Všelék – řepík lékařský

Rubrika: Onemocnění a léčba

Popis rostliny: Jedná se o 15 až 150 cm vysokou bylinu, která má lodyhu tuhou a přímou. Je rovná bez větviček a v dolní části je obohacena listy. Listy jsou jakoby chlupaté, tvaru obvejčité až eliptické, jak jsem se někde dočetla. Květ se skládá z drobných žlutých až zlatých hroznů. Plodem jsou jakoby malá vajíčka vyzrálá z jednotlivých kvítků.

Sběr: Bylina kvete v červenci až září, takže sběr je směřován na konec léta až září. Sbíráme rostliny na sušších trávnících, mezích u okrajů lesů, na náspech, v lomech a podél cest. Na uvedených lokalitách jsou většinou půdy dosti těžké, vápnité a suché. Stanoviště sběru jsou ale na místech slunných až polostinných.

Sběr v naší rodině provádíme z důvodu velkého využití po celý rok.

Využití:
1) proplachování: jedná se o využití při bolestech v krku. Usušenou rostlinu (celou) přelijeme vroucí vodou a necháme odstát do vychladnutí. Poměr je jedna hrst na 1l vody. Poté scedíme a vzniklý nálev využíváme k propláchnutí ústní dutiny. V ústní dutině nálev necháme cca 15 s a vyplivneme. Nekloktá se – účinek není zaručen a hlavně dochází k podráždění trávicího ústrojí, které může vyvolat až zvracení.

2) lázeň: v případě močových či gynekologických obtížích je výborná lázeň. Rostlinu přelijeme vroucí vodou jako v prvním případě a necháme vychladnout na vhodnou teplotu (cca 15 – 25°C). Na lázeň se používá silnější odvar, proto se přidává do 1l vody dvě hrstky rostliny sušené.Tento nálev dáme do lavoru či vany, kam je možno postižená místa umístit. Lázeň není v některých případech možná, proto je popsaný odvar možný využít i na omývání postižených míst.
Při ránách krásně hojí obklady namočené v lázni a dále se rány odvarem omývají. Jizvy jsou potom menší a nejsou tak živé.
Dokonce je omývání postižených míst i vhodné na atopický ekzém. Vyzkoušeno je to na mé osmiměsíční dcerce, které jsme toto aplikovali vždy, když se zhoršil průběh ekzému cca 3 – 4krát denně. A výsledek? Skvělá bylina – takový náš všelék!!!

3) odvar: při bolestech na prsou a silném kašli, či střevních potížích (průjem) doporučuji pít odvar z řepíku. Třikrát denně po dva až tři dny se pije odvar, který získáme z jedná hrsti řepíku a ½ l vody. Řepík dáme do vody a necháme přejít cca 5 min varem. Poté vychladíme na teplotu vhodnou k pití. Doporučuji nepít odvar starší jednoho dne. Vznikne šlem a odvar není již vhodný k užívání vnitřně.
Při bolestech zubů je také skvělý vývar na pití, který klidní. V tomto případě se popíjí max. dva dny.

4) napařování: nepříjemná rýma není pro řepík také žádná překážka. Vezmeme hrnec s cca 3 l vody a 3 hrstky řepíku a pod poklicí necháme přejít varem. Poté necháme vychladit na cca 60°C, odklopíme polici a nakloníme se nad hrnec, abychom mohli inhalovat. Pro zvýšení intenzity doporučuji přikrýt hlavu nad hrncem ručníkem. POZOR ať se neopaříte párou či vodou v hrnci! Musíte vyzkoušet, jak teplý nálev zpočátku snesete. Napařovat doporučuji třikrát denně a nálev vylít po 48 hodinách. Roste totiž na rostlinách plíseň a tím klesá účinnost a není ani příliš vhodná z důvodu vzniku kyselin.

sponzorČlánek byl zařazen do soutěže Napište o bylinkách a vyhrajte Bylinky pro děti a maminky, do které můžete až do konce března 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství Grada Publishing.

Napsal/a: Marrťas

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Jindriska8
    Jindriska8

    Na bylinky nedám dopustit,díky za dobré rady.

  • Nevím, jak vnitřně, ale ke koupelím mi ho porodní asistentka doporučila pro syna, když měl 3 měsíce.

  • Anonymní

    Od kolika let mohou užívat řepík děti

  • Dík za článek!:-) Chuťově není řepík nicmoc(tedy aspoň pro mne), ale jinak je moc prima. Jako odvar jde taky pít při problémech s hemoroidy nebo žlučníkem a játry.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist