Masáže dětí a kojenců

Rubrika: Péče o dítě

1071988_infantPři masážích se my i děti naučíme relaxovat, soustředit se, děti budou s námi lépe spolupracovat, zlepší se jejich spánkový rytmus, budou odolnější vůči nemocem a škodlivým vlivům, okolního prostředí. Stanou se klidnějšími a budou schopny vědomě vnímat a sdílet energii mezi matkou, otcem a dítětem.

Fyziologicky se stimuluje a zlepšuje krevní oběh, což má vliv na rozvoj všech tkání a činnost orgánů. V souvislosti se stimulací krevního oběhu je celý organismus lépe okysličován, podporuje se rozvoj hrudníku a správně držení těla. Masáž stimuluje pokožku a jednotlivé nervy a jejich zakončení, aktivizuje větší počet nervů, a tím posiluje i hmat.
Hovoříme o třech druzích dětských masáží: tradiční indické, švédské a masáži chodidla, která se vyvinula z reflexních technik. Výrazně ulevuje dětem, které přišly na svět dlouhým a komplikovaným porodem. V těchto případech je vhodné provádět masáž již v prvních hodinách života dítěte. Napětí a úzkost způsobené dlouhotrvajícím sevřením v porodních cestách jsou pak uvolňovány laskavými doteky dlaní rodičů za podpory působení přírodních bylinných olejů. Dochází tak během několika dnů či týdnů k uvolnění spasmů v blanitých strukturách tělíčka dítěte. Pokud není pracováno s touto úrovní, ovlivňuje napětí druhotně vnitřní orgány i svalstvo, které jsou fasciemi obaleny. Mozek pak přejímá tento vzor a udržuje jej. Celková tenze se fixuje.
Velikým významem této masážní techniky je izolace nervů od negativních vlivů a stimulace tvorby myelinu zvyšujícího nervovou vodivost. Je rozvíjena vazba mezi mozkem a periferními nervy. Stimulujeme též vazbu mezi vervy v mozku (mnohé nervy jinak zůstávají vez vytvořených vazeb a tím se snižuje kapacita informací vědomě se ukládajících v mozku)! Masáží ovlivňujeme i svalstvo. Působíme jak na jeho zpevnění tak i na uvolnění – podle potřeby. Koordinaci pohybů zlepšujeme zejména pravolevě orientovanými masážními tahy na těle dítěte. Tento účinek je vhodný pro děti s hyperkynetickým, hyper i hypotonickým syndromem, opisomatem. Masáží vyvoláváme i kloubní změny – při doteku v blízkosti kloubů dochází k uvolnění hormonů do organismu, je uvolňován pohybový aparát. Dotekové relaxační techniky uvolňují a odstraňují u dětí poporodní trauma, pomáhají zlepšit dyslexii, dysgrafii, dyskalkulii, projevy lehké mozkové dysfunkce, dokonce i některé projevy Downova syndromu i autismu, mohou zlepšit stav astmatiků, alergiků, ekzematiků aj.
Významnou roli hraje i působení dotekové relaxace na naši citovou, mentální i vzpomínkovou strukturu. Zejména u dětí s vážnějšími poruchami a kombinovaným postižením pomáhá dotek k sebeuvědomování a k sebepřijetí a to i u rodiče, který masáž provádí.
Celá masáž ve svém důsledku působí na svalový, oběhový a lymfatický systém, působí i na jednotlivé tlakové body a meridiány, ovlivňuje rovnováhu životní energie, působí preventivně i léčebně a regeneračně na tělo, duši i ducha.

Pravidla masáže
Vybereme vhodné místo, kde budeme masáž opakovaně provádět. Mělo by být příjemné, dostatečně vyhřáté. Můžeme masírovat na zemi (zejména u malých dětí je to i bezpečnější), na posteli, případně u větších dětí na masážním stole. Připravíme si mističku s masážním olejem a pustíme tichou klidnou hudbu. Jsou ovšem zase případy, kdy na dítě hudba nepůsobí uklidňujícím dojmem. Pak můžeme dítěti zpívat nebo mu tiše povídat, co právě děláme, a nebo se na dítě prostě jen usmíváme. Zaujmeme vhodnou, pohodlnou polohu, sundáme prstýnky, hodinky, náramky, aby nás ani dítě nic nerušilo, a dříve než se dotkneme těla dítěte, provedeme sami alespoň krátkou relaxaci: s prvním hlubokým nádechem a pomalým výdechem pocítíme uvolnění fyzického napětí od hlavy až ke konečkům prstů na nohou. S druhým hlubokým nádechem a pomalým výdechem odplouvají všechny naše starosti, jsme tu jen my a naše dítě, kterému se chceme s láskou věnovat. S třetím hlubokým nádechem a pomalým výdechem proudí naším tělem paprsky světla a naše srdce se rozzáří jako malé slunce, které prohřívá náš hrudník, naše paže, dlaně a prsty. My jsme jemná síla lásky. Svými doteky budeme dětem teplo a lásku předávat. Se čtvrtým nádechem a výdechem otevřeme oči, usmějeme se na svoje dítě a zeptáme se, zda můžeme začít s masáží.
Vedle láskyplného přístupu maminky nebo tatínka k děťátku je nezbytná tolerance a úcta. Dítě se do ničeho nesmí nutit. Jestliže není na masáž připraveno, můžete ho k sobě jen přivinout a pochovat. Děti můžete masírovat každý den zhruba patnáct až dvacet minut.

Mgr. Jana Hašplová,
Časopis Děti a my (1/2004)

Napsal/a: Mgr. Jana Hašplová

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Velmi pěkné.Pěkná kniha od nakladatelství Portál o masážích je Masáže dětí a kojenců

    Určitě má masáž velký význam pro dítě.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist