Levandule – voňavý pomocník pro letní dny

Rubrika: Onemocnění a léčba

levanduleMáte rádi vůni levandule? Možná jste už slyšeli o jejích zklidňujících účincích. Věděli jste, že výborně pomáhá třeba při otoku nohou? Zkoušeli jste ji použít na spálenou pokožku? Levandule má ale i další využití a je opravdu výborným pomocníkem nejen v horkých letních dnech a na cestách.

Pro své zklidňující účinky, které jsme zmínili už v úvodu, ji ocení rodiče dětí, které mají problémy s usínáním. Zkuste na kapesníček, mazlící plenku nebo rožek polštáře svého malého nespavce kápnout 2-3 kapky levandulového éterického oleje chvíli předtím, než ho uložíte. Neusne hned jako Šípková Růženka, ale jeho spánek by měl být o poznání klidnější a usínání snazší.

Přibalíte-li lahvičku levandulového éterického oleje do některého ze zavazadel na dovolenou, nebudete litovat, ať už jedete k moři nebo na chalupu.

Levadulová vůně odpuzuje komáry i jiný obtížný hmyz, vůbec nevoní klíšťatům. Doporučuje se rozetřít 2-4 kapky v dlaních a lehce potřít nechráněná místa. Ošetření levandulí je třeba v průběhu pobytu v přírodě několikrát opakovat, protože éterický olej se rychle odpařuje.

Pokud si přeci jen nějaký ten štípanec vysloužíte, opět je dobré mít pár kapek levandulové esenci při ruce a potřít jimi postižené místo. Tuto proceduru můžete vyzkoušet i při požahání medůzami!

Úlevu vám levandule přinese i v případě drobných odřenin a popálenin. Malé ranky ošetřené rozředěnou levandulí se lépe hojí a nezanítí se. Spálíte-li se od ohně, horkých předmětů nebo na sluníčku, ponořte spálené místo asi na 10 minut i déle do studené vody a poté na ně kápněte 1-2 kapky neředěné levandule, nejlépe asi 5x vždy po několika minutách.

Trpíte-li otoky kotníků při dlouhém cestování a v parných letních dnech, namočte a hodně vyždímejte kapesník, nakapejte na něj asi 5 kapek levandule a na oteklé nohy přiložte obklad. Kapesník si můžete připravit předem a vzít si ho na cestu s sebou v igelitovém sáčku, aby byl připraven k použití, až jej budete potřebovat. Masáží směrem k srdci můžete pomoci otok zmenšit.

Doporučuje se také připravit speciální ulevující směs – do malé lahvičky s rostlinným olejem (například mandlový olej lisovaný za studena) se přidá 5 kapek Levandule Maillette na každou čajovou lžičku rostlinného oleje (cca 3 ml).
Tuto směs využijete jednak k natření unavených nohou kdykoli na cestách, osvědčuje se i na ošetření pokožky po přílišném opalování nebo na suchou a unavenou pokožku ze sluníčka.

Upozornění! Žádný neředěný éterický olej se nesmí dostat do očí! Nelze jej vymýt vodou, ale pouze vytírat vatičkou namočenou v rostlinném oleji (například sojovém, mandlovém, slunečnicovém).
Levandule snižuje krevní tlak, při místním užití (ošetření štípanců, ranek, obklad na nohy) ji osoby s velmi nízkým tlakem mohou bez obav používat.

Náš tip: Kvalitní éterický olej Levandule Mailette i mandlový olej lisovaný za studena a spoustu dalších výrobků bez chemických konzervantů zakoupíte v obchůdku Eoné na Náměstíčku.

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Levanduli mám moc ráda-miluju její krásně modrofialovou barvu, její pronikavou vůni, která vydrží tááák dlouho. Vypěstovala jsem si svoje -teď už opravdu veliké- keře, které mi celé léto dělají radost. Olej z levandule používám spolehlivě proti klíšťatům(pár kapek nakapu klukům na ponožky nebo rozetřu s opalovacím olejem), kapu klukům na polštář před usnutím. Mám v oblibě levandulové mýdlo, moje pěna do koupele je také levandulová a ve vázách mám nastříhanou levanduli „vlastní“ výroby. Lenia

  • Jé, Petro, díky za tip, malému by na spaní mohla levandule pomoci… Já se od ní léta už držím radši dál. Zbožňovala jsem sprchový gel s levandulí, ale ona taky (potvora) snižuje krevní tlak a poté, co jsem opakovaně kolabovala ve sprše ji už pro jistotu nepoužívám. Tak snad neusnu na levandulovém polštářku dřív než prcek… 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist