Máte rádi vůni levandule? Možná jste už slyšeli o jejích zklidňujících účincích. Věděli jste, že výborně pomáhá třeba při otoku nohou? Zkoušeli jste ji použít na spálenou pokožku? Levandule má ale i další využití a je opravdu výborným pomocníkem nejen v horkých letních dnech a na cestách.
Pro své zklidňující účinky, které jsme zmínili už v úvodu, ji ocení rodiče dětí, které mají problémy s usínáním. Zkuste na kapesníček, mazlící plenku nebo rožek polštáře svého malého nespavce kápnout 2-3 kapky levandulového éterického oleje chvíli předtím, než ho uložíte. Neusne hned jako Šípková Růženka, ale jeho spánek by měl být o poznání klidnější a usínání snazší.
Přibalíte-li lahvičku levandulového éterického oleje do některého ze zavazadel na dovolenou, nebudete litovat, ať už jedete k moři nebo na chalupu.
Levadulová vůně odpuzuje komáry i jiný obtížný hmyz, vůbec nevoní klíšťatům. Doporučuje se rozetřít 2-4 kapky v dlaních a lehce potřít nechráněná místa. Ošetření levandulí je třeba v průběhu pobytu v přírodě několikrát opakovat, protože éterický olej se rychle odpařuje.
Pokud si přeci jen nějaký ten štípanec vysloužíte, opět je dobré mít pár kapek levandulové esenci při ruce a potřít jimi postižené místo. Tuto proceduru můžete vyzkoušet i při požahání medůzami!
Úlevu vám levandule přinese i v případě drobných odřenin a popálenin. Malé ranky ošetřené rozředěnou levandulí se lépe hojí a nezanítí se. Spálíte-li se od ohně, horkých předmětů nebo na sluníčku, ponořte spálené místo asi na 10 minut i déle do studené vody a poté na ně kápněte 1-2 kapky neředěné levandule, nejlépe asi 5x vždy po několika minutách.
Trpíte-li otoky kotníků při dlouhém cestování a v parných letních dnech, namočte a hodně vyždímejte kapesník, nakapejte na něj asi 5 kapek levandule a na oteklé nohy přiložte obklad. Kapesník si můžete připravit předem a vzít si ho na cestu s sebou v igelitovém sáčku, aby byl připraven k použití, až jej budete potřebovat. Masáží směrem k srdci můžete pomoci otok zmenšit.
Doporučuje se také připravit speciální ulevující směs – do malé lahvičky s rostlinným olejem (například mandlový olej lisovaný za studena) se přidá 5 kapek Levandule Maillette na každou čajovou lžičku rostlinného oleje (cca 3 ml).
Tuto směs využijete jednak k natření unavených nohou kdykoli na cestách, osvědčuje se i na ošetření pokožky po přílišném opalování nebo na suchou a unavenou pokožku ze sluníčka.
Levandule snižuje krevní tlak, při místním užití (ošetření štípanců, ranek, obklad na nohy) ji osoby s velmi nízkým tlakem mohou bez obav používat.
Náš tip: Kvalitní éterický olej Levandule Mailette i mandlový olej lisovaný za studena a spoustu dalších výrobků bez chemických konzervantů zakoupíte v obchůdku Eoné na Náměstíčku.
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)
Levanduli mám moc ráda-miluju její krásně modrofialovou barvu, její pronikavou vůni, která vydrží tááák dlouho. Vypěstovala jsem si svoje -teď už opravdu veliké- keře, které mi celé léto dělají radost. Olej z levandule používám spolehlivě proti klíšťatům(pár kapek nakapu klukům na ponožky nebo rozetřu s opalovacím olejem), kapu klukům na polštář před usnutím. Mám v oblibě levandulové mýdlo, moje pěna do koupele je také levandulová a ve vázách mám nastříhanou levanduli „vlastní“ výroby. Lenia
Jé, Petro, díky za tip, malému by na spaní mohla levandule pomoci… Já se od ní léta už držím radši dál. Zbožňovala jsem sprchový gel s levandulí, ale ona taky (potvora) snižuje krevní tlak a poté, co jsem opakovaně kolabovala ve sprše ji už pro jistotu nepoužívám. Tak snad neusnu na levandulovém polštářku dřív než prcek… 🙂