Jaké nemoci na nás „číhají“ v létě?

Rubrika: Onemocnění a léčba

Bezstarostná dovolená se může vinou zdravotních nepříjemností zkomplikovat. Místo abychom si užívali zasloužené dny odpočinku, trápí nás nejrůznější potíže. Řadě z nich se dá předejít. A pokud vyrazíme na cesty s dobře zásobenou lékárničkou, s lecčím si poradíme sami.

Velkou lapálií, která podle průzkumu provedeného univerzitou v Curychu komplikuje zahraniční dovolenou 34,4 % cestovatelů, je průjem. Výzkum ukázal, že ohroženi jsou především mladí lidé, ti, kdo vycestovali na delší pobyt, cestovatelé, kteří již měli nějaké střevní onemocnění v posledních čtyřech měsících před cestou, a také alergici a astmatici. Podle imunoložky RNDr. Dany Novákové nás před průjmy může uchránit prevence.

V rizikových regionech bychom měli věnovat velkou pozornost výběru potravin a nápojů. Pokud si nejsme jisti kvalitou vody z kohoutku, měli bychom raději zvolit vodu balenou a přesvědčit se, že jde o originální balení, jíst pouze potraviny, které prošly tepelnou úpravou, a raději vybírat ovoce, které lze oloupat. Turisté, kteří jsou odkázáni na vodu z přírodních zdrojů, by neměli zapomínat na její dezinfekci nebo převaření (nejméně 10 minut). Dají se koupit i speciální lahve, které v sobě mají zabudovaný filtr, takže jimi můžeme nabrat vodu z přírodního zdroje a lahev „sama“ zneškodní nebezpečné mikroorganismy. Dezinfikovanou nebo převařenou vodu bychom měli používat i na čištění zubů a měli bychom se vyhnout ledu, který může být připraven z kontaminované vody. Velké nepříjemnosti, a to i v domácí kotlině, může způsobit kopečková nebo točená zmrzlina. Problém není ve zmrzlině jako takové, ale v jejím prodeji. Špinavá naběračka stojící ve sklenici kalné vody a prodavač, který inkasuje peníze a pak sáhne na kornout, do něhož stáčí zmrzlinu, to by mělo být dostatečné varování. Vhodnou alternativou chladné letní pochoutky jsou nanuky.

V případě, že se průjmu neubráníme, měli bychom myslet na pitný režim. Černý neslazený čaj nebo převařená voda, oboje samozřejmě vychlazené a v prvních chvílích raději jen po lžičkách. Osvědčuje se i rýžový odvar. Když průjem trochu ustoupí, je vhodnou dietou například vařená rýže, samozřejmě bez tuku, starší pečivo a po čase i rozmačkané banány. Dětské piškoty jsou naopak velmi nevhodné, protože obsahují tuk a cukr. Stejně tak lékaři nedoporučují hořkou čokoládu, která se dříve považovala za vhodnou „medicínu“. Kvůli vysokému obsahu tuku může situaci spíše zhoršit.

Nemilé záněty

Mnohé ženy si v létě stěžují na vaginální mykózy a gynekologické záněty. Gynekoložka Tereza Remešová říká: „V létě se kvůli koupání v bazénech a hlavně přírodních nádržích setkáváme s poševními výtoky a u náchylných jedinců může třeba pobyt v mokrých plavkách způsobovat onemocnění močového systému. Jde ale spíše o rizikové faktory; onemocní především ženy, které k tomu mají predispozice nebo jsou imunitně oslabené (po dobrání antibiotik, při nemoci a podobně).“ A jak poznáme onemocnění vaginálním zánětem? Může nám napovědět například výtok? „Průhledný až bělavý výtok znamená normální stav. Když se do pochvy dostane znečistěná nebo chemicky upravená voda, normální vaginální flóra se po určité době obnoví. Pokud se tak nestane, porušená bakteriální rovnováha se začne projevovat patologickým výtokem. Ten se může projevovat různě – od velkého množství bílého, zapáchajícího výtoku přes tvarohovitý svědivý výtok. Také příčina výtoku může být různá – bakterie (patologické nebo ty, které jsou v pochvě normálně), kvasinky nebo obojí.

Močové problémy se většinou projeví jako bolest či pálení při močení, při infekci vyšších močových cest může být bolest v podbřišku (močový měchýř) s problémy s močením nebo se může objevit i teplota a bolest v bedrech (zánět ledvin). U všech onemocnění však platí, že se nemusí vyskytnout všechny příznaky,“ vysvětluje odbornice.

Jak se dá vaginálním mykózám předejít? „Vaginální mykózy tvoří 30–40 % výskytu poševních výtoků. Původcem je Candida albicans, která se vyskytuje na různých místech těla a za normálních okolností nezpůsobuje problémy. Vaginální prostředí je specifické a občas může dojít k přemnožení kvasinek, takže přirozená poševní flóra nestačí kvasinky potlačit. Typický projev kvasinkového výtoku je tvarohovitý nebo ‚cuckovitý‘ bělavý výtok, který svědí nebo je spojen s nepříjemným pocitem, ve vážných případech jej může doprovázet i zarudnutí kolem poševního vchodu a bolest. Poměrně často je ale mykóza spojená s přemnožením bakterií, takže jde o smíšenou infekci, a příznaky mohou být tudíž různé. Pro léčbu vaginální mykózy volíme v první řadě boraxové globule, které jsou na předpis. Další možností jsou antimykotika, některá jsou volně prodejná v lékárnách. Partner se normálně neléčí, pouze pokud má akutní problémy (svědění, pálení při močení). Není třeba si lámat hlavu nad příčinou výtoku, neboť výše zmíněné léky většinou zmírní příznaky okamžitě a pro ‚první pomoc‘ bohatě stačí. Pokud výtok přetrvává i po léčbě nebo se po menstruaci opět vrátí, je vhodné navštívit lékaře a pátrat po dalších příčinách, neboť některé infekce (například chlamydie) nejsou těmito prostředky léčitelné a je nutno zvolit vhodné antibiotikum a léčit i partnera. Dejte si pozor na dodržení doby léčby. U kvasinek je to většinou deset dní, i když příznaky zmizí již v prvních dnech. Dokončení léčby je součástí prevence proti opětovnému vzniku infekce,“ zdůrazňuje gynekoložka Tereza Remešová.

Celý článek si můžete přečíst v časopise Děti a my (č. 6/2011), vydává Portál.
Otázka pro vás: Museli jste se během dovolené potýkat se zdravotními problémy? Volíte nějakou osvědčenou metodu léčby? Dbáte na prevenci?

Napsal/a: Mgr. Marie Těthalová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist