10 tipů, jak dodržet novoroční předsevzetí

Rubrika: Životní styl

Nalezení rovnováhy při plánování novoročních předsevzetí je důležité. Je potřeba si dát dost velké cíle na to, aby se něco změnilo, ale ne tak velké, abyste je nezvládli vyplnit.

Měsíc leden by nebyl lednem, kdybychom si pro nový rok nedali nějaká předsevzetí. Většina z nás si slibuje, že tentokrát bude jíst lépe, zhubne nebo se dostane do formy. Potíž je v tom, že máme tendenci slibně začít, ale staré zvyky se vplíží zpět, a to často během několika týdnů.

Součástí problému je to, že mnozí z nás přistupují k novoročním předsevzetím spíše jako ke sprintu než k maratonu. Chceme všechno změnit najednou a nedokážeme si všechno naráz ohlídat. Namísto rychlého sprintu byste měli vidět svá předsevzetí jako něco, co budete muset neustále trénovat – dny, týdny, měsíce.

Pokud chcete, tentokrát svá předsevzetí dodržet, máme pro vás 10 tipů, které vám pomohou, abyste to dokázali!

  1. Zjistěte, co chcete změnit

Chcete-li změnit špatné návyky a nahradit je zdravějšími, musíte se nejprve zamyslet nad svým současným chováním. Například, pokud víte, že jíte více, než byste měli, může být užitečné uznat, že se přejídáte, a zároveň se nechat trochu „otrávit“ svým chováním. Zdravé naštvání vám pomůže se namotivovat. Nesmíte to však přehnat a začít se za své prohřešky bičovat.

  1. Dejte si rozumný cíl

Prvním krokem k dodržení předsevzetí je především to, aby bylo rozumné. Je to mnohem lepší než si stanovit nerealistické cíle. Nerealistické cíle vedou k tomu, že budete mít tendenci všechno hned vzdát. Začněte tedy pomalu a raději s menším cílem, který můžete postupně zvedat. Když se rozhodnete posilovat, také hned nesáhnete po nejtěžší čince, a pokud ano, tak ponesete následky.

  1. Zformulujte svá předsevzetí

Když zformulujete svá předsevzetí, udělejte je tak konkrétními. Je skvělé říci, že chcete „jíst méně tuku“, ale to je příliš vágní. Místo toho můžete stanovit měřitelný cíl „omezit příjem tuku na 40 gramů denně“.

  1. Stanovte si priority

Pokud je váš seznam dlouhý, možná budete chtít některé body upřednostnit. Začněte s těmi jednoduššími. To vám může pomoci získat sebedůvěru a jistotu, že můžete ve skutečnosti dosáhnout toho, co jste si stanovili. Pokud se i přes to domníváte, že se pokoušíte provést příliš mnoho změn najednou, možná budete muset trochu zkrátit seznam.

  1. Zavažte se k nim

Jakmile se rozhodnete, jaká jsou vaše předsevzetí, napište je. Písemné výzvy a plány vám pomohou se k nim zavázat. Navíc se k nim budete moci kdykoliv vrátit a připomenout si je.

  1. Plánujte, jak zařadit své nové návyky

Jakmile si dáte závazky, budete muset naplánovat, jak můžete své nové návyky uvést do praxe. Pokud pracujete na svých stravovacích návycích, vyhoďte všechno nezdravé jídlo z domu. Pokud plánujete vařit více doma, ujistěte se, že máte v lednici, spíži a mrazničce správné přísady.

  1. Procvičujte si nové návyky a udržujte si přehled

Buďte trpěliví – chvíli trvá, než se nové návyky usadí a vy se budete cítit přirozeně a pohodlně. Sledujte „měřitelné“ hodnoty, které jste uvedli ve svých předsevzetích – například váš příjem kalorií nebo tuků, počet porcí ovoce a zeleniny, které jste měli, nebo kolikrát týdně jste si zabalili zdravý oběd.

  1. Učte se ze svých neúspěchů

Raději než se poddat porážce, zkuste se z ní poučit. Pokuste se přijít na to, co vás vedlo k uklouznutí, a zjistěte, jak můžete zabránit tomu, aby se to příště stalo znovu.

  1. Odměňte se za své úspěchy

Pokud jste v minulosti provedli změny chování, které s vámi zůstaly, můžete na tomto úspěchu stavět. A nezapomeňte se odměnit za své úspěchy a ocenit je.

  1. Vytvořte podpůrný systém

Přátelé, členové rodiny a online komunity mohou být obrovskými zdroji podpory. Takže dejte lidem kolem sebe vědět, čeho chcete dosáhnout. A když nabízíte podporu ostatním, kteří ji potřebují, může vám to také pomoci ve vašem vlastním úsilí.

Napsal/a: Herbalife

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist