Kontrolujete si svá prsa?

Rubrika: Onemocnění a léčba

329421_x_rayZhoubné nádory prsu jsou nejčastějším nádorovým onemocněním, které postihuje ženy na celém světě. V České republice onemocní asi každá 14. žena. Ale v porovnání s ostatními zeměmi je u nás méně žen, u kterých je zjištěn nádor včas a zahájena léčba. Důvodem je, že české ženy nejsou zvyklé si svá prsa kontrolovat. Přitom ženy, které přijdou k lékaři včas, mají 80-100% šanci na uzdravení…Riziko rakoviny prsu by neměli podceňovat ani muži, procento onemocnění oproti ženám je sice mizivé, ale je. Na rehabilitaci k nám chodil cvičit pán po operaci zhoubného nádoru prsu. Měl štěstí, že má za manželku zdravotní sestru, která u něj nádor objevila a donutila ho jít k lékaři.

Jak se vyšetřit?

– každá žena by si měla 1x za měsíc prsa vyšetřit, nejlépe 7. den po ukončení menstruace. Pokud nemenstruujete, tak kdykoli v měsíci.
– pokud objevíte jakékoli změny v prsu, které se vám nezdají normální, okamžitě navštivte gynekologa, který vám doporučí odborné mamologické vyšetření (ženy nad 40 let mamograf, mladší většinou ultrazvuk).
– ženy starší 40 let by měly 1x za rok podstoupit vyšetření mamografem (hradí pojišťovny).

1. Před zrcadlem
– svlékněte se do půl těla, nechte ruce volně podél těla a sledujte pečlivě velikost a tvar prsů, zda nemáte vtažená nebo vyklenutá místa na pokočce, zarudnutí nebo zvětšenou cévní kresbu.
– dejte ruce za hlavu a prohlédněte si prsa z různých úhlů, prsní dvorce a bradavky, zda nekrvácejí nebo z nich nevytéká tekutina (pokud nekojíte), jestli nemáte vpáčené bradavky.

2. Vleže na lůžku
– lehněte si, na straně, kterou vyšetřujete, si podložte rameno polštářem. Pravou rukou prohmatejte levý prs a naopak. Prsty mějte natažené těsně u sebe a používejte celé plochy prstů, ne jen bříška. Prso pomyslně rozdělte na 4 části a důkladně každou část krouživými pohyby prohmatejte. Nezapomeňte na dvorec a bradavku. Všímejte si jakékoliv bulky nebo neobvyklých tvarů.
– na závěr prohmatejte podpažní jamku, i zde můžete nahmatat bulku, uzlík nebo plošné zatuhnutí.
– pokud máte velká prsa, použijte obou rukou, kdy jednou rukou prs ve spodu držíte a druhou vyšetřujete. Nejprve prohmatejte horní a poté dolní část prsu.

3. V sedě na lůžku
– posaďte se na lůžku, pravou ruku si dejte v bok a způsobem výše popsaným prohmatejte levý prs. Poté i prs pravý.

Nepanikařte, pokud „něco“ objevíte, nemusí se jednat vždy o rakovinu. Můžete objevit cysty, tukové bulky, které zpravidla nejsou nebezpečné. To ale musí posoudit lékař, proto neváhejte a svěřte se mu.

Co je to mamografie?
– je to metoda k zjištění rakoviny prsu. K vyšetření se užívá malé dávky RTG záření. Mamograf může ukázat nádor ještě dříve, než ho lze nahmatat při normálním vyšetření. Může také ukázat rozdíl mezi zhoubným a nezhoubným nádorem.
– je to bezbolestné vyšetření (i když každý vnímá bolest jinak), kdy se svléknete do půl těla, sednete si ke stolku, váš prs se v různých pozicích umístí pod přístroj a udělají se snímky.

Napsal/a: Sepy

Toto taky stojí za přečtení!

Těhotenství nemusí být jen nejkrásnějším obdobím v životě ženy

V současné společnosti jsou všechny významné životní události vnímané jako velký milník v životě a očekává se, že každý,

Čtu dál →

[Soutěž] Audiokniha Anička a cirkus

Dlouhou cestu na dovolenou si můžete v autě zpříjemnit třeba poslechem audioknihy. 3 tipy pro děti pro vás dnes

Čtu dál →

[Tvoření] Květina z proužků

Květina, kterou si dnes ukážeme, je velmi jednoduchá a zároveň variabilní. Můžete vyrobit několik variant podle toho, která se

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist