Pozor na dětský průjem

Rubrika: Onemocnění a léčba

Průjem je u dětí celkem běžné a časté onemocnění, které může být také hodně nebezpečné. Příčiny jsou různé – nevhodná strava, virové (nebo bakteriální) onemocnění, vedlejší účinky antibiotické léčby, onemocnění střev, alergie, psychické problémy. Čím mladší dítě, tím rychleji dochází k dehydrataci a kritickému stavu.

Jak léčit a sledovat průjem u dětí

Vodnaté stolice se objevují u dětí dost často. Naštěstí ve většině případů se zažívání velmi rychle samo upraví. Kojené děti jsou částečně chráněny před průjmem mateřským mlékem, které má pro konkrétní dítě to nejvhodnější složení. Děti by měly při průjmu dostávat tekutiny a stravu, kterou tolerují (suchý rohlík, piškot). Po třech vodnatých stolicích za sebou, pokud dítě neudrží pití v sobě, je třeba s dítětem k lékaři, hlavně u kojenců a batolat se stav zhoršuje při nedostatku tekutin velmi rychle.

Jaké živiny je potřeba rychle dodat

Dětské průjmy se většinou léčí podáním probiotik. Probiotika jsou účinná a bezpečná v terapii akutních dětských průjmů způsobených rotaviry. Doporučuje se také podávat potravinové doplňky se zinkem. Pokud průjem přetrvává, je provázen zvracením, vysokými horečkami, bolestmi hlavy, je třeba co nejrychleji navštívit svého pediatra, mimo ordinační hodiny zajet na pohotovost. Bakteriální onemocnění se léčí antibiotiky.

Neinfekční příčiny průjmu u dětí

Přetrvávající průjem může být průvodním jevem alergií na potraviny, nejznámějším onemocněním je celiakie – nesnášenlivost lepku. Další častý důvod jsou dietní chyby, nevhodné kombinace ve stravě, psychické příčiny. V těchto případech je třeba dítě vyšetřit a stanovit správnou dietu. Psychické problémy patří do ordinace psychologa či psychiatra.

Čemu věnovat pozornost především

Rodiče by měli velmi bedlivě sledovat stav dítěte, vzhled stolice, její četnost. Dalšími varovnými příznaky jsou vysoké horečky, silné bolesti. V žádném případě by ani větší dítě nemělo v takovém stavu zůstat samo. Dehydrované dítě velmi brzy uvadá a stává se apatickým. Pokud se nedaří udržet tekutiny a podat podpůrné prostředky, je třeba vyhledat urychleně lékařskou pomoc.

 

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist