Léčba slovem. O co vlastně jde?

Rubrika: Životní styl

1270896_chelseaPsychiatr, psycholog, psychoterapeut – kdo se v tom má vyznat. Jen krátké a jednoduché členění – psychiatr je člověk, který vystudoval medicínu a tudíž léčí duševní onemocnění zejména léky. Psycholog je absolventem vysoké školy v oboru psychologie a léky Vám nepředepíše. Oba mohou být zároveň i psychoterapeuty.

Psychoterapeut je někdo, kdo vystudoval akreditovaný výcvik zaměřený na vedení rozhovoru, který má léčebné účinky. Ne každý psycholog či psychiatr však toto vzdělání má – není povinné.

Léčba slovem tedy psychoterapie je velmi účinným nástrojem při řešení potíží, ale také v případech těžkého rozhodování, nebo při snaze rozvinout své schopnosti a dovednosti.

Systemický přístup a jeho zvláštnosti

Systemický přístup se vyznačuje zejména tím, že nerozlišuje druhy potíží. Nepoužívá žádnou diagnostiku ani teorii osobnosti. Teď to vypadá, že vlastně už není nic, s čím by mohl terapeut pracovat. Avšak nesmíme zapomínat na velmi důležitého člena vzájemné interakce a tím je člověk, který přichází se žádostí o pomoc. Při tomto druhu léčby slovem se velmi zaměřujeme na zdroje a řešení, která jsou ukryta v každém z nás a co je to nejhorší, hlavně před námi samotnými. S pomocí terapeuta, který dává celkem nezvyklé otázky, tak můžete sami pro sebe získat i velmi netradiční a ve svém důsledku jednoduché odpovědi, které umožní rozvoj pro Vás užitečných myšlenek a chování.

Jaké jsou podmínky úspěšné terapie? Jedinou, ale zato zásadní, podmínkou bývá chuť na změnu, zlepšení, zbavení se problému…
Jelikož pokud nepoznáme, že je něco, co bychom chtěli jinak, tak pak těžko můžeme něco získat.

Velmi často bývá psychoterapie spojována s tím, že se jdeme jen někam vypovídat. Někdy je opravdu velmi účinné svoji bolest někomu sdělit, avšak k tomu by nám mohla stačit i kamarádka. Role terapeuta je jiná zejména v tom, že Vás podněcuje k přemýšlení o svých vlastních kompetencích, o souvislostech Vašeho uvažování, o možných cestách řešení. Psychoterapeutický rozhovor zní jinak, než běžné rozhovory. Otázky bývají také netradiční, což nakonec pomáhá. I díky tomuto jinému způsobu rozhovoru, který mívá výsledky, je možné označit psychoterapii za obor, který léčí slovem.

Jsem blázen, když chodím na terapii?

Kdo se o sebe stará nemůže být nikdy bláznem. Když posilujete své svaly, tak vám to pravděpodobně bláznivé připadat nebude. A když posilujete svoji duši? Jaký je v tom rozdíl?

Autorkou článku je majitelka serveru www.o-beaute.net.
„O-beaute [o boté] = o kráse. Pracujeme s krásou vnější (vizážistické služby) i vnitřní (Zážitková setkávání). Orientujeme se především na ženy všech věkových kategorií.“

Napsal/a: Jendulka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist