Psoriáza – nemoc těla i duše

Rubrika: Onemocnění a léčba

Naprostá většina lidí, kteří trpí lupénkou, se cítí společensky hendikepovaná. Každý desátý přiznává, že alespoň jednou pomyslel na sebevraždu. Vyrovnat se s nemocí bývá bez odborné psychologické či terapeutické pomoci obtížné…


Psoriáza neboli lupénka může propuknout v kterémkoli věku, i když se s prvními výsevy prakticky nesetkáváme v časném dětství a u velmi starých lidí. Lupénka patří k nejčastějším kožním onemocněním, postihuje asi dvě procenta populace, trpí-li jí však jeden z rodičů, zvyšuje se riziko onemocnění u dětí na 10-20 %, u obou postižených rodičů bývá riziko pro potomky kolem 50 %. Preventivní opatření, která by jejímu rozvoji zabránila, do dnešní doby neexistují. Pro lidi s genetickou predispozicí je důležité, aby se vyhýbali provokačním faktorům, k nimž patří například akutní streptokokové infekce, infekce horních cest dýchacích, stres, některé léky…

Ošetřování psoriázy není jednoduché. Při vzniku onemocnění hraje důležitou roli řada nejrůznějších a ne vždy známých faktorů. Na nich také záleží, jak bude psoriáza probíhat. Terapie je proto zaměřena především na zklidnění lokálních ložisek celkovými nebo místními prostředky. Užívají se keratolytika (kyselina salicylová, urea), kortikosteroidy, dehet ve formě pasty nebo v kombinaci s kortikosteroidy (Locacorten-tar), deriváty vitaminu D3, antimikrobiální látky, koupele (solné, ichtamolové, olejové aj.), tazaroten, makrolidy apod.

Další terapeutické možnosti představují fototerapie a fotochemoterapie, systémová terapie, podpůrně antihistaminika, antimykotika, nesteroidní antiflogistika, dietetická opatření, rehabilitace, balneoterapie, klimatoterapie. Důležitou roli hraje též psychologická léčba a psychoterapie.

Psoriázu řadíme, podobně jako jiné kožní choroby, mezi takzvaná psychosomatická onemocnění. Psychické a sociální vlivy na počátek i průběh nemoci jsou známy již celou řadu let. Proto je důležité, aby vedle odborné dermatologické péče byla pacientovi poskytnuta i psychologická pomoc, bez níž by se se svým zdravotním stavem vyrovnával mnohem obtížněji.

Horší než cukrovka

V Česku trpí psoriázou na 200 000 lidí. Z výzkumů vyplývá, že významné snížení kvality života uvádí 78 % pacientů s tímto onemocněním. Každý desátý z nich přiznává, že kvůli nemoci uvažoval o sebevraždě. „V negativním dopadu na psychiku byla psoriáza předstižena pouze depresí. Naopak onemocnění všeobecně považovaná za mnohem závažnější, jako například rakovina, vysoký tlak, cukrovka či infarkt, se v hodnocení umístila až za psoriázou,“ řekl na setkání s novináři přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesor Petr Arenberger.

Pacienti se cítí diskriminováni. Lupénku sice nemůže jeden člověk chytit od druhého, přesto se psoriatiků lidé kvůli jejich šupinaté, zarudlé, případně i krvácející kůži straní. Mnozí si stále myslí, že onemocnění je nakažlivé, případně si je pletou s jinými, přenosnými, kožními chorobami a postižených se štítí. Avšak téměř 50 % lidí by nepolíbilo ani neobjalo někoho s lupénkou, ani kdyby věděli, že nemoc nakažlivá není. Nejedli by jídlo připravené člověkem s lupénkou a ani by se s ním nekoupali ve stejném bazénu.

Psychologie Dnes 7-8/2008)
Jedná se o ukázku z časopisu Psychologie Dnes, vydává Portál

Napsal/a: Barbora Jaromír Kabát

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Anonymní

  já jsem vyzkoušela OK Omega + OK Alfa + OK balzám a již za 14 dní jsem viděla u malého zlepšení a nyní máme pokoj
  Koupila jsem v internetovém obchodě http://www.brno-info.cz/obchod/crd

 • Chtěla bych připojit taky pár řádek k tmuto článkku.
  Já sama jsem psoriatička už 12 let.Je možné že jsem ji poděldila po mamce,ale je pravda že to je nemoc i psychyckého rázu.U mě se vyskytla po závažných rozsáhlých operacích.
  Zkoušela jsme snad všechno možné.Ale co mi dost pomohlo byl obyčejný dětský olejíček Aviril H. Mám za sebou hospitalizace v nemocnici a taky lázně,všechno bylo super 🙂
  A co na to moje okolí????
  Ti kdo mě znají se ke mě chovají stejně jako dřív a jestli se ke mě otočili zády.Tak to už je jejich věc,jestli si myslí,že jsem divná.Záleží totiž opravdu na lidech a hlavně když to někdo udělá,tak je to jednoduché.Je to sobec,který nemá odvahu se ptát a nebo je to pro něj impuls jak od nás odejít.Což je ještě smutnější.
  A abych napsala něco veselejšího.
  Tak s lupenkou jsme tancovala ve dvou tanečních skupinách a bylo to super. Poznala jsem spoustu lidiček s touhle nemocí a jsou úžasní. A naše srazy pořádáme v Olomoucké vojenské nemocnici,kde si každý rok chodíme odpočinout na tři týdny.Skvělé na tom je,že se z tama vracíme odpočatí a opálení jak od moře…..
  Proto bych chtěla popřát všem lidem ,kteří se trápí s touhle nemocí – berte život s humorem a na ty kteří se k vám točí zády,nechte být.Oni si časem uvědomí,že vás potřebují a budou se snažit.Tak jim odpusťte.
  Mějte se krásně a hodně sluníčka a užívejte života 🙂
  Vždyť lupča je super kámoška která vás nezradí

 • Anonymní, já jsem měla na mysli, že spousta lidí neví, že to není přenosné dotykem……tak se nemocným vyhýbají….
  A jak jsem psala, je to můj hodně dobrý kamarád a určitě se ho neštítím…. (to v žádném případě)
  A určitě máš pravdu, že je to pro nemocné hodně psychicky náročné, proto je taky léčba spojená i s léčbou psychickou…

 • Anonymní

  To, že existují ekzémy, lupénka a jiné kožní choroby ví přece každý!! Jen spousta lidí neví jak vypadají. Je zarážející jak netaktně se někteří lidé dokáží chovat. Neměli by zapomínat, že jakákoli kožní choroba se může objevit i u nich!! Tito lidé trpí, už chorobou samotnou, nikomu nic neprovedli zaslouží si pochopení!!! Jak by bylo Vám, kdyby se Vám lidé vyhýbali a nebo se Vás dokonce štítili!!!!

 • Karamelko, můj hodně dobrý kamarád (bývalý přítel mé sestry) má lupénku, ale jenom slabou verzi (zatím, protože se může rozjet kdykoliv). Svědí to prý vlastně pořád, pokud s tím nic neděláš – nemažeš a nebereš prášky…
  Ukazoval mi knížku – Jak žít s lupénkou – a byly tam šílené fotky. Ta, co je přiložena k článku je opravdu slabá…. 🙁
  Já se nedivím, že lidi, co o lupénce nic neví a potkají jedince, který má opravdu silnou „verzi“, se mu snaží vyhýbat. Ale všechno je jenom o nevědomosti… Takový už člověk prostě je – bojí se všeho, co je neznámé a nové.
  🙁

 • karamela

  Zajímavý článek…zajímalo by mě jaké následky má neléčená lupénka-svědí to?
  Dost mě zarazilo,že je dávána nad cukrovku a rakovinu..ukazuje to jak /doslova/ povrchní jsme.:-(((

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist