Kateřina Janouchová: Život dítěte

Rubrika: Doporučujeme

Kniha, kterou vám chceme představit, je doslova nabita užitečnými informacemi a radami. Autorka se nebojí mluvit o ožehavých tématech, o kterých se většinou mlčí (alkohol v rodině, sex, neúplné a netradiční rodiny, …). Doplňuje ji svými bohatými zkušenostmi. Najdete v ní také mnoho vyprávění žen, maminek, tatínků i obou rodičů, které vhodně doplňují probíranou problematiku.

Kateřina Janouchová je švédsky píšící a ve Švédsku žijící publicistka. Z jejích knih je u nás známá například kniha O lásce a sexu. Jejím posledním počinem je velmi obsáhlá kniha Život dítěte. Je přehledně rozdělena do pěti oddílů – Těhotenství, Porod a novorozeně, První rok s dítětem, Mezi prvním a šestým rokem a Od školních let do puberty.

Autorka má velmi pestrý osobní život. Je matkou pěti dětí – čtyř synů a nejmladší holčičky. Prvního syna má z prvního manželství, které se ale velmi záhy rozpadlo. Její druhý manžel byl těžký alkoholik a jejich manželství se také málem rozpadlo. Prožila toho velmi mnoho a ze svých bohatých osobních zkušeností při psaní knihy mnohokrát čerpala.

Tato téměř sedmisetstránková kniha je doslova nabita užitečnými informacemi a radami. Jejím velkým přínosem je hned několik prvků. Autorka se nebojí mluvit o ožehavých tématech, o kterých se většinou mlčí. Jsou jimi například alkohol v rodině, sex, neúplné a netradiční rodiny (maminky lesbičky, matky dětí počatých inseminací bez partnera). V knize je mnoho vyprávění žen, maminek, tatínků i obou rodičů, které vhodně doplňují probíranou problematiku. A v neposlední řadě je celá kniha provázena osobními dotazy různých lidí a autorčinými odpověďmi. Čtenářům je tak téma kapitoly přiblíženo ze všech možných úhlů pohledu. Samozřejmě nechybí rady, jak problémy překonat.

Autorka zastává tolerantní a láskyplný přístup k dětem. To ovšem neznamená, že rodič dítěti dovolí první poslední. Autorka zdůrazňuje nutnost stanovování pevných hranic již od batolátek. Upozorňuje, že rodiče musí být pevní a jednotní, aby jejich potomek nebyl zmatený či nezačal rodičovských slabin zneužívat. Snadněji se pak rodině podaří projít problematickými obdobími jako jsou období vzdoru, minipuberta či samotná puberta.

náhled Kniha není jen o dětech, ale i o rodičích a jejich životě. Vždyť to s dítětem přímo souvisí. Autorka zmiňuje v každém oddíle problematiku rozvodu rodičů, ale i to, jak rozkolu v rodině předcházet. Nabízí mnoho rad a tipů, jak si rodiče můžou dobýt energii a lidově řečeno „nezblbnout“, obzvlášť maminky na mateřské dovolené. Ve Švédsku je běžné, že muž své ženě v domácnosti či s dítětem nepomáhá, ale přímo se na chodu domácnosti a výchově dětí podílí. Žena tak může snadněji předat dítko manželovi a jít si na hodinku či dvě odpočinout za kamarádkami ke kávičce.

Pro mnohé může být autorčin liberální přístup trnem v oku. I mně se příliš nezamlouvají její názory ohledně kojení a přikrmování miminek (v ČR máme jiný postup než ve Švédsku, maminky u nás nejsou „tlačeny časem“ a nemusí se vším tak pospíchat). Přesto věřím, že kniha se zavděčí každému čtenáři a každý si tam „najde to své“.

náhledŽivot dítěte, autorka: Kateřina Janouchová
ze švédského originálu přeložila Azita Haidarová
688 stran, pevná vazba, doporučená prodejní cena: 599 Kč
ISBN 978-80-86903-84-2
vydalo nakladatelství Akropolis, 2008

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist