Vitaminy a potravinové doplňky: Potřebujeme je, nebo nás spíš zamořují?

Rubrika: Onemocnění a léčba

606632_pills_pills_pills_3Slýcháme, že dnešní potraviny jsou natolik znehodnocené, že nemohou zajistit dostatek vitaminů, minerálů či dalších nepostradatelných látek. Někteří výživoví poradci (a často zároveň i prodejci) rovněž doporučují užívání těchto preparátů, a to hlavně dětem, těhotným ženám, starším lidem, rekonvalescentům či dalším oslabeným skupinám.

Jsme tedy odkázáni na celoživotní polykání tabletek, nebo můžeme získat dostatek potřebných látek z přirozených zdrojů?
Nepostradatelnost vitaminů je obecně uznávána a jejich potřeba pro lidský organismus je sledována už dlouho. Svým působením přispívají zejména k posílení vitality a imunity. Kromě toho nás ochraňují před četnými nepříznivými vlivy (např. volnými radikály a dalšími škodlivinami), podporují dostatečnou aktivitu organismu a plní mnohé další nezastupitelné úlohy.

Jejich hladina v těle je nejvíce snižována stresem, nemocemi, znečištěním životního prostředí, alkoholem, vdechováním tabákového kouře, stravou s vyšším obsahem škodlivých látek, antibiotiky a dalšími léky. Pro někoho může být překvapením, že jejich ztráty způsobují i některé synteticky vyrobené vitaminy.

Většina studií, týkajících se vitaminů, byla prováděna hlavně kvůli možnostem jejich léčebného využití. Původně byly zkoumané látky pouze izolovány z přirozeného materiálu, až poměrně nedávno se začaly vitaminy syntetizovat uměle. Chemickými reakcemi se přitom získávají sloučeniny, které mají mít shodnou chemickou strukturu. Přestože by tyto průmyslově vyráběné vitaminy měly být identické s přírodními, jejich působení bývá odlišné.

Proto bychom u nakupovaných preparátů měli sledovat, z jakých zdrojů pocházejí užité vitaminy. Místo synteticky připravených látek se vyplatí dávat přednost takovým, jež byly získány z přírodních zdrojů, neboť ty jsou pro lidský organismus lépe využitelné.

Čemu se raději vyhnout

Kromě druhu užitých vitaminů je dobré zkontrolovat i obsah dalších přítomných složek – od pomocných až po přídatné látky. Pro zjištění jejich vhodnosti je možné použít tabulku či tahák z publikace „Tajemství výrobců potravin“ (viz www.vitsyrovy.cz), neboť samo označení „potravinové doplňky“ říká, že tyto produkty spadají do potravinářství. Avšak dodejme, že potravináři je většinou nevyrábí, ani s nimi nemají nic společného. Je to tedy jakési „území nikoho“, a proto se mnozí domnívají, že mohou dělat a tvrdit, co chtějí – hlavně že to vynese!

Skutečnost, že většina výrobců multivitaminů již dávno opustila pradávnou základní lékařskou poučku „především neuškodit“ a nahradila ji moderním „především vydělat“, dokazuje právě složení mnohých z těchto produktů. Nahlédneme-li do něj, možná nás napadne, že konečnou kompozici nemohli dělat farmaceuti, ale spíše obchodníci či marketingoví pracovníci. Vždyť proč by jinak k běžným vitaminům přidávali tolik chemikálií? Nejde přitom jen o pojidla, ale z hlediska funkčnosti o naprosté zbytečnosti; kvůli lákavému vzhledu se např. přidávají umělá barviva, která organismus jen zatěžují. Polykání takovýchto různobarevných a navoněných tabletek může více uškodit než pomoci.

Je tedy poněkud zvláštní, že těhotné a kojící matky jsou často svými lékaři přesvědčovány, že se neobejdou bez multivitaminů. Místo aby je nabádali, že mají zlepšit svůj jídelníček, navádí je k nákupu drahých preparátů.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my (č. 3/2011), vydává Portál.

Napsal/a: Vít Syrový

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist