Vždyť létat je tak snadné!

Rubrika: Životní styl

Buďto můžete skočit z letadla, půl minuty vřeštět ve volném pádu a pak se s rozevřeným padákem snést k zemi, nebo se můžete s plachtou za zády rozeběhnout z kopce, v klídku si vzlétnout a prohánět se celý den v oblacích. Ta druhá varianta se nazývá paragliding a propadnout mu není vůbec těžké…

Zpočátku to nemusí vypadat přímo růžově. S dvacetikilovým batohem na zádech lezete na kopec, lije z vás pot a sotva popadáte dech. Na vrcholu pak pečlivě rozbalujete padák, modlíte se za dobré počasí a třeba několik hodin čekáte na ten správný vítr. Místo něj se však klidně mohou přihnat černé mraky a vy všechnu svou výbavou zase pracně zabalíte a mizíte do údolí (pěšky!). Vás by druhý den na kopec už možná nikdo nedostal, ale zapálený paraglidista si tuhle scénku přehraje klidně stokrát. Pocit, který následuje po zafoukání toho správného větru, mu totiž za všechno to utrpení stojí. Často stačí pár kroků a odlepí se od země, stoupá nad vrcholky hor, sviští si to po obloze rychlostí třicet kilometrů v hodině a pak si někde přistane uprostřed polí. A zatímco se pak snaží dostat zpátky, už si v hlavě plánuje další let.

O závod s ptáky

Paragliding vlastně není adrenalinovým sportem v pravém slova smyslu. Pokud chcete, můžete svou tepovou frekvenci bez problémů zkrotit. Při startu totiž nenastává podobně vypjatý moment jako třeba těsně před skokem z letadla. Tady se prostě rozběhnete z kopce a jak si to pádíte dolů, najednou letíte. Nejde přitom o žádný strmý sráz, ale o svah srovnatelný s obyčejnou lyžařskou sjezdovkou, která často v létě opravdu slouží jako startovní bod pilotů. Po startu už jen vyhledáváte stoupavé proudy a míříte si to vstříc nekonečnu. Ačkoliv se k vám mohou během letu připojit draví ptáci a chvíli vás zkoumavě doprovázet, v oblacích jste odkázáni sami na sebe. Jistě, existují i tandemové padáky, jsou však mnohem pomalejší a daleko s nimi nedoletíte.

Pověstné dálkové lety, v jejichž několikahodinovém průběhu překonáte i sto kilometrů, však podstupuje každý pilot sám. Musí se proto stoprocentně spolehnout na svoje schopnosti, obzvláště pokud se najednou ocitne uprostřed neobydlené divočiny a touží se dostat nazpátek. V Čechách je taková zábava ještě relativně jednoduchá. Dobelháte se do nejbližší vesnice, domorodců se zeptáte, kde jste se to vlastně ocitli, a stopem, autobusem nebo vlakem se dřív nebo později dokodrcáte do vlastní postele. Jenomže třeba v Alpách můžete skončit uprostřed skalnatých hor, které sice mohou stát vzdušnou čarou pár kilometrů od civilizace, ale pěšky jejich mohutné hřebeny nepřekonáte ani za několik desítek hodin svižné chůze. V podobné situaci se vám rozhodně vyplatí nepropadat hysterii. Zpravidla až tehdy vám však dojde, jestli jste ve svém živlu, nebo zda příště nevyrazíte raději na fotbal. Většina létavců si pro lepší rozkoukání po přistání vozí mapy a užitečný přístroj GPS. I přes to může být složité se zorientovat. Pak se možná dostaví onen předtím opomenutý adrenalin doprovázený touhou přežít.

autor: Ivana Růžičková, AD Speciál, 3/2007
Jedná se o ukázku z časopisu ADéčko, vydává Portál

Napsal/a: Ivana Růžičková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist