Velké intimní trápení zvané hemeroidy

Rubrika: Onemocnění a léčba

1158075_paper_emotions_-_easeDokážou pěkně potrápit a můžete být úřednicí, řidičem autobusu nebo prostě jen maminkou. Až 40% žen má v graviditě problémy s tímto nepříjemným, až bolestivým onemocněním. I když jsou vidět třeba jen málo, bolí jako čert.

I když se jedná o oblast intimních partií, stydět by se neměl nikdo. Na místě je mnohdy návštěva lékaře zvláště, pokud se jedná o velice silnou bolest s nemožností vyprázdnění stolice, či objevení krve. I když by se nám od lékaře dostalo rady, kterou už třeba známe, je dobré vyloučit i jiné příčiny jejich vzniku, může dojít i k výhřezu kusu sliznice atd.

Choulostivé hemeroidy
Hemeroidy jsou varikózně zvětšené, rozšířené části žil, resp. žilních pletenců, které se nacházejí v části perirektální, tj. kolem řitního otvoru.
Jedná se o vleklé onemocnění s různými příčinami, které se objevují až u 70% osob ve věku nad 30let.
Žíly, které se rozšíří, jsou pak často nositelem tromboticko-zánětlivých změn. Tyto změny jsou postupně příčinou i našich obtíží, které viditelně zaznamenáváme.

Dělíme je na vnitřní a vnější, neboli zevní.

Vnitřní hemeroidy – jsou typické tím, že většinou krvácejí. Jednoduše řečeno vycházejí z útvaru, který tvoří jakýsi uzávěr pletení zásobených krví, a to převážně krví arteriální. Proto krev z hemeroidů krvácejících je jasně červená a často i vystřikuje.

Abychom odlišili další typy krvácení z trávicí trubice, postačí si všimnout, zda je krev pouze na stolici, tedy s ní není smíchána. V tom případě se jedná o hemeroidy. Vyšetření u lékaře ale není od věci!
Tento typ žilních vměstků není vidět, je skryt v řitním otvoru, jejich odhalení je většinou na straně lékaře, přesto může být příčinou anémie.  Pokročilá stádia se propagují vyhřeznutím z řitního otvoru, prolapsem řitní kůže nebo sliznice konečníku.

Zevní hemeroidy – ty vidíme pouhým okem, nebo je lehce nahmatáme. Mohlo by se říci, že jsou opakem vnitřních hemeroidů, neboť většinou nekrvácejí.

Mají ale jiné následky – může u nich dojít k trombóze, a vznikne velice bolestivý perianální uzel,  jehož velikost se může podobat i třešni. Jejich barva je pak tmavě modrá, povrch hladký. Řešením je incize a vypuštění.

Příčiny hemeroidů

Zmíněno bylo těhotenství, dalšími je sedavý způsob života, dlouhodobá a především neléčená zácpa, a s tím související nesprávná životospráva (nedostatek vlákniny v potravě, naopak hodně koření), nedodržování správného pitného režimu, obezita.

Na vině mohou být i genetické vlivy, resp. vrozené dispozice.

Souhrn příznaků

  • Jasně červená krev na stolici či na toaletním papíru, po jeho použití.
  • Může být tlak v konečníku, pozornosti neujde bolest, která provází většinu hemeroidů.
  • Sliznice, která je vyhřezlá z konečníku.
  • Zácpa nebo naopak střídání průjmu a zácpy.
  • Při hemeroidech odchází stolice ztěžka, většinou opět se silnými bolestmi či tlakem.

Diagnostika hemeroidů

Pokud se rozhodneme jít za lékařem, což bychom měli učinit vždy, pokud jsme objevili zmiňovanou krev na stolici – může být i jiná příčina než hemeroidy, i daleko závažnější, můžeme očekávat vyšetření per rektum. Lékař může doporučit i rektoskopii, což je endoskopická metoda k vyšetření konečníku. Provádí se kovovým neohebným přístrojem = rektoskopem, který se zavede do konečníku. Výhodou je, že se pomocí tohoto vyšetření mohou odebrat i případné vzorky k dalšímu zkoumání.

Hemeroidy a těhotenství

Jak jsem uvedla, až 40% žen v graviditě trpí hemeroidy. Většinou se objeví již v jejím průběhu, někdy až při samotném porodu. Ty posledně jmenované se pak také rychleji hojí.

Maminky se určitě neopomenou zeptat proč v těhotenství? Vysvětlení je na straně hormonálních změn, které těhotenství doprovázejí. Hormony působí i na buňky hladkého svalstva, zpomaluje se proces střevní a vzniká zácpa. Pak je už jen kousek ke vzniku žilních vměstků.

A zmiňovaný porod, který je doprovázen tlakem na oblast pánve a konečníku je další možností jejich vzniku.

Léčba i prevence hemeroidů

Ať se jedná o těhotenství či nikoliv, jsou zásady, které působí jako prevence.

Správný pitný režim, se zaměřením hlavně na minerální vody s vynecháním sladkých nápojů je základem. V případě vzniku městků byste pak měli vypít až 3 litry tekutin.

V potravě se snažte o zvýšený, nebo alespoň dostatečný příjem vlákniny. Koření omezte na minimum, hlavně to vysloveně ostré, vyhýbejte se i alkoholu.

Do jídla byste měli zařadit: celer, kedlubnu, petržel, zelí, banány a jablka, sušené ovoce – švestky, třešně či rozinky. Zkusit můžete i sóju a výrobky z ní, sýry se zaměřením na kozí či ovčí, samozřejmě ryby a drůbež.

Důležitý je pohyb! Vynechat byste neměli pravidelnou denní, alespoň dvacetiminutovou svěží procházku. Vzít můžete konec konců i své děti.

Pokud se u vás již hemeroidy objeví, zkuste pár rad.

Dodržujte pečlivě hygienu a nezvedejte příliš těžké předměty. Opět zde působí zvýšený tlak, jak bylo řečeno výše.

Braňte se vzniku zácpy. Pomůže vám v tom změna životosprávy a dostatek tekutin. Pokud by obtíže se zácpou či vyprazdňováním vůbec přetrvávaly a hemeroidy by již vznikly, můžete zkusit sirup Lactulosa, který seženete v lékárně. Tento sirup mohou užívat i těhotné ženy – na přesnou dobu jeho užívání se ale raději předem informujte v lékárně či u svého lékaře.

Z bylinek pomůže na zácpu lněné semínko.

Existuje spousta léčiv, ať v podobě mastí či čípků, které jsou vyráběny na pomoc při vzniklých hemeroidech, hlavně za účelem snížení jejich obtíží. Vzhledem k tomu, že je jich celá řada, nebudu je zde vyjmenovávat, v lékárně vám jistě poradí s jejich výběrem i vzhledem třeba k vašim předchozím zkušenostem.

K dalším patří i bylinky, a rostlinky vůbec. Oblíbená je dubová kůra, kterou seženete i jako mast, tak klasickou bylinu připravenou k odvaru a léčebné koupeli. Používat dubovou kůru pomocí sedavé koupele je nutné minimálně 3x denně a po vyprázdnění stolice.

K dalším pak patří například jitrocel, obklad z bezinek nebo třezalka, která zmírní bolest a svědění, vyzkoušet můžete i mast z kostivalu a všeléku – měsíčku lékařského.

K dalším bylinkám, které můžete konzumovat i ve formě čajů pro plnění pitného režimu patří mateřídouška, fenykl, zázvor, badyán.

Pokud jste těhotná, pak je vhodné použití bylinek konzultovat s odborníkem.

Vyzkoušet můžete i černý čaj, kdy sáček namočený do teplé vody přiložíte na bolestivé místo.
Nebo vyzkoušejte klasiku – ledový obklad, tj. sáček s ledem omotaný třeba slabou utěrkou. Především dojde ke ztišení silné bolesti, ale i ke stažení zduřelých žilek.

Existují i homeopatika určená k léčbě hemeroidů.

Pokud se nezdaří použití těchto forem léčby, která se nazývá konzervativní, pak může nastoupit léčba chirurgická.

I přesto nemusí být bolestivá, jsou dnes již metody nejen rychlé, ale i působící daleko menší bolesti. Posouzení a zvolení léčby je pak na vašem lékaři – dle vašeho stavu, příznacích, obtíží atd.

Mezi neinvazivní postupy patří ligace, laser, zmražení, sklerotizace a další. Účinnost léčby je vysoká.
Nejvhodnější formou je ligace, neboli elastická ligatura, která se vykonává většinou ambulantně, bez anestézie.

Hemeroidy jsou onemocnění, které patří k těm nepříjemným a ztrpčujícím náš život. Sice ho vysloveně neohrožují, jako jiné nemoci, ale zato o sobě dávají znát až moc dobře. Někdy se můžeme snažit dodržovat preventivní opatření a stejně se jejich vzniku nevyhneme.

Jaké máte zkušenosti s hemeroidy a jejich léčením vy?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

  • Anonymní

    Při vyprazdňování jsem měl strasne bolesti který během akce neohrožovaly tak jsem vyhledal pomoc.Zistil jsem ze mam hemeroidy.Mal jsem velké problémy používal jsem ruzne masti a Bíliny ale pomohl mi lék vlastně olej který se nazyva Fine6

  • meggi41

    Koukam,ze asi budu jedina,co nepise bez anonym.prihlaseni..Jste dospele,ne..

    Tahle „lahudka“me zacala trapit po prvnim tehu pred 22 lety…pak -+s prestavkama,po 2a 3tehu ..to uz mene..Pomohl mi pohyb,jen nesedet,zdraveji jist…
    vzdy mi pomohla dubova kura(vyluh,mast..)
    A take nezadrzovat chozeni na wc.. a hlavne hodne vlakniny a u me i kefir…a musim zatukat,mam uz leta klid,tedy je to o 99%lepsi,skoro v normalu,aniz by mne to nejak obtezovalo,ci bolelo(jako drive)
    😉

  • Anonymní

    taky používám hemostop.sedím polovinu dne v práci a to protivné svědění už řeším jen hemostop gelem max.je to příjemný pomocník od trapného poposedávání

  • Anonymní

    Já užívám, když se mi hemeroidy objeví Hemostop, díky něj jsou hemeroidy rychleji pryč a už se tolik neobjevují..

  • Anonymní

    Mě na internetu upoutala reklama na zmražení od Anurex a můžu jen doporučit. Bolest a krvácení mi hned zmizely. Oceňuji také jednoduchou aplikaci a to, že nikam nemusím chodit. Obával jsem se zbytečně vyhozených peněz, ale opak je pravdou. Opravdu to funguje.

  • Anonymní

    mně pomohla celkem hodně rychle mast na hemeroidy z internetu

  • Anonymní

    S hemeroidy jsem se trápila více než 3 roky. Mám sedavé zaměstnání a nikdy jsem se moc nehýbala. Nejdříve jsem zkusila různé odvary, čajíky, medikamenty. Ty moc nezabíraly. Zvažovala jsem, co dál. Letos na jaře jsem objevila na internetu přípravke anurex. Nestojí celé jmění, a proto jsem se odvážila ho zkusit. Opravdu zabral. Dnes máme říjen,a já mám naději, že prožiji konečně podzim bez bolesti.

  • Anonymní

    Super článek…mě třeba přijde že je mám míň často od té doby co jsem sekl s kouřením. A když se mi to přesto vrátí, tak mi pomáhá balcann – gel z dubové kůry.

  • Anonymní

    Perfektní článek se spoustou rad. Na hemeroidy trpím už dlouho a pořád se snažím vyčíst co na ně opravdu platí, a že jsou to kolikrát žvásty. Tento článek ke k věci a trefný. Zvláště dobrý je celer a lněné semínko. Používám ještě Hemostop, tobolky i gel z dubové kůry a pomáhá.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist