S podzimem opět přichází období respiračních onemocnění…

Rubrika: Tipy pro zdraví

Letošní podzim se zdá být podstatně přívětivější než právě uplynulé léto, přesto se dá s jeho příchodem opět očekávat zvýšený počet nachlazení a respiračních onemocnění stejně jako každý rok. Pokud vaše dítě navíc letos poprvé nastoupilo do dětského kolektivu, neměli byste přípravu na každoroční boj s bacily podcenit.


Právě v kolektivu menších dětí se respirační onemocnění šíří velice snadno. A o tom, jak dlouho se pak takové léčení „prachobyčejné rýmy“ nakonec vleče a jaké další nepříjemnosti může způsobit, by mnohé z vás jistě mohly psát romány.

Možná jste si toho všimli – Kačenku, Jiříka nebo Natálku od října do dubna ve školce takřka nepotkáte, jak jdou postupně z jedné nemoci do druhé, zato Kubíčka tam můžete vidět denně, aniž by jevil známky jakékoli nemoci. Je tak živým důkazem toho, že návštěva školky či školy v „chřipkových“ měsících nemusí nutně znamenat, že i u vás doma se bude marodit.

Jak „školkovým“ nemocem předcházet?

Dvěma největšími pomocníky v boji s chřipkovými a dalšími bacily jsou důsledná hygiena a odolný imunitní systém. Ač se může zdát, že ani jedno nemůžeme u dětí v předškolním věku zajistit na 100%, určitě stojí za to na těchto dvou frontách bojovat.

Hygienické návyky dětem vštěpujeme od nejútlejšího věku, mytí rukou před jídlem a po návratu ze školní zahrady by mělo být samozřejmostí. Přesto těžko ovlivníme, jak často si kýchající kamarád opravdu zakryje pusu kapesníčkem. Těžko se také dětem vysvětluje, že by se ručkama neměly dotýkat obličeje, mnout si unavená očička atd.

Zaměřme se na posílení imunity

Náš vlastní obranný systém je tím nejsilnějším brněním proti nemoci, proto stojí za to o něj pečovat a chránit si ho. Zvlášť v dětství bychom se na něj měli zaměřit. Tělo zanesené škodlivými látkami nebude mít dost sil k obraně před nepřátelskými viry.

Jak přispět ke zvýšení obranyschopnosti našich dětí?

Každé dítě by mělo mít co nejvíce pohybu, hlavně na čerstvém vzduchu, pokud to počasí a povětrnostní vlivy dovolí. Neméně důležitý je pravidelný a dostatečný přísun vitamínů v přírodním stavu – tj. v podobě zeleniny a ovoce.
Svůj význam má i otužování. Není ovšem nutné máčet děti po ránu v ledové vodě, nebo je hnát na rozcvičku u otevřeného okna v tílku a trenýrkách. Pouvažujte spíš o snížení teploty v místnosti, kde děti spí, a o přiměřeném oblékání.

V této souvislosti snad ani nejde nezmínit různé preparáty pro posílení imunity, které v těchto dnech už lékárny v hojné míře nabízejí. Než sáhnete k chemicky vyrobeným vitamínům a potravinovým doplňkům, zkuste  jednodušší (a levnější) řešení, které znaly a hojně využívaly už naše babičky.

Řešení z darů přírody

Jako první se nabízí různé bylinné směsi a čaje, které si buď sami připravíte z přes léto nasbíraných bylinek, nebo koupíte už připravené v lékárně či specializovaných prodejnách. Čaje na posílení imunity většinou obsahují meduňku, mátu, zlatobýl, měsíček a rakytník.

Další léty prověřenou variantou může být přírodní léčivá minerální voda Vincentka. Svým obsahem a vyvážeností minerálních solí a prvků umožňuje rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, žaludku a střevech. Tím pročišťuje organismus a posiluje jeho imunitu. Při nachlazení a jeho projevech  napomáhá vylučování hlenu a regeneraci při horečkách. Je zdrojem důležitých minerálů, které tělo při vysokých teplotách ztrácí. Stejně jako v případě bylinek je její účinek prověřen staletími.

Minianketa na závěr

  1. Jak předcházíte „školkovým“ kašlům a rýmám vy?
  2. Jak se s nimi vypořádáváte, když se jim nepodaří předejít?
  3. Co děláte pro posílení obranyschopnosti organismu svých dětí?

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Tak šíření respiračních onemocnění ve školkách, to je samostatná kapitola 🙂

    Jinak taky hojně využívám prevenci. Ať už tu akutní, když náhodou na dcerku něco „leze“ jako jsou bylinkové čaje a sirupy nebo takovou tu prevenci stabilní ve formě čerstvého ovoce či zeleniny.

    Pravdou je, že dcerka už do školky chodí nějaký ten rok, takže je možná proto více odolná. Nicméně, když zaregistruju ve školce horu chrchlajících a smrkajících dětí, tak zpozorním 🙂
    Jakmile vidím, že by se o ní něco mohlo pokoušet, tak zvolím cestu nejmenšího odporu a dopřeji jí odpočinek, třeba prodlouženým víkendem, jako teď. Bylo hezky, takže jsme trávili spoustu času na čerstvém vzduchu, v lese.Nastolila jsem více odpočinku a spánku a bylo po začínající viroze 🙂
    Je to mnohem lepší varianta, než jí nechat chodit do poslední chvíle se soplíky „po kolena“ a pak trávit čtrnáct dní doma.

    Jinak co se týká respiračních onemocnění, tak se mi svého času osvědčil sirup Aureus. Je výborný. Uvolňuje dýchací cesty, takže zmírňuje projevy rýmy a kašle.

    Klasické sirupy na kašel nepoužíváme. Sáhnu raději po jitrocelovém nebo mateřídouškovém. Udělá stejnou, ne-li lepší službu. Z čajů jeto zmiňovaná meduňka, heřmánek, lípa.

    Lien u vás to bude spojené nejen se vstupem do kolektivu plného těchto onemocnění, ale i svůj podíl na tom má stres spojený se změnou prostředí. Za čas to zvládnete levou zadní.

    Když opomenu dvě návštěvy na pohotovosti za celý rok, tak s dcerou nás obvodní pediatr vidí jen na preventivních ročních prohlídkách 🙂

  • Lien

    Tak ty neznám, ale vincentka je náš dobrý společník. Jinak docela dodržujeme vše, co je v článku, přesto malá po prvních dvou dnech ve školce – nemocná. No asi se tomu zcela předejít nedá :-(.

    Po pastilkách se popídím.

  • Jarmuschka

    Krom jiného už úspěšně testujeme Vincentka pastilky – jsou ve dvou příchutích: s bylinkovou příchutí a s příchutí pomeranče.
    🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist