Nevítaní hosté v ústní dutině

Rubrika: Onemocnění a léčba, Tipy pro zdraví

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty setkali opakovaně, už dokáží poznat, kdy se nebezpečí blíží. Patří k velmi bolestivým a nepříjemným obtížím v ústní dutině, které znepříjemní příjem potravy i mluvení na několik týdnů.

Původ aft je neznámý, ale po staletí jejich existence lékaři vypozorovali souvislost s dědičností (až 90 % v případě výskytu u obou rodičů), nedostatkem vitaminu B6, železa, zinku, kyseliny listové, ale i s oslabenou imunitou, vyčerpáním, hormonálními změnami u žen (například v době menstruace). Afty se mohou objevit i při nešetrném zacházení se zubním kartáčkem, špatně nasazenou zubní náhradou a jiným mechanickým podrážděním ústní dutiny.

Malé, ale velmi bolestivé útvary

Objevují se v měkkých částech úst: na jazyku, měkkém patru, vnitřní straně tváře, na rtech. Jejich tvar je oválný či kulatý, obvykle s jasně ohraničeným zarudlým okrajem a nažloutlým či bělavým středem. Bývají malé (1-4 mm), které se rychleji hojí bez jizviček a větší kolem 5 a více mm, ty mají hlubší střed a odezní i po 8 týdnech spolu se zajizvením. Objevit se mohou jednotlivě i ve skupinách. Afty nejsou infekční, nenakazíte své okolí, ale v ústní dutině se v nich množí bakterie, které znesnadňují hojení a zvyšují bolestivost. Ta ovlivňuje chuť k jídlu, příjem dostatečného množství tekutin, trápí při kousání a polykání a často komplikuje i mluvení.

Léčba: pastilky, kloktadla a babské recepty

Léčbu tohoto chronického onemocnění, které se rádo vrací, zahajte u stomatologa, který potvrdí, že se jedná o nekomplikované afty a vyloučí nějakou závažnější chorobu. Pak nastává čas na trpělivou domácí léčbu. Jeden a ž dva týdny trvající obtíže můžete tišit pastilkami proti bolesti, kloktadly a gely z lékárny, které mají anestetické účinky a zároveň dezinfikují ústní dutinu (ústní vody Listerin a Corsodyl, pastilky Tantum Verde, jodové preparáty). Zvyšte příjem vitaminu C pro podporu imunity, vitamin E pomůže s hojením sliznic. Sáhnout můžete po bylinkách: odvary z heřmánku, šalvěje; pomáhá oregano, řebříček, arnika, bolest zmírní cucání kostky ledu nebo potření sliznice propolisem. Nepodceňujte dezinfekční účinky šťávy z cibule. Imunitu podpoří vojtěška či kaktus nopál.

Čemu se vyhnout obloukem

Ostrým a kořeněným jídlům, citrusům, kávě, alkoholu. Opatrně na tousty, topinky a jiné pokrmy s ostrými hranami. Načas si odpusťte žvýkačky, důsledně pečujte o ústní dutinu, zubní plak totiž stav sliznic zhoršuje. Vydatně spěte, odpočívejte a celkově poslouchejte tělo. Možná vám chtělo bolestivými vřídky naznačit, že je čas na změnu životního stylu…

Napsal/a: EUC

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →
Sdílet
Sdílet
TOPlist