Zrádná laryngitida

Rubrika: Onemocnění a léčba

71003_intravenous_perfusionLaryngitida je onemocnění, které se vyskytuje hlavně u malých dětí a může znamenat velmi vážné nebezpečí ve smyslu ohrožení života dítěte…

Je to onemocnění velmi často vyvolané viry a charakterizované jako zánět hrtanu s postižením hlasu a s dýchacími obtížemi. Velmi často se vyskytuje u malých dětí, často u kojenců a batolat. Pokud se tento zánět vyskytne u takto malých dětí a hrozí závažnější průběh, pak je také často indikována hospitalizace dítěte v nemocnici.
V základě rozlišujeme laryngitidu subglotickou a supraglotickou (epiglotitidu). Subglotická forma je častější a vyskytuje se právě hlavně v dětském věku.
Laryngitida je zánětlivé onemocnění, které postihuje část dýchací trubice – hrtan, který následkem vzniklé infekce zduří a oteče. Pro příklad – průměr hrtanu je u kojence asi 1cm. Dochází k překrvení a ztluštění hlasivek a překrvení sliznice hrtanu. Tělo se brání kašlem, který je pro laryngitidy typický – štěkavý kašel.
Akutní laryngitida je způsobena viry, ale může vzniknout i druhotně jako bakteriální superinfekce. Vliv na vznik tu má i chlad, alergie nebo inhalace chemických látek. Projeví se štěkavým kašlem, ztíženým dýcháním, neklidem, apatií, tlumeným projevem hlasu, bolestmi v krku. Příznaky se rozvíjí velmi rychle. Léčení spočívá v podávání dostatku tekutin, hlasovém klidu, aplikaci inhalací, při teplotě podáváme léky proti teplotě – antipyretika. Pokud se jedná o bakteriální zánět, pak jsou na místě antibiotika.
Subglotická laryngitida je virové onemocnění, které se vyskytuje sezonně (hlavně na jaře a na podzim). Vyskytuje se hlavně u dětí v období od 3 měsíců do 3 let. Projeví se ze začátku rýmou a kašlem, který je typický v noci. Dítě zpočátku vykašlává, později se kašel mění na suchý, dráždivý. Dítě má chraptivý hlas, je neklidné, bledé, těžko se mu dýchá. Dítě má záchvaty dusivého štěkavého kašle. Následkem ztíženého dýchání se zvyšuje srdeční akce a dítě může začít promodrávat. Horečka je vysoká 38-39°C. Polykání je bez obtíží. Důležitý je okamžitý transport dítěte k lékaři a zajistit mu přísun chladného vzduchu, např. pochováním v náruči u otevřeného okna.
Supraglotická laryngitida neboli epiglotitida je onemocnění vyvolané bakteriemi, nejčastěji jí způsobuje Haemophillus influenzae typu B. Vyskytuje se hlavně u dětí ve věku 3-6 let. Tato forma je méně častá a nemá vztah k určitému období jako forma předchozí. Rovněž začátek je kdykoliv během dne, jak v noci, tak ve dne. Mezi typické příznaky patří bolest v krku a bolestivé polykání, dítě nepolyká sliny, které mu volně vytékají z pusy. Dušnost nemá záchvatovitý charakter jako u předchozí formy.
Hleny se dítěti hromadí v krku, je možné slyšet tzv. „bublavý„ výdech. Dítě je schvácené, má vysokou horečkou, až 39°C. Pro bolest při kašli dítě jen pokašlává, neustále. Dítě trpí dechovou tísní, brzy se mohou projevit příznaky nedostatečného okysličení tkání, dítě zmodrá kolem nosu a úst. Vzhledem k velké progresi příznaků je zde velké nebezpečí úmrtí. Zde je na místě, stejně jako u předchozí formy, nic neodkládat a co nejdříve odjet s dítětem do nemocnice. Důležitou zásadou u epiglotitidy je nechat dítě vsedě, nepokládat ho na postel, nepodávat mu nic k jídlu ani k pití a už vůbec ne žádné léky.

Co dělat – základní pokyny

Pokud se vyskytnou typické příznaky, je potřeba navštívit lékaře – pediatra. Výslovně je nutná návštěva lékaře v případě kojenců a batolat.
Jakmile se jedná o typický záchvat akutní laryngitidy (dítě velmi namáhavě dýchá, může se dusit, velmi silně kašle), je vhodné s ním jít na čerstvý vzduch. Pokud bydlíte v domku, běžte s ním ven, pokud bydlíte v bytě, pak stačí otevřít dokořán okno nebo vyjít s dítětem ven. Vždy přes dítě přehoďte deku, zvláště v chladnějších měsících. Důležitá je také psychická stránka, takže se snažte dítě zklidnit, aby neplakalo a tím si neztěžovalo již tak namáhavé dýchání. Rovněž by rodiče neměli váhat se zavoláním rychlé lékařské pomoci, zvláště u těžkých záchvatů.
Pokud se nejedná o záchvatový stav, pak je nutné dítě uložit spíše do chladnější místnosti a zvlhčovat mu vzduch v místnosti. Je třeba dítě sledovat, všímat si charakteru kašle, namáhavosti dýchání apod. Aby se dítěti lépe dýchalo, je vhodné mu zvýšit polohu v postýlce do polosedu. I přesto by ale měl být tento stav v každém případě konzultován s dětským lékařem.
Je vhodné zdůraznit, že laryngitida nemusí vždy probíhat pod obrazem typických záchvatů, naopak může probíhat jen jako těžší nachlazení. I přesto je nutné navštívit lékaře, neboť se jedná ve většině případů o velmi malé děti.
Obecně platí, že pokud je nutné dopravit dítě se záchvatem laryngitidy k lékaři, je vhodnější zavolat rychlou záchrannou pomoc, neboť dítěti se může přitížit během pár minut.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (46 vyjádření)

  • Ahoj holky, po odmlce jsem tu zas:o) Zatím se držíme, doufám, že už to takhle bude minimálně do konce roku!!! Teda Jaruš, fakt mě děsíš…… to jste si fakt užili v té nemocnici, kdy byl prcek v umělém spánku. Jsem ráda, že tohle nás nepotkalo, ikdyž průběhy laryngitidy nemáme lehké. Kkaždá matka si prožívá své peklo během těch několika dlouhých minut, než Rectodelt zabere…. to se musí nechat. S čím ale nesouhlasím je to, že nezabere dřív jak za pět hodin. Je to lék, který se podává dokonce lidem, které píchne vosa a díky alergii jim začne opuchat krk a můžou se udusit. Dovedeě si pak představit takového člověka nebo dítě za hodinu, natož za pět? Co vím já od jiných doktorů, Rectodelt opravdu zabírá do 20 minut… nám ho ale doktorka doporučuje preventivně během laryngitidy brát každý večer před spaním po dobu tří nocí po sobě. Je fakt, že jsem se tomu vždycky bránila při představě, kolikže to kortikoidů do něj valím…. takže jsem zaváděla až jsem cítila, že jde do tuhého…. ne až bylo nejhůř, protože když už je nejhůř tak už je to právě pozdě. Dneska už „SNAD“ vím, kde ta hranice je a kdy ho mám zavádět. A menší zlo je použít třeba dva za noc, než nepoužít žádný:o( A Jak píše Mykes, my patříme také k těm, kteří ulehají naprosto zdraví a probouzí se dušením…. a to opravdu nejde nic předvídat dopředu. Takže když přišla krize, vždycky zabral…. samozřejmě ruku v ruce se studeným obkladem, studeným vzduchem a pod. Opravdu věřím, že nám z toho naše děti brzy vyrostou. Přeji nám to od srdce všem!!!! Mějte se krásně… Markéta

  • Ahoj.
    K tomu Rektodeltu.Víš,co je nejhorší?Nám laryngitida přišla naprosto bez varování a vím od spousty holek,že i jejich prcek se z naprosto zdravého čipery změnil v dusícího se tvorečka,kterému jako první pomohl právě ten čípek.Sama nevím,kdybych ho neměla doma,jak bychom to bez něj zvládly.Ale je možné,že jsme měli nějakou lehčí formu,protože do dvaceti minut zabral a my jsme to přežili do rána.Možná jste na tom byli hůř,už jen podle těch následků,co popisuješ.Akorát jednou jsme byli na pohotovosti s tím,že máme angínu.A jen tak mezi řečí,jak se doktor ptal,ze mě vypadlo,že trpíme na laryngitidy.Takže mi doporučil dát čípek ještě před tím než půjde Martina spát.Ale jinak jsme ho opravdu zaváděli,až to na nás kolem té druhé v noci přišlo.
    Radka

  • Anonymní

    Ahoj holky, čtu si tady Vaše příspěvky a taky přidám jeden svůj. Můj syn bude mít v dubnu 8 let a s laryngitidou jsme si užili opravdu svoje. Nebudete tomu věřit, ale byl 16x na JIP a jednou byl dokonce 6 dní v umělém spánku na dýchacím přístroji. Bylo to na silvestra jak měl 3a1/2 roku. Bylo to to nejhrůznější co jsem kdy viděla – ze všech otvorů nějaká hadička, kapačky, promazané očička aby mu nevyschly no hrůza. Byly jsme i v lázních, ale tam dostal záchvat pokaždé taky a hodně silný. Dovedete si asi představit ty hrůzy, které jsme zažívali. Ještě k tomu rectodeltu: právě v těch lázních jsem se dozvěděla od primářky, že čípek zabere nejdřív za pět hodin, proto nemá žádný efekt zavádět ho dítěti až při záchvatu. Nejlepší je dát mu ho už večer před spaním-toto mi potvrdilo už více lékařů, že opravdu nejvyšší účinek je při podání večer až kolem půlnoci a to je právě kritická doba u laryngitidy. No přeji Vám všem pevné nervy a hlavně zdravíčko všech dětí, protože právě oni za nic nemůžou a musí toto vytrpět. Ale stejně jsem byla vždycky na svého chlapečka tolik pyšná, jak to všechno chudáček satatečně zvládl….. Jarka

  • Jo jo Makys.
    Taky jsem ted posledně v jedné ruce držela telefon,číslo na rychlou vytukané,že už budu volat,protože čípek nezabíral.Druhou rukou jsem svírala Martinu a snažila se ji uklidnovat,protože moc brečela a to je ještě horší,to se začne dusit ještě víc.Naštěstí to pak polevilo-no a pak jsem přišla na to,že jsem jí měla dát už větší dávku.Tak jsem se jí pak moc omlouvala,no bylo mě hrozně,že jsem ji tak trápila.Ale ustály jsme to doma.Ale kdyby byla menší,tak bych se nerozpakovala a volala.Nejhůř jsou na tom opravdu ty uplně malinké děti,kojenci,tam bych volala rychlou hned.Radka

  • Víš Justy, pro mě je ta vidina toho, že zas uvidím svého syna připojeného na hadičkách, na kapačkách, kyslíku apod. tak strašná, že si vždycky říkám v té nejhorší chvilce…. že to přece musíme zvládnout. A vždycky když zavedu Rectodelt a současně dám studený obklad na krk a něco studeného na pití (pokud se povede) a vystrčím ho z okna ven, do dvaceti minut se to sklidní. Sice další záchvat přišel půl hodiny potom, ale pak už usel stačit jen ten obklad, a byli jsme venku. V ruce jsem mačkala telefon (a vyčkávala kdy zavolám rychlou) a prcka hladila a říkala mu BOJUJ bobku BOJUJ, bude to zas dobrý. Takže za jeho 6 laryngitid jsme skoncili ve spitale jen jednou a minule tomu o fous unikli. Ale muj rika, ze kdybych nebyla jaka jsem, za bysme tam byli pokazde. On na to proste psychicky nema… v te chvili jsem ja ten silny clanek doma.

  • Ahoj holky:o)

    tak máme za sebou to nejhorší a teď už jen dobojovat s rýmou a kašlem. To jsem ráda, že znám někoho, komu také ulehne zdravé dítě a pak…. totiž všude jsem se dočetla, že laryngitida vzniká z běžného nachlazení, třeba jen rýmy či kašle a mírné teploty. U nás jsem to nikdy nepoznala, krom této poslední laryngitidy, kdy začla klasická rýma… proto jsem si taky myslela, že to laryngitidou neskončí, ale bohužel:o( Jinak musím ještě dodat, že prcek u toho NIKDY nemá teploty, natož horečky. V tomto je po mě…. když jsem byla malá i ve škole, doktoři mě posílali domů, že jsem simulant… že když nemám teplotu, nemůžu být nemocná. Jsem ráda, že dnes už je tomu jinak… protož prcek by podle teplot NEMĚL být nemocný nikdy a přitom se v noci málem udusí. Jinak JUSTY, poprvé jsme po podání čípku šupali na pohotovost, protože jsme ještě nevěděli, jak a co správně dělat. Jenže v nemocnici Tě to naučí. Mám skvělou doktorku, se kterou druhý den po záchvatu všechno konzultuji telefonicky. Všechny léky mám doma a protože mu v nemocnici stejně nic jiného nedají (krom toho, že místo kortikoidů dostanou kyslík a pod.), snažíme se to vždycky ustát doma. Samozřejmě to nikdy neženu do extrémů, kdybych viděla, že všechno to, co jsem popisovala, nezabírá, neváhala bych a volala bych rovnou rychlou, protože pak jde vážně o minuty. Doktorka říká, že někdy pomůže dokonce jen sednout do auta a jen tak se v noci s prckem projet…. chladný vzduch mu udělá dobře a i my se tím prý sklidníme. Zatím jsme tuhle cestu neabsolvovali, takže nemůžu řict, ale jsem z rodiného domku a vždycky když je krize prcka pořádně zabalím a jdu se s ním v ři ráno projít kolem domu. Možná vypadáme v ten moment jako blázni, ale kladný výsledek je zaručený:o)

  • Ahojky Justy.
    Tak nám čípek zabral vždycky,jen ted naposledy mu to trvalo,ale to jsem zabzdila já-měla jsem dát větší dávku,protože Martina na kila vážila víc,než před tím.Většinou do dvaceti minut po podání začal učinkovat.V nemocnici jsme skončili dvakrát,ale ne v noci,ale až druhý den,když nás tam dětská poslala radši na pozorování,přece jen,u nás byl ještě trochu jiný problém….V podstatě,čím je starší,tím se to alespon trošku lépe zvládá,ikdyž ten průběh je nepříjemný pokaždé,protože víš,co tě čeká.Takže my se druhý den odebereme na kontrolu k dětské´a ta po poslechu řekne,co a jak dál.Kdyby se jí to nezdálo,tak šupajdíme na pozorování do nemocnice.Radka

  • Holky, zajímalo by mě jak píšete, fakt jste nejeli po podání čípku a nelepšení do nemocnice? Nám říkali, že lze počkat půl hodiny, pokud se to nelepší, ihned do nemocnice. U dětí do tří let po Rectodeltu má být v každém případě vyšetřeno. Že by se to mohlo opravdu hrozně zhoršit, hrozí ve vážných případech silný otok hrtanu a bez pomoci… Proto syn tehdy i po podání čípku skončil na JIP, měla jsem strach s ním nejet.

  • Ahoj Makys.
    Tak oproti vám jsme měli laryngitidu,která se dala přirovnat procházce růžovým sadem.Popravdě si nedovedu představit,že bych podala Rectodelt,v domnění,že se Martině uleví,a ono nic a bylo ještě hůř.Naposledy,když jsme záchvat absolovovali,jsem zavedla čípek a čekala a čekala a ono nic…Naštěstí jsme to rozdýchali oblečení do kožíšku a čepice u okna.Ale měla jsem docela nahnáno.Je taky pravda,že to přišlo bez varování,večer jsme ulehali v uvozovkách naprosto zdraví a ve dvě v noci už lítali po bytě a dusili se.Tvoje rady si určitě napíšu nebo zapamatuju,jestli se nám to někdy vrátí,což doufám,že ne,tak se budou hodit.Radka

  • Makys, to jsem taky nenapsala, u nás to bylo stejný jak píšeš, naprosto z plnýho zdraví, ale mám pocit že to všelikde píší, že dítě je před laryngitidou zdravé a čilé. To je na tom asi to nejhorší, že se na to nejde nijak připravit, dáš dítě zdravý spát a v noci už lítáte. malej má už skoro šest, tak snad už to bude dobrý, musím stokrát zaklepat.

  • Tak se připojuji i já se svými zkušenostmi. Malý má 22 měsíců a svoji první laryngitidu prodělal v 10 měsících. Tenkrát jsem ještě nevěděla jak vážné onemocnění to je a hlavně jak správně s touto nemocí bojovat. Skončili jsme na IPCe, kde si nás nechali 1 den a další dva dny jsme zůstali v nemocnici na pozorování. Malý nemívá horečky, o to horší bývá samotný průběh laryngitidy. Když přišla další laryngitida, do bylo před vánocema 2007, libovala jsem si, jak jsme to krásně doma zvládli. Byli jsme vybaveni z nemocnice…. Rectodelt… pouze v případě dušnosti zavést čípek, jinak místo sirupu AERIUS (který nám nikdy nezabral) jsme dostali XYZAL (je to něco podobného – pro nás účinnějsí). Na noc dostal prcek v nemocnici PROTHAZIN… možná znáte, je to na skidnění kašle, pro klidný spánek. Ale malý ho v sobě nikdy neudržel, vždycky mi ho vyzvracel. Další laryngitida přišla začátkem ledna 2008, pak koncem ledna 2008, teď právě prcek bojuje s další laryngitdou. Sami vidíte, že laryngitidu můžou děti dostat i několikrát za zimu. Vzhledem k počasí, které u nás panuje se není čemu divit. Co mají takové výkyvy teplot s dětmi dělat? No a naše poslední laryngitida v lednu byla snad ta nejhorší kterou znám. Bojovali jsme s ní doma, rozdýchávali jsme u okna několikrát, Rectodelt jsme také zaváděli a za hodinu další záchvaty. Koupili jsme zvhlčovačku vzduchu, byli jsme připraveni dopředu na vše a stejně jsme to neměli jednoduché. Není pravda, že čím je dítě starší tím jednodušší průběh laryngitida má. Alespoň u nás to tak nebylo. Na různých diskuzích jsem se dočetla od jedné maminky, že ve chvíli, kdy příjde velký záchvat a vy stojíte s dítětem u okna aby dýchalo studený vzduch, druhý z rodičů připraví studený zábal na krk (Prietznitz – studený, sáček a přes to suchý). Ten ihned srazí otok hrtanu, můžu jen doporučit. Opravdu to funguje, nechala jsem to prckovi vždycky tak 20 minut a pak ho sundala. Při dalším záchvatu jsem to opakovala. Taky pomůže lžička něčeho hodně studeného do pusy. Náš průběh laryngitidy je také odlišný od toho, co se v článku píše. Malý nikdy nemá předem žádné potíže, žádná rýma, žádný kašel. Večer ulehne jako zdravé dítě a o pár hodin později se začne dusit. Možná vám pomůže naš rada, co používáme při laryngitidě my…. XYZAL sirup, no a když má další dny už rýmu tak dáváme SINUPRET (na rozředění hlenů). Jinak v případě dušnosti RECTODELT čípek. V noci má přes postel vlhký stan z prostěradla, zaplou zvlhčovačku vzduchu a svojí mamu u postele, která se díky té hrozné nemoci svých dětí jako každá jiná máma nevyspí. Přeju vám všem hodně štěstí a pevných nervů při boji s touto nemocí. A držme se, říká se, že z toho naše děti opravdu vyrostou!!!

  • ahoj, tak se přidám s naší zkušeností. Se starším synem jsem toto nezažila, mladší prodělal laryngitidu několikrát. Dvakrát skončil v nemocnici, ostatní jsme zvládli už doma. První měl v 1,5roce, zrovna 22.12. Ještě na Štědrý den jsme byli ve špitále, nic príjemnýho,na chodbě stromeček, v jídelně stromeček, děti dostali dárky, ale ta představa, že mám doma ještě staršího syna, který asi stráví večer jen s tatkou, byla hodně smutná. Naštěstí nás po obědě pustili domů, a Štědrý večer jsem oslavili doma. Podruhé měl záchvat hodně ošklivý, nechali si ho na JIP,kde musel zůstat sám. Dodnes-a jsou to už 3 roky ho vidím, jak jde se sestřičkou za ruku a já musím jít domů. Naštěstí ani nebrečel, špatně se mu dýchalo, natož aby plakal. Druhý den ho naštěstí přeložili na obyčejný pokoj a tam už jsem byla s ním. Od té doby jsme měli taky čípky Rectodelt, a už jsme to zvládali doma. Poslední zachvat měl před měsícem, po čípku usnul a ráno jsme jen volali doktorce. Snad už to bude jen lepší a lepší. Někde jsem četla, že laryngitida je jedna z nejnebezpečnějších nemocí a je to pravda, nikdy nevíte, jak se situace vyvine a dítě se v nejhorším případě opravdu může udusit. Nejhorší je to vždycky poprvé, pak už člověk ví, co a jak. Přeju všem hodně zdraví a co nejméně záchvatů.

  • Mykes, podle příbalového letáku je to protialergický lék, užívá se jen 1x denně, my dáváme 2,5ml, děti od 5 let 5ml. Jukni na odkaz http://www.lekarna.cz/aerius-1x50ml-sirup/ tam máš kompletní informaci.

  • Jo,jo,čípky,to je klasika,to je boj.Ale když ony tak parádně zabírají.Mám vyzkoušené,že do 20 minut zabere.Taky mi Martina posledně házela stojky a to jsem jí na její hmotnost musela dávat už dva.Jen viděla,jak jí chytám nohy za paty a bylo zle.Ale nedalo se nic dělat.Už asi cvikem jsem je zavedla raz dva a hned secvakla půlky a držela a držela ji v náručí,než to zabralo.Tak ten sirup neznám,ale zeptám se na něj dětské,samotnou by mě zajímalo,co to je.Radka

  • Pro nás je tenhle článek taky velmi aktuální. Týden po 1.narozeninách… 🙁 Včera jsme zavedli první čípek Rectodel a navíc máme sirup Aerius. Nevím co z toho pomohlo víc, ale je to lepší, i když teď zas začíná parádně kašlat takovým tím dráždivým bolavým kašlem, co drásá krk i uši… Jo, a s čípky máme taky problém, v podstatě jsem mu celou dobu držela prst u zadečku a opakovaně zaváděla a zaváděla, navíc tenhle se rozpouští fakt dlouho. Myslím, že mi ho stejně víc zůstalo na prstu a za nehtem… 🙂

  • Ahoj Katule.
    Tak mě to nedalo a hned jsem po přečtení tohoto článku najela na netové stránky čističek vzduchu.Nevím,proč mě to nenapadlo dřív,ale asi jsem pořád měla zafixovanou nějakou horentní sumu za pořízení.Tak mě to dost šokovalo,ta cena není zase až tak hrozná…..Ale je fakt,že asi bude rozdíl v kvalitě…Můžeš mi,prosím tě ,napsat,jakou máš ty,nebo kdo by tak poradil,jaká je nejlepší a cenově dostupná?Ještě jsem se chtěla zeptat na používání té aromalampičky.Díky moc Radka

  • Tak koukám,že v tom nejsme sami.Prý tahle nemoc s věkem ustupuje,ale nevím,švagrové chlapec ji měl letos z jara a to mu bylo už 10let.Nejhorší je to opravdu asi v tom kojeneckém a batolecím období,takhle malým dětem se těžko vysvětluje,že nesmí brečet,a že mít vystrčenou hlavu z okna třeba v mrazu je to nejlepší,co pro ně v tu chvíli můžeme udělat.Opravdu je nejlepší,pokud to miminka chytne,na nic nečekat sednout do auta nebo volat rychlou,když si uvědomíme,že průměr hrtanu je 1cm,není o čem mluvit.Já osobně mám půlky stažené,kdykoliv tím procházíme a to už vím,jak se zachovat.Není to příjemný pocit,když se vám dítě začne ve dvě v noci dusit.Naštěstí máme od jara klid,ted teda klepu.Čekám stále,co s námi udělá tohle nenormální počasí,protože to je na tuto nemoc,která je virového původu,jako dělané.Jak říkám,zatím je klid,v září jsme očkovali prevenarem a říjnu byli na trhání nosní mandle,tak doufám…..Vincentku mám taky v pohotovosti v lednici,uvažovala jsem i o čističce,novinkou je pro mě ten eukalyptus,ale je fakt,že zase občas pouštím v pokojíčku inhalátorem tu vincentku.A čípky jsou v pohotovosti v lékárničce.Prý existuje i něco na permanentní zvlhčování vzduchu do zásuvky,jako jsou takové ty různé pokojové vonavky.
    Ale spíš doufám,že nás to mine obloukem.Radka

  • je dobře o tom psát,aby každý věděl,jak se zachovat při těchto obtížích,já sama mám chronickou laringitis.

  • Tak noci strávené venku na terase taky známe, zvláště ty za zimního úplňku jsou opravdu hodně mrazivé … Nikdy jsme neměli úplnou doslovnou laryngitidu, ale vždycky začneme s rýmou, která pomalu sedá na prudušky, kašel nejde ven, zpočátku suchý, hodně zvlhčujeme … oba moji kluci trpí na obstrukční záněty prudušek (od listopadu do března). Starší začal v roce a půl tím, že se nám v noci dusil (naštěstí jsem jako zdravotník věděla, co dělat, ale i tak jsme byli hodně vyděšení), mladší začal už v půl roce. Letos nám naše sezóna začala už v říjnu naprosto neočekávaně, ale o to byl jejich stav horší, málem jsme skončili v nemocnici, ale už to máme taky nacvičené, takže jsme to zvládli doma. Mladší syn mi hodně zvrací, protože hleny nedokáže ještě pořádně vysmrkat. Pořídili jsme si už před rokem čističku vzduchu a taky inhalátor, Vincentka je u nás stále připravena k použití, aromalampičky s eukalyptem samozřejmostí. Zrovna před pár dny jsem si říkala, že se letos ještě trochu držíme, ale asi jsem to zakřikla, už mají oba rýmu a tak čekám, kdy skončíme zase se zánětem.
    Čípky jsou pro mě novinkou, ale pro nás by asi stejně nebyli – oba by si je nenechali zavést, s čípky jsme bojovali už od miminkovského věku.
    Když jsem dnes v TV novinách viděla ty davy v čekárnách lékařů na pohotovostech s chřipkami a virózami, nezbývá mi nic jiného než doufat, že něco nechytíme.

  • Při troše klidu před očekávaným příchodem Jéžiška jsem při procházení rubrik narazila na tento článek.Velmi rychle jsem si při jeho přečtení vybavila situace,které jsme zažívaly,když naše dcerka procházela tímto onemocněním.Je to 3 roky nazpět,bylo to schodou okolností také na Štědrý den.Naštěstí jsem již věděla o co se jedná,takže jsem věděla,jak zasáhnout.
    Poprvé se u nás záchvat kašle objevil,když měla Martina 3 měsíce.Kdo to nezažil si nedovede představit tu hrůzu,a to doslova,když se vám dítě začne ve dvě hodiny v noci dusit kašlem.Vůbec jsme nevěděli,co máme dělat.Pro Martinu naštěstí to ještě nemělo tak nepříjemný průběh,ale i tak jsme hned na druhý den ráno upalovali k doktorce,která nás okamžitě poslala do nemocnice.Následovaly inhalace s adrenalinem,vincentkou a 5 denní pozorování.Myslela jsem si,že to bylo poprvé a naposledy,ale tyto záchvaty se objevily v ten rok ještě 3krát.Naštěstí jsme už věděli,jak se zachovat.Taky jsme od dětské doktorky dostali čípky Rektodelt,které slouží jako první pomoc při těchto záchvatech.Opravdu není nutné se jich bát,protože po jejich zavedení dochází do 20 minut k výraznému zlepšení.Přez pojištovnu jsme si vyřídili i inhalátor,máme doma vincentku,kterou inhalujeme.Ted už má Martina 4 roky.Poslední záchvat měla na jaře,zatím byl nejhorší,co jsme kdy měli a že jich bylo požehnaně.Pamatuji si,jak jsme ve 3 ráno stály u otevřeného okna,zabalené v kožichu.
    Ze svých vlastních zkušeností můžu říct,že je to nepříjemné,to je pravda,chce to hlavně klid,rozvahu a pokud je nutné i rychlé jednání.Jestli je záchvat poprvé a nevíte si s ním rady,je lepší sednout do auta a jet na pohotovost,pokud se jedná třeba o kojence či malé dítě,nebojte se a volejte rychlou-okamžitě,jde doslova o minuty,dítě se může opravdu udusit,oteče mu totiž hrtan.Nejhorší doba,mám to vypozorované,je tak kolem druhé v noci.Taky si nechte určitě napsat ty čípky,jsou fakt dobré,je to taková první pomoc.Pak zabalit do deky,otevřít okno a dýchat studený vzduch nebo hlavu do mražáku-doslova.Zvlhčovat vzduch,moc netopit,suché teplo je nejhorší.
    Jak říkám,poprvé je to nejhorší,ale postupně,pokud máte to „štěstí“,se s tím dá bojovat.Třeba my,ikdyž naposledy to byl fakt děs,jsme to zvládli doma,akorát druhý den jsem s Martinou zašla na poslech k dětské,tak nás chválila,jak jsme to zvládli a za odměnu nám napsala další krabičku Rektodeltu.
    Tak hodně štěstí v boji s touto nemocí!
    Radka

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist