Naše ženské bylinky na gynekologické problémy

Rubrika: Onemocnění a léčba

935431_herbal_jarsKaždá žena má v sobě ukryté malé biologické hodiny, které řídí její život, její ženskost. Tu nejkrásnější věc, která ji dělá krásnou ženou, milující matkou i vášnivou milenkou! Někdy se ovšem naskytnou problémy, které tuto harmonii naruší. A proto nám matka příroda nechala vyrůst několik bylinek, které umí zklidnit naši rozčeřenou hladinu. Pár si jich představme…

Kontryhel
Král ženských bylinek. Naše prabáby říkaly, že tato skromná a nenápadná bylinka má přímo ženské a mateřské poslání, a proto to byla magická bylinka k čarování pro lásku a krásu.
Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány, především dělohu. Zpevňuje podbřišek, a tím zlepšuje stav dělohy náchylné k potratům a zvyšuje pravděpodobnost početí . Je jedinečný při menstruačních poruchách, a to oslabené nebo slabě vyvinuté menstruaci. Tlumí menstruační bolesti. Upravuje nadměrné krvácení. Léčí všechna zánětlivá onemocnění v podbřišku, včetně zánětu vaječníků. Působí proti bělavému výtoku a svědění, kdy jsou dobré sedací koupele.
Jeho pití je vhodné jako prevence k ulehčení přechodu. Upravuje nepříjemné potíže při menopauze, a to včetně psychických.
Kontryhelový čaj se doporučuje pít i během těhotenství, zvyšuje záruku donošení miminka a snadného porodu.
Pomáhá i při nervových potížích během těhotenství a po porodu, jako je deprese, strach. Jeho pití po porodu a v období šestinedělí stahuje dělohu. Kontryhel také podporuje sekreci mateřského mléka.
Zkrátka vrací naši ženskost do harmonie.
Působení kontryhelu ale nekončí. Používá se jako výplach při zánětech v dutině ústní nebo při vytržení zubu a na oční záněty. Při zevním použití (podpořit i vnitřně) svým svíravým účinkem hojí vředy, rány, včetně těch hnisavých a alergického původu. K vymývání ran a k obkladům se používá silnější odvar, ale studený.
Působí proti infekcím močových cest. Užívá se při nespecifických průjmech a onemocněním zažívacího traktu. Čistí krev a pomáhá při obezitě. Zlepšuje spánek a koupel z něj pomáhá při oslabení svalů, možno použít u dětí. Výluh změkčuje hrubou pokožku na těle.
Kontryhel nemá žádné vedlejší účinky. Je také netoxické sedativum. V případě ledvinových potíží se nedoporučuje pití dlouhodobé. Na zvířatech byla prokázána schopnost omezit rozvoj rakoviny prsu.
Čaj z kontryhelu
2-4 čajové lžičky bylinky přelijeme 1/4 litrem vroucí vody a necháme jen krátce přejít varem, poté necháme 10 minut luhovat. Pijeme 2 šálky denně.

Ve směsích se dají použit i další bylinky a jiné přísady.

  • Lactobacillus, který je zdravou mikroflórou pohlavních orgánů i střev. Pomáhá při zánětech i cystách.
  • Černý rybíz reguluje hladinu ženských hormonů v těle.
  • Fialka, zábal z květového odvaru pomáhá při popraskaných bradavkách, působí také jako afrodiziakum.
  • Chřest, jeho konzumace pomáhá při cystitidě.
  • Jahodník, pití čaje a samozřejmě jeho plody povzbuzují činnost ženských rozmnožovacích orgánů.
  • Jedlový olej pomáhá při léčbě gynekologických onemocnění.
  • Kalina pomáhá při děložních problémech a menstruačních bolestech a křečích.
  • Kukuřice, její konzumace je vhodná při cystách.
  • Levandule, levandulový olej ulevuje při menopauze, nespavosti a nervové podrážděnosti. Čaj pomáhá na cystitidu.
  • Maliník, tato bylinka harmonizuje ženské hormony v těle a tlumí poševní záněty. Doporučuje se pít od 34. týdne těhotenství. Pomáhá připravit dělohu na porod a ulehčit jej.
  • Máta, pomáhá při premenstruačním syndromu.
  • Měsíček lékařský má protinádorové účinky na pohlavní orgány a pomáhá při menstruačních potíží i v přechodu. Působí na bílý výtok.
  • Mrkev, je považována za afrodiziakum a šťáva z ní za nápoj lásky. Je doporučována při anémii a premenstruačním syndromu, díky vitamínu A udržuje rovnováhu organismu a omlazuje.
  • Myrtha, tato biblická rostlina pomáhá při děložním výtoku.
  • Libeček má své využití při bolestivé menstruaci a pomalém porodu. Koupel z něj je prý koupelí lásky.
  • Petržel konzumujte na podporu menstruace.
  • Pruskurník, zábal z jeho odvaru se přikládal na bolavá prsa při kojení.
  • Pupalka – pupalkový olej obsahuje látky, které zlepšují hormonální harmonii a premenstruační syndrom.
  • Šalvěj je známá, že působí protizánětlivě v celém těle, pomáhá také zlepšit odtok krve při menstruaci.
  • Šantu je možné použít při potížích s menstruací a močením a uvolňuje dělohu. V čínské medicíně je využívána k zastavení poporodního krvácení nebo silné menstruace.
  • Šípková růže smíchaná s ibiškem pomáhá proti cystitidě.
  • Withánie – indický ženšen, bylina na plodnost a afrodiziakum.

RECEPTY

Základní ženský čaj
3 díly kontryhelu, 3 díly řebříčku, 2 díly heřmánku, 2 díly kokošky pastuší tobolky. Při depresi přidáme do směsi ještě 1 díl meduňky a 1 díl třezalky. Při návalu horka přidáme 2 díly šalvěje nebo yzopu. Pijeme až do odeznění příznaků, maximálně však 14 dní.

Menstruace
Čaj při silné menstruaci
Kontryhelový čaj, lze jej také smíchat s polovičním množstvím řebříčku.

Krvácení v těhotenství
Kontryhelový čaj s troškou turanky, kokošky pastuší tobolky a přesličky.

Záněty pochvy
Při prvních příznacích navštivte okamžitě lékaře. Léčbu lze podpořit sedacími koupelemi, výplachy a tampóny ze stejného dílu řebříčku, kontryhele, dubové kůry, šalvěje, jitrocele a heřmánku. 1 lžíci na 1/4 l vody, vařit 5 minut. Vnitřně podpořit pitím čaje z bylinek z protizánětlivými účinky, např. heřmánek, šalvěj.
Bílý výtok – pro sedací koupel stejný díl přesličky, hluchavky, truskavce. 1 lžíce směsi na 1/4 l vody.
Svědění – koupel z 200 g sušeného kontryhelu dáme na noc do nádoby se studenou vodou vyluhovat, následující den zahřejeme a tekutinu přidáme do koupele. Vhodný je také výplach dělohy a sedací koupel připravená z kontryhelového odvaru. Použijte dvojnásobné množství bylinky.
Všechny zánětlivé problémy doplňte pitím čaje z kontryhele a bylinkami, které působí jako přírodní antibiotika, např. lichořeřišnice či konzumací cibule a česneku.

Vaginální plísně
Pomáhá odvar z měsíčku, řebříčku, připravíme ho z 1 lžičky a 1/4 l vody. Je dobré vynechat mléčné nekysané výrobky, cukr. Lze použít i sůl do koupele.

Myomy

jsou to nezhoubné nádory, které tlačí na okolní pohlavní orgány a tím jsou nebezpečné. Lze doporučit řebříčkový čaj a sedací koupele z něj.

Cysty
Připravte si čaj ze stejného dílu kontryhelu, kopřivy, heřmánku, měsíčku, přesličky a řebříčku. Pijte 1-2 krát denně.

Inkontinence
1-2 lžičky sluncovky přelít 1 hrnkem vroucí vody a nechat 10 min luhovat.

Antikoncepce
ničí vitamíny skupiny B, snižuje hladinu zinku v krvi, podporuje vylučování hořčíku, způsobuje větší spotřebu vitamínu A,C,E a selenu. Nadměrné pití čaje z třezalky může snížit její funkci. Místo ní si dejte čaj z meduňky. H.A. snižuje střevní mikroflóru, kterou posilujte bakteriemi mléčného kvašení. Negativně působí na játra, které lze posílit ostropestřcem mariánským, dále na krevní oběh, jezte proto vitamín C (ovoce a zelenina), rutin (pohanka,borůvky) a potraviny proti tvorbě cévních usazenin (česnek, ryby, zelený čaj). Může také negativně ovlivnit i psychiku, celulitidu a pleť.

Odvápnění
Zde chci jen varovat před konzumací sycených minerálek. Na odstranění „bublinek“ z těla je potřeba velké množství vápníku.

Anémie
způsobená silnou menstruací či po porodu. Pro svůj vysoký obsah železa je vhodné pít čaj z kopřivy. Vynikající je také šťáva z mrkve a červené řepy, která obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které pomáhají vstřebání železa. Je možno do šťávy pro lepší chuď přidat zdravé jablíčko. Jezte také lebedu.

Afrodiziaka
Působí tak květinové vůně, např. povijnice, bezové květy svým pižmem, růže, frézie, konvalinky. Francouzským afrodiziakem je syrová cibule. Pomáhá také při špatné erekci a zvyšuje tvorbu spermatu a jeho kvalitu.
Čaj pro získání erotické harmonie v těle – 2 díly máty, 1 díl saturejky.

Premenstruační syndrom

Vyvolává nervozitu, podrážděnost i emocionální napětí. Často je doprovázen bolestí hlavy a depresí.
Olej z jalovcových bobulí do koupele (max 5 kapek) či levandulový olej nanést na spánky či do koupele.
Na ulehčení přechodu pít kontryhelový čaj 10 dní každý měsíc před počátkem menstruace 1-2 šálky denně.

Čaj k ulehčení přechodu
20g natě kontryhelu, 20g chmelových šištic, 30g třezalky tečkované, 30g meduňky. Dvě čajové lžičky směsi spaříme šálkem vroucí vody. Necháme 10 minut ustát. Pijeme šálek tohoto čaje 1-2x denně, hlavně na noc.
Na vyrovnání emocí a omlazení, pomáhá levandulový olej nanesený na spánky při bolestech hlavy, při masáž a do koupele, zejména jeho vdechování. Ideální je kombinace levandulového oleje a kontryhelového čaje.

Inkontinence
je samovolné vylučování moči, nejčastěji noční. Nejvíce postihuje stresované ženy při kýchání a kašli, ženy s oslabeným pánevním dnem a po porodu. Proto je tak důležité již od mládí správně cvičit pánevní dno. Pokud někdo nevíte jak na to, napište mi, ráda Vám poradím to, co mě učila porodní asistentka.

A trochu čínské medicíny. Reprodukčním orgánům odpovídají vlasy. Např. rozštěpené konečky znamenají, že oslabují pohlavní orgány i sexuální funkce. Jemný knír pod nosem ženy znamená problém s pohlavními orgány. Kolem kotníku se také nacházejí akupresurní body, jejichž aktivace má vliv na pohlavní orgány. Bolí-li Vás okolo kotníku, znamená to problém s pohlavními orgány.

Pokud máte dotazy k tomuto článku, chybí Vám zde nějaká informace nebo nám chcete sdělit vlastní zkušenosti s tímto problémem určitě to udělejte, ráda Vám odpovím či na toto téma „pokecám“ a určitě nebudu jediná, připojí se naše čtenářky a čtenáři.
Věřím, že Vám moje rady alespoň trošku pomohly.

Výše uvedené informace jsem čerpala z knih, domácích lékařů a také z internetových serverů zabývajících se touto problematikou. Všem jejich autorům tímto děkuji.

Napsal/a: Silvie

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (29 vyjádření)

  • Děkuji za článek, a prosím o radu se cviky pánevního dna, něco jsem již zkoušela, ale dobrých rad není nikdy dost:-) děkuji a přeji nádherný den:-)

  • anonymní

    Zdravím a poradíte něco přírodního na zvýšení děložní sliznice. Piju Kontryhel samotný.

  • Lenka: tak pak prosím poreferujte, co vám pomohlo, protože jinak se toho už taky nezbavím

  • Mně se bohužel v tomto případě babské rady vůbec neosvědčily a že jsem jich teda vyzkoušela, teď zkouším doplňky stravy, tak jsem zvědavá, jak to dopadne a jestli se toho výtoku někdy zbavím.

  • Anonymní

    Dobrý den, prosím Vás snižuje kontryhel účinky antibiotik? Přesněji na zánět vaječníků. Dekuji Věra

  • Marci55

    Bylinkám věřím.

  • Jarmuschka

    Dr. Müller Pharma má teď v nabídce čaj na premenstruační a menstruační problémy Gynoton. Čaj obsahuje kontryhel, řebříček, mátu a hluchavku.
    Chuťově je příjemný. Účinky teprve testuji.

  • Anonymní

    Zdravím Vás, velmi krásný článek a moc prosím o radu se cviky pánevního dna. Poradte mi jak na to. Děkuji za laskavost Lucie

  • Anonymní

    problemy s mocovou trubici – nejlepsi je caj dr. Muller Urosept.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist