídle. Nejdůležitější je čištění večer před spaním. U zadních zoubků je na řadě takzvaný prsťáček a později dětský kartáček.
Dětský kartáček by měl být hlavně co nejměkčí a přizpůsoben věku dítěte. Pro začátek (určené zhruba do 5 let věku dítěte) existují také kartáčky s delším držadlem, které společně s dítětem drží i rodič. Slouží pro nácvik správného čištění. Kartáčky jsou dle věku rozděleny od 0 do 3 až 4 let věku, dále kartáčky pro předškoláky od 3 do 6 let věku. Dalším krokem jsou kartáčky junior od 6 do 12 let věku dítěte. Od zhruba 12 let věku se již používají kartáčky pro dospělé.

Protože dítě do věku kolem 6 let není dostatečně manuálně zručné, hlavní péče o zuby leží na rodičích, čištění a u starších dětí dočišťování zubů je práce, která se rozhodně vyplatí.

Další pomůckou k čištění zoubků je jednoznačně zubní pasta. Pro jedno čištění stačí množství velikosti hrášku. Pro děti od 2 do 6 let jsou určeny pasty bez obsahu mentolu a hlavně s různými příchutěmi (např. jahoda, malina), což podporuje chuť dětí do čištění zoubků. Pasty samozřejmě neobsahují cukr. Tyto dětské pasty obsahují snížené množství fluoridů oproti pastám pro dospělé. Je možné používat i zubní pasty úplně bez obsahu fluoridů.
Pro školáky ve věku 6 – 12 let již pasty obsahují množství fluoridů srovnatelné s pastami pro dospělé a to z důvody výměny mléčných zubů za stálý chrup. Tyto pasty remineralizují sklovinu, avšak nejsou tak mentolové – to proto aby si děti postupně navykly na mentolovou příchuť.
Od 6 let věku dítěte, kdy dítě umí samo vyplivovat tekutinu je již možno zařadit také používání ústní vody určené pro děti od 6 let.

Důležitou roli v péči o zuby hrají také stravovací návyky. Strava bohatá na sacharid (cukry) nebo pití přeslazených nápojů rozhodně nepřispějí ke zdravým zoubkům a ani zdraví vašeho dítěte. Z pohledu zubního lékaře je největším prohřeškem noční kojení po dosažení zhruba jednoho roku věku dítěte. V noci se bohužel žádné mamince nechce po kojení ještě dítěti zoubky čistit a mléčné cukry mají hodně času na poškození skloviny mléčných zoubků. Není tedy bohužel výjimkou, když dítě ve věku 2 let má již zcela zkažené všechny zoubky, či rozpadlou sklovinu. Následují samozřejmě více či méně bolestivé extrakce zoubků a hlavně je ohrožena i schopnost správně vyslovovat. Stálý chrup se začíná objevovat až kolem 5. či 6. roku dítěte, do té doby je dítě bez zoubků. Problém s chybějícími zuby se poté musí řešit mezerníkem, aby děti nešišlaly a mohly správně vyslovovat.

S návštěvou a pravidelnou docházkou k zubnímu lékaři je třeba začít co nejdříve.

V šesti měsících je dítě připravené na první návštěvu, pokud se do té doby mamince něco nezdá, může samozřejmě přijít dříve. V první návštěvě se dítě povozí na zubním křesle, ohmatá si vyšetřovací nástroje, seznámí se s prostředím ordinace, s lékařem i sestřičkou a možná si i nechá spočítat zoubky. A když ne, v příští návštěvě už určitě najde odvahu. Maminka se dozví jakou dětskou pastu a v jakém množství by měla používat, jak zoubky čistit, zda je vhodné používat fluoridové tablety, zda jsou zoubky v pořádku a kdy je nejvyšší čas odhodit dudlík nebo odložit ocumlaný paleček.

Velkou chybou je, když dítě navštíví poprvé stomatologa s bolestí. Sama bolest je pro dítě stresující a při neznámém ošetření v neznámém prostředí vnímá celý zákrok tak negativně, že se pak logicky další návštěvě brání.
Od 5-6 let prořezávají první stálé zuby a v této době by již dítě mělo mít správný návyk ústní hygieny (samozřejmě rodiče by měli pořád dočišťovat a kontrolovat), nemělo by se tak bát zubního vyšetření, protože už ví, co se bude dít. Je vhodné udělat první rentgenový snímek, na kterém v tomto věku budou vidět všechny založené zuby, můžeme tak předejít mnohým problémům v dospělém věku.

Pokud lékař uzná za vhodné, je možné zuby s hlubokými jamkami a rýhami na kousací plošce zapečetit. U těchto zubů je vysoké riziko, že právě v těchto jamkách a rýhách, které jsou hůře přístupné pro kartáček se zub brzy začne kazit. Lékař po přípravě zubu aplikuje do jamky „pečetidlo“ – bílou výplň a předejde tak zkažení zubu.

Při pravidelných návštěvách vašeho dítěte u zubního lékaře kromě kontroly ústní hygieny a případně nácviku čištění v ústech, stavu chrupu a dásní, kontroly správného prořezávání zubů, postavení zubů a čelistí, fluoridace zubů a případného spravení nějakého zoubku dostáváte tu nejdůležitější péči a tím i určitou záruku, že v dospělosti se pro Vaše dítě návštěva u zubaře může stát jen společenskou událostí.

Autorem článku je odborník z Erpet Medical Centra, kde pracuje rovněž praktická zubní lékařka MUDr. Štěpánka Bálková, která na serveru VašeDěti.cz vede novou zubní poradnu.

Napsal/a: Erpet Medical Centrum

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist