Zima jako nebezpečný kamarád

Rubrika: Úrazy a první pomoc

1134780_boy_on_the_sledge_2Zima je pro děti jistě v mnohém více lákavá než jiná roční období. Zvláště pak, když napadne sníh a děti se těší na dovádění a stavění sněhuláků. Aby dítě mohlo zimní radovánky prožít v klidu, musíme dodržovat určitá opatření…

… protože v zimě dětem kromě jiného hrozí také nebezpečné prochlazení, podchlazení dětského organismu. K podchlazení dítěte nemusí dojít jen na horách, ale i ve městech, vždy záleží na fyzické aktivitě, oblečení a dalších faktorech.

MECHANISMUS PODCHLAZENÍ

Podchlazení je stav, kdy teplota tělesného jádra klesá pod 37°C a může tím být bezprostředně ohrožen lidský život.
Lidské tělo má schopnost termoregulace, tedy schopnost, kdy si lidské tělo udržuje stálou tělesnou teplotu. V tzv. jádru, tedy v místech, kde jsou uloženy životně důležité orgány, se teplota udržuje kolem 37°C. Termoregulace organismu je řízena především hypotalamem, kde se nachází termoregulační centrum. Toto centrum dostává informace z tepelných senzorů, které zaznamenávají výkyvy tělesné teploty. Jednak jsou to periferní receptory uložené v kůži a z vnitřních, které najdeme v hlubokých tělních strukturách. V kůži jsou početnější skupinou právě chladové receptory. Kožní receptory podávají termoregulačnímu centru přesný obraz o teplotní situaci. Regulační centrum se všemi „účastníky sledování tělesné teploty“ se také nazývá hypotalamický termostat. Když tento termostat detekuje, že je tělesná teplota v našem případě příliš nízká, aktivuje mechanismy, které zvýší tvorbu tepla v organismu. K účinkům těchto mechanismů patří známý chladový třes.

CHLADOVÝ TŘES je první svalovou známkou reakce na chlad, kdy se kosterní svaly kontrahují v malém rozsahu a ve velmi rychlém sledu. Tento třes je velmi důležitým mechanismem pro dodatečnou tvorbu tepla. Pozor si musí dát maminky kojenců, neboť u této kategorie dětí jsou určité vyjímky oproti větším dětem. Kojenci nemají v prvé řadě schopnost produkovat teplo chladovým třesem, takže je naprosto zbytečné sledovat, zda se miminko „začne klepat zimou“ a podle toho posuzovat, jestli mu je, nebo není zima. Rovněž kojenci mají menší tukový izolátor a větší povrch těla oproti hmotnosti.

V nepříznivých podmínkách, zvláště za silného větru, a pokud je dítě ještě navíc fyzicky vyčerpané, například po celodenním chození, lidské jádro si snaží udržet svou teplotu, ale na úkor jiných částí povrchu těla a dochází k omrzlinám končetin, neboť toto teplo si organismus vybírá na úkor právě končetin.
Lidský organismus má několik obranných mechanismů, které brání podchlazení, ale pokud dojde k vyčerpání těchto mechanismů, dojde k poklesu tělesné teploty v jádře pod 3°C a mluvíme o tzv. hypotermii. HYPOTERMIE je snížení tělesné teploty, kdy ztráty tepla nemohou být již organismem vyrovnávány jeho tvorbou. Pokud teplota klesne ke 28°C, dojde ke snížení metabolických a jiných fyziologických pochodů. Do této hodnoty se ještě organismu dokáže spontánně navrátit k vyšším hodnotám, pod touto hranicí si tělo již samo neporadí. Smrt nastává, pokud teplota tělesného jádra klesá k hranici 26-28°C.

PROJEVY PODCHLAZENÍ

Projevy podchlazení se, kromě jiných, dají shrnout do těchto bodů:

1. Apatie
2. Ztráta soudnosti
3. Změna chování
4. Zhoršení koordinace pohybů
5. Přibývá pádů
6. Bezvědomí

PRVNÍ POMOC PŘI PODCHLAZENÍ

1. Zajistit, aby nedošlo i nadále ke ztrátám tepla – přikrýt, dostatečně doobléci.
2. S dítětem příliš nehýbejte, nemasírujte mu kůži, nepodávejte žádné léky.
3. Dejte dítěti napít horkého oslazeného nápoje, nejlépe čaje.
4. Pokud je dítě již apatické, sledujte hlavně jeho dech, jako jednu ze základních životních funkcí.
5. Nikdy se dítěti nesnažte zvýšit teplotu tím, že ho vložíte do horké vany. Zahřívání musí být postupné. To znamená, že po chvíli pobytu v teplé, ale ne přetopené, místnosti ho můžeme začít zahřívat pozvolna horkými zábaly na hrudníku, v podpaží a v tříslech. Těmto zábalům se říká Hiblerovy. Jejich princip spočívá v tom, že se vezme prostěradlo, složí se na pětkrát, zevnitř se polije horkou vodou a přiloží se na spodní prádlo. Přes tento obklad se dítěti oblékne svetr. Zábal se mění po vychladnutí.
6. Podchlazení dětského organismu je vždy nebezpečné, dítě by měl vidět lékař. Pokud se jedná o těžké podchlazení, kdy je dítě apatické, nebo má i problémy s dechem, nebo se jedná o dítě do jednoho roku, volejte záchrannou službu. Pokud se jedná o lehké podchlazení větších dětí, odvezte dítě na vyšetření do nemocnice.
7. Pokud dojde k zástavě dechu a srdeční činnosti, zahajte ihned umělou srdeční masáž a dýchání z úst do úst a ihned volejte lékaře!

PREVENCE PODCHLAZENÍ

I když bude venku svítit sluníčko a teplota bude jen malinko nad bodem mrazu, nezapomínejte na to, že i při těchto teplotách může u dětí dojít k podchlazení. Zvláště pokud bude navíc foukat vítr.

1. OBLEČENÍ
Kojenec by měl být kromě vhodného teplého oblečení zabalený v nánožníku (fusaku). Vhodným doplňkem je deka přes fusak. Batolata, která již chodí, by měla mít kombinézu s kapucí a samozřejmě pod ní vhodné doplňky, jako jsou punčochové kalhoty, svetr a podobně. Vždy u dětí, které již chodí, berte v potaz také to, že takto malé děti mají rychlejší látkou výměnu a tím se tedy také snáze při pohybu zahřejí než dospělý člověk. Pro děti, které již chodí, je nejvhodnější nepromokavý materiál. Místo botiček může mít kojenec v kočárku silné ponožky či bačkůrky. Větší děti by měly mít vyšší kotníčkovou obuv.
UPOZORNĚNÍ: Po návratu z venku zkontrolujte, zda není dítě příliš zpocené nebo naopak prochlazené a podle toho jej vhodně oblečte při další procházce venku.

2. POKOŽKA DÍTĚTE V ZIMĚ
Nezapomínejte na to, že dětská pokožka je velmi citlivá, a proto se musí pravidelně ošetřovat i při pobytu venku. Rozhodně se více osvědčí mastičky než různé krémy, které obsahují více vody.

3. KDY CHODIT VEN
Dětem, pokud nefouká prudký a studený vítr nebo teplota neklesá pod více jak -10°C, pobyt venku nevadí, a to ani kojencům. Délka pobytu venku by měla být zvolena podle počasí a věku dítěte. Kojenec by neměl být venku při teplotách pod mrazem déle jak hodinu v kuse. Nejvhodnější dobou je čas kolem poledne, kdy teploty dosahují i vyšších hodnot. Ve velkých městech ale bývá často v zimě smog, pak tedy není vhodné s dítětem ven chodit.

4. NA CO NEZAPOMENOUT
Ani při pobytu venku v zimě nezapomínejte, že dítě potřebuje dodržovat pitný režim. Nejvhodnější jsou samozřejmě čaje, které s sebou bereme nejlépe v termosce. Zase záleží na tom, na jak dlouhou dobu s dítětem ven půjdeme.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist