Klíšťata jsou roztoči, žijí hlavně v nížinách a pahorkatinách, vyskytují se od března do listopadu, číhají většinou na rostlinách do jednoho metru nad zemí…
Dostala se mi do rukou příloha novin věnovaná klíšťatům a návodu, jak se před nimi chránit, a protože mi přišla dobře zpracovaná, rozhodla jsem se o ni s vámi podělit.Aktuální stav jejich výskytu u nás si můžete prohlédnout na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (www.chmi.cz) a Státního zdravotního ústavu (www.szu.cz), kde najdete předpověď aktivity klíšťat na území ČR, aktualizuje se vždy ve čtvrtek odpoledne. Aktivita je vyjádřena pomocí výše zmíněných stupňů aktivity od jedné do pěti (1 nejnižší, 5 nejvyšší).
Letos po celé České republice stupeň 4 až 5, což znamená vysoké riziko.
Stupeň 4 = velké riziko: použijte repelent, nesedejte si do trávy. Na kraji řek, potoků a listnatých lesů neprolézejte křovím. Večer a ráno se prohlédněte.)
Stupeň 5 = nejvyšší riziko: Používejte repelent,v lesích se držte jen na zpevněných cestách. Večer a ráno se prohlédněte.
Pro minimalizaci rizika přisátí klíštěte dodržujte následující pokyny:
1. Nechte se včas očkovat – i přes to, že už je „sezóna“, stále se můžete nechat naočkovat proti klíšťové encefalitidě.
2. Sledujte předpověď ohrožení na internetu
3. Vyhýbejte se nebezpečným místům
4. Noste dlouhé a hladké oblečení – ideální je skrýt co největší plochu kůže, i když je teplo, klíštěti bude déle trvat, než se zakousne, můžete ho objevit už na oblečení. Na hladkém oblečení, které nepřipomíná srst zvířat, se klíště hůř zachytí.
5. Používejte účinné repelenty, nejlépe ve formě spreje, vhodné na kůži i oblečení. Je důležité, aby obsahoval aspoň 10% DEET, čím větší procento, tím účinnější, ale může dráždit citlivou pokožku. Lze kombinovat silnější prostředek na oblečení, slabší na kůži. Nejúčinnější jsou repelenty obsahující také permethrin, který klíšťata zahubí.
6. Vyhýbejte se vysoké trávě
7. Po návratu se pečlivě prohlédněte (oblíbená místa: podkolenní jamka, za uchem, třísla, podpaží, dětem i mezi vlasy..)
Jak bezpečně odstranit klíště:
1. Klíště a jeho okolí postříkejte před vytahováním dezinfekcí, nebo přípravkem s alkoholem – když je přisáté krátce, může dezinfekce zahubit případný virus encefalitidy.
2. Nekapejte olej ani mýdlo, klíště by se zadusilo a vyzvracelo a tím by se zvýšilo riziko nákazy.
3. Pinzetou s oblým koncem (v lékárně za pár korun) uchopte klíště co nejblíže ke kůži (za hlavičku) a kývejte opatrně ze strany na stranu (kroucení je nesmysl, klíště je zakousnuté, ne zakroucené) a jemně táhněte. Do dvou nebo tří minut by se mělo uvolnit.
4. Opět dezinfikujte (vyplaví se případná utržená kusadla).
5. Zabalte klíště do papíru a spláchněte do záchoda, případně v přírodě zahrabte do země (nerozmačkávat – rankou v kůži by se mohla dostat infekce do těla, nepálit – mohlo by explodovat a dostat se do očí)
Onemocnení přenášená klíšťaty:
Klíšťová encefalitida:
Co to je:
Nebezpečné virové onemocnění, přenáší ho 0,5 a 1% klíšťat.
Jak se chránit:
Očkováním. Jsou dvě možnosti – Encepur a FSME Immun. Stále se lze naočkovat ve zrychlené formě, kdy Encepur podává v den 0, den 7 a den 21, posilující dívka pak po 12-18 měsíců, další po 5ti letech.
FSME Immun se podává v den 0, pak za týden a za 14 dní, posilující vpich za 5 až 12 měsíců, přeočkování po třech a pak po pěti letech.
Jak se projevuje:
Pravděpodobně se ohlásí až po deseti dnech od nakažení příznaky podobnými chřipce: únava, malátnost, bolest hlavy a svalů. Po pár dnech přichází úleva. Druhá fáze se projevuje bolestmi hlavy, malátností, závratí a teplotou. V druhé fázi je nutná hospitalizace v nemocnici.
Jak se léčí:
Neexistuje lék, léčí se pouze její příznaky. Součástí léčby je naprostý klid na lůžku.
Co může způsobit:
Pokud postihne pouze mozkové pleny, jde o lehčí formu – meningitidu.
O encefalitidu jde tehdy, napadne li virus i mozkovou tkáň. Pacient může zemřít, nebo mít vážné následky – problémy se soustředěním, dlouhodobé bolesti hlavy, omezená hybnost končetin…
Koho ohrožuje nejvíc:
Starší lidi nebo chronicky nemocné. Děti se obvykle s nemocí vypořádají dobře.
Kolik lidí ročně se u nás nakazí:
Loni bylo 546 nakažených, v roce 2006 1029 nakažených.
Kde nejvíce hrozí:
Jižní Čechy, Plzeňsko, Děčínsko, Ústecko, Benešovsko, Vysočina, severní Morava, Znojemsko a okolí Brna.
Lymská borelióza:
Co to je:
Nemoc bakteriálního původu, zabírají antibiotika. Infikovaných klíšťat je 10 až 20%.
Jak se chránit:
Vyhýbat se rizikovým oblastem, nosit vhodné oblečení, používat repelent… Očkování neexistuje.
Jaké jsou příznaky:
Po 14 dnech až měsíci se objeví v okolí přisátí klíštěte červená skvrna o průměru více než pět centimetrů s bílým středem, psotupně bledne (může se objevit i jinde na těle, nebo také vůbec). Může se objevit bolest hlavy, únava nebo zvýšená teplota. U lidí se silným imunitním systémem může v této fázi odeznít, u lidí se slabým imunitním systémem může postihnout i srdce, nervy a klouby. Toto stádium se projevuje dušností, kašlem, bušením srdce, tuhnutím šíje nebo bolestí kloubů. Pokud se nakažený nezačne léčit, riskuje zánět mozkových blan nebo kloubů.
Oproti encefalitidě je však výhoda, že pokud jste nakažené klíště vytáhli do 24 hodin po přisátí, je minimální pravděpodobnost nákazy minimální.
Jak ji léčit:
Antibiotiky
Koho ohrožuje:
Nejčastěji děti od pěti do devíti let a dospělé nad 45 let.
Kolik lidí ročně onemocní:
V roce 2007 onemocnělo 3559 lidí, v roce 2006 rekordních 4400 nakažených.
Kde se můžete nakazit:
V parku, lese, na mýtině, na zahradě, na louce, v listnatých nebo smíšených lesích, v křoví.
Mezi ohniska nákazy patří střední a severní Čechy, vysočina, Zlínsko, okolí Břeclavi a Nového Jičína.
Napsal/a: Pomněnka
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)
Vždy , když začíná léto tak myslím na všechen hmyz, který se zas bude objevovat a vlastně kvůli dětem se „bojím“ včel, komárů, ale hlavně klíštat. Jenže si na „ně“ vzpomenu vždy jak léto začíná jako tento rok a paní doktorka děti nechtěla naočkovat, že se očkuje v zimě. A ohledně pomazání mýdlem…sama sestřička na pohotovosti dceři mazala ruku mýdlem, kde jsme přišli s podezřením na klíště….