Bezpečné hračky?

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Každá máma chce mít pro dítě to nejlepší, včetně hraček, se kterými si její potomek hraje. A když koupí hračku s nějakým světoznámým jménem, tak samozřejmě doufá, že kvalita je zaručena. Bohužel, ne vždy je tomu tak…

Známe příklad firmy Mattel, která letos vydala prohlášení, kde se přiznává o škodlivosti některých svých výrobků, stejně jako i další firmy, které sice používají logo kvality Evropské unie, nicméně si nedokázaly ohlídat kvalitu výroby v Číně. Jak jistě všichni víme, drtivá většina hraček je vyráběna právě v Číně.

Jak zjistíme kvalitu výrobku?
Zjistit, zda je hračka opravdu kvalitní a splňuje normy, je při dnešním systému zaručení kvality těchto výrobků trochu těžké a pro běžného spotřebitele zatím doslova nemožné. Značka, která má potvrzovat a splňovat evropské normy je značka „CE“. Tato značka znamená zkratku názvu Comunita Europea, která má potvrzovat kvalitu výrobku. Ale v databázi nebezpečných výrobků se objevuje neustále častěji právě zboží nesoucí toto logo. Ve skutečnosti jde totiž o čínskou značku znamenající zkratku China Export. U této značky je stejný design, jen je rozdíl ve vzdálenosti písmen. Takže pro běžného uživatele to znamená, že není vlastně v jeho schopnostech rozpoznat rozdíl.
Novým označením by měla být značka „Bezpečná hračka“. Značku vyprojektoval italský institut pro bezpečnost hraček, na podzim byla tato značka přijata také do programu Česká kvalita. V České republice tuto značku již uděluje Institut pro certifikaci a testování ve Zlíně (ITC). Známka je se žlutým logem a je pro spotřebitele zárukou, že výrobek, který kupuje, je opravdu kvalitní a především bezpečný a zdravotně nezávadný. V ČR a v dalších zemích Evropské unie je již tímto logem opatřeno přibližně 250 hraček.
Mezi další pomoc nejen spotřebitelům, ale i kontrolorům patří již fungující známý evropský výstražný systém RAPEX, pomocí kterého se nebezpečné výrobky stahují z trhu Evropské unie, chystá se také nová směrnice EU a další aktivity. Mezi ně patří například i aktivita společnosti AHOLD, která v ČR provozuje prodejny Albert a Hypernova a snaží se o vytvoření společné informační databáze ověřených a bezpečných hraček. V rámci tohoto projektu by docházelo k předávání informací o bezpečnosti hraček mezi jednotlivými obchodníky na českém trhu. S tímto projektem byl seznámen i hlavní hygienik ČR, který bude do budoucna podporovat tento a podobné projekty.

Nebezpečných hraček je na českém trhu opravdu dost, podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu dokonce hračky předstihly v počtu oznámených výrobků elektrické spotřebiče a kosmetické výrobky.
Česká obchodní inspekce již při předvánočních kontrolách zjistila a zakázala prodej 31 druhů hraček 59 distributorům. V podstatě je to ohromné číslo. Podle hygienických výsledků nesplňuje normy a je nebezpečný pro zdraví každý osmý výrobek pro děti.
Podle hlavního hygienika ČR se riziko výskytu nebezpečných hraček zvýšilo se vstupem ČR do Evropské unie, kdy se zcela otevřel volný posun na trhu a začaly zároveň platit jiné normy, včetně těch, kdy výrobky nemusí schvalovat hygienici.

Jen pro informaci: Čína loni vyvezla hračky za 7,5 miliardy dolarů, letos bude toto číslo o něco vyšší. Na dovozu do EU se Čína podílí asi 90%. Dokonce v jedné čínské provincii je 5000 firem, které se podílejí na vývozu z 80% a zaměstnávají přes 1,5 milionu lidí.

Takže milé maminky a tatínkové, vzhledem k tomu, že situace je v současné době nepřehlédnutelná, nezbývá nic jiného, než se především vyvarovat nákupu hraček pro naše potomky někde na tržištích a doufat, že když zakoupíme dražší výrobek od světoznámé firmy, že bude vyhovovat přísným normám. V současnosti totiž na výběr opravdu moc nemáme. Vlastně je ještě jedna možnost. Co třeba nakupovat výrobky českých firem, cožpak jsou o něco horší než ty jiné? Anebo kupovat kvalitní české dřevěné hračky, tam žádný nebezpečný plast a další složky nejsou, takže dítěti můžeme zajistit kvalitu. A máme tady trochu výhodu v tom, že víme, že nebudou vyrobené v Číně. Tedy snad…

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

  • Anonymní

    Včera jsem dceři, 8 měsíců, chtěla koupit hračku, šla do obchodu s myšlenkou na obyčejné kostky, ty se bohužel pro tak malé dítě nehodí. Prodavačka mne nasměrovala ke krásným, měkoučkým hračkám od zahraničního výrobce, bylo tam několik ujištění o kvalitě, o ceně nepíši, ale odradilo mne, že hračka je vyrobena v Číně. Není někde uveřejněn seznam hraček českých hraček vyrobených v Čechách? Eva

  • Anonymní

    No tak jak se dívám tak nejsme jediní kdo chce hračky opravdu třídit. Tak jen pro jistotu. V Lidlu prodávají elektrický vláček, na krabici je označeno vyrobeno v české republice a jaké bylo naše překvapení když jsme vláček rozbalili a bylo v něm made in china. Tak pozor nekupovat. Dal jsem podnět ČOICE a napsal jsem i Lidlu tak uvidíme.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Pravdou je, že si asi člověk nemá moc z čeho vybírat. Plasty jsou prý škodlivé, dřevěné lepší, ale kekunka má pravdu – co ty barvy na dřevěných hračkách?Nevím, asi je nejlepší hlídat ty hračky, které prošly kontrolou a jsou na seznamu kontrolovaných – bezpečné hračky. Něco jsem o tom vytvořila, tak až to bude uveřejněné ( doufám), tak tam jsou další pokyny, kde se to dá zjistit a jak taková hračka vypadá označením.
    Iveta

  • kekunka

    Jedna poznámka k dřevěným hračkám – jak zjistíme, že barvy, kterými jsou hračky natřeny, jsou bezpečné? Nevím, zda je dřevěná hračka lepší než plastová.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Takže jsem zjistila toto:
    Značka CE = bezpečný výrobek. Znamená to, že výrobek splňuje všechny požadavky podle evropských směrnic na bezpečnost pro daný výrobek a je mu tak umožněn přístup na evropský trh. Podle L.Antošové ze Zlínského institutu pro certifikaci ale číňané lepí značku CE na všechny výrobky, i když nemají splněny požadavky pro udělení této značky nebo tam lepí právě jinou značku, kde rozdíl je jen ve vzdálenosti písmen.
    Jinak – každá země má svůj institut, kde probíhá astestace a udělení značky CE – ale jsou to hodně soukromé firmy, velká konkurence a snaha ušetřit finance. Takže některé společnosti tyto činnosti odbývají a na trh se pak dostanou i výrobky, kde nebylo řádně provedeno testování. Evropská unie připravuje nové právní předpisy, aby se tomuto zamezilo. Jinak nově je ta značka se žlutým logem, jak je psáno ve článku. To je již snad nějak lépe kontrolováno.Takže se omlouvám, JiPava měla trochu pravdu, jde ta značka zfalšovat , když testovací institut vydá certifikaci neoprávněně – na to ale běžný spotřebitel nemá šanci přijít.
    Jinak – ta značka CE od číňanů = písmena jsou těsně u sebe, od EU jsou více vzdálena, přesně mm nevím. Jestli ještě něco zjistím, dám vědět.Jinak – na stránkách Institutu pro certifikaci ve Zlíně se dá zjistit, jestli hračka má oprávnění CE – stačí zadat data, která zjistíte na výrobku.Rovněž na těchto stránkách najdete seznam všech výrobků, kterým byla udělena certifikace pro „bezpečnou hračku“. Asi o tomto tématu ještě něco napíšu, aby to bylo trochu podrobnější.
    Iveta

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Pro JiPavu – jak jsem psala v článku, rozlišit značku CE ( jestli je značka EU nebo Made in China) je pro běžného spotřebitele téměř nemožné – rozdíl je ve vzdálenosti písmen.Ono se to nepadělá, jen napodobuje, a rozdíl je právě ta vzdálenost písmen.Přesně dál už nevím, ale pokusím se něco bližšího zjistit a dám vědět.
    Iveta

  • Někde jsem slyšela, že dnes se padělá i značka „CE“. Nevíte něco bližšího, popř. jak je odliším?

  • bohužel,taky jsem včera pod stromkem třídila a vyřazovala některé hračky od babičky,ale vysvětlujte to dětem,že Ježíšek něco přinese a maminka nedovolí…???

  • Myslím, že maminky tohle docela řeší, tatínkové hračky zas tak moc nekupují, ale s kým míváme potíže, to jsou hlavně babičky. Proč neudělat vnoučkovi radost za pár korun? Chrastítko made in China, autíčko jakbysmet (ostré hrany se neřeší) a co teprve to plastové nádobí? Vždyť to má tak krásné barvy!!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist