Za tajemstvím Keltů

Rubrika: Cestování

Keltové, kmeny, které za dob starověku osídlily i místa v naší republice patří již dávno do historie, jejich kultura je ale stále připomínána nejrůznějšími způsoby. Jako další tip na výlet vás pozvu na místo, kde sídlily a kde se o nich můžete i něco bližšího dozvědět…

Jedná se o dvě místa ve středních Čechách, v krásné krajině Berounska.
Jestliže se na výlet vydáte se staršími dětmi, které by něco z historie mohlo zajímat konkrétně, pak doporučuji projít obě místa – v prvním, na zámku Nižbor, se seznámíte do sebemenších detailů s jejich kulturou, na druhém pak můžete zkusit hledat popisovaná místa – opevnění, zbytky kamene apod. Pakliže máte malé děti, které by prohlídka na zámku nebavila, zamiřte rovnou do Oppida ve Stradonicích. Tady se bude líbit i těm nejmenším, je to velice příjemná procházka na celé odpoledne.

Na zámku s Kelty

Je to vlastně tak trochu podivné. Původně gotický hrad, později přestavěný jako barokní zámek Nižbor je v současné době informačním centrem keltské kultury. Jeho rekonstrukce stála přes deset miliónů korun a za další čtyři miliony tu byla vybudována multimediální projekce v rámci projektu Keltská kultura.
Sama stavba je velice krásná, pouze mě osobně jaksi nepasovalo naplnění stěn zámku kulturou, která s dobou gotiky ani baroka vlastně nemá co dělat. Navíc mě velice zarážely paradoxy, které jsem uvnitř nacházela. V jedné místnosti vystavené památky patřící skutečně do doby barokního stylu, hned v další expozice věnovaná Keltům a v další obřadní síň, vedle které, v naprosté blízkosti, bylo představené obydlí Keltů.

Nicméně všem, kteří touží poznat keltskou kulturu, je toto místo skutečně jako na míru ušité, těm, kteří ale chtějí obdivovat krásy zámku, musím říci, že se mnohého nedočkají. Veškeré propagační materiály jsou věnovány především keltské kultuře, jako by se historie zámku nikdy nepsala… Lze zakoupit brožurku o Nižboru. Takže pokud se chcete dozvědět něco bližšího o zámku Nižbor, pak doporučuji projít si před návštěvou webové stránky v dolním odkazu tohoto článku.

Prohlídka zámku je bez průvodce, k dispozici je multimediální expozice, což znamená, že v každé místnosti jsou nainstalovány obrazovky, kde si návštěvník sám zvolí, o jakou oblast kultury má zájem a chce se o ní něco bližšího dozvědět. Rovněž je zde promítán film v délce asi dvaceti minut věnovaný opět Keltům. Z vystavených exponátů je možno prohlédnout si například, jak Keltové vyráběly náramky nebo jak probíhal pohřeb. Celkově zde ale exponátů není mnoho. Po prohlídce můžete sejít do přízemí, kde si získané znalosti z prohlídky ověříte v případě zájmu na další projekci.

Za dobrodružstvím a pokladem

Druhá část mého tipu na výlet se bude líbit i dětem. Alespoň já i syn jsme byli nadšení. Ze zámku jsme se vydali na Oppidum ve Stradonicích. To leží v těsné blízkosti obce Nižbor, takže nikam daleko cestovat nemusíte. Je to vlastně protilehlý kopec, na který se ale musíte už vyškrábat sami. Od zámku jsou to necelé dva kilometry. Většinu cesty půjdete lesem a podél louky, je to skutečně nádherná procházka, na které vás budou doprovázet informační tabule seznamující návštěvníci s tím, jak Keltové žili a to i s názornými obrázky.

Dozvíte se o tom, jak Keltové stavěli své opevnění a stavbami, které se tady nacházeli. Nečekejte ale, že uvidíte velké zbytky těchto staveb, v podstatě je zde k vidění pouze místo bývalé akropole. To poznáte podle kříže, který se tyčí na kopci.
Při archeologických nálezech, které tu probíhaly, byly nalezeny předměty připomínající keltskou kulturu a to včetně mincí, keramických nádob, kovářského náčiní apod. Vše je ale umístěno v muzeích.
Hradiště leží 380 m nad mořem a má rozlohu asi 90 hektarů. V roce 1877 tu byl nalezen keltský zlatý poklad a propukla tzv. zlatá horečka, čímž bylo zničeno mnoho z toho, co by bylo možné dochovat i pro další generace. Dá se dočíst, že se na těchto místech denně nacházelo kolem tři sta kopáčů – hledačů pokladů ozbrojených puškami a střežících „své území“. Vykopány byly bronzové a železné předměty, ozdoby, náramky, šperky, keramika, výrobky z kostí, ale i další opravdu zajímavé předměty jako jsou pinzety nebo ušní lžičky atd. Mezi překupníky a starožitníky byl o ně velký zájem, že vše vedlo z vytváření falzifikátů.

Kudy kam

Na zámek Nižbor se dostanete nejlépe z Prahy po dálnici na Plzeň, odbočíte na Beroun (sjezd před vjezdem do centra) a pojedete stále po hlavní silnici přes městečko Hýskov podle ukazatelů na Nižbor. Zámek je na druhé straně řeky Berounky, nelze ho přehlédnout. Je tady i bezplatné parkoviště.

Na Oppidum se můžete vydat pěšky od zámku nebo i autem. Pojedete podle ukazatelů hnědé barvy – jedete podél Berounky, před mostem musíte odbočit vpravo, v obci Stradonice odbočíte naproti kostelíčku do obytné zóny a dostanete se na rozcestí. Jedna cesta – rovně vede do lesa, druhá vpravo na Oppidum (nespleťte to, turistická značka je špatně na rozcestí vidět. My se při našem výletě vydali samozřejmě na opačnou stranu). Je to ale cesta velice strmá, plná kamení a nerovná, nedoporučuji jízdu autem. Jedná se ale o krásnou procházku, takže svého plechového miláčka nechte buď ve vesnici, nebo na uvedeném rozcestí.
Vždy také sledujte červenou turistickou značku.
Do obce Nižbor jede i autobus či vlak, cesta z Berouna trvá asi deset minut.

Otevírací doba a vstupné

Zámek je otevřen pro veřejnost o prázdninách od 9.00 do 18.00 hodin, v září a říjnu je to o hodinu méně, stejně tak v květnu a červnu. Ostatní měsíce je uzavřen.
Dospělí zaplatí za vstup 50 Kč, děti mají vstup zdarma.

K dispozici jsou i pohlednice a další propagační materiály věnované především Keltům, turistické známky a turistické vizitky, děti dostanou na vyžádání do svých deníčků originální razítka.

Na Oppidum je vstup zdarma, nenachází se tady žádné středisko s propagačními či informačními materiály (kromě cedulí).

Pokud se budete chtít občerstvit, doporučuji navštívit některou z restaurací v Nižboru. Na Oppidum se vydejte klidně i s kočárkem, bez větších problémů projedete, stejně tak můžete děti vybavit odstrkovaly apod.
Na zámek je přístup rovněž možný s kočárkem, je tady umístěn moderní výtah pro postižené a kočárky, který vás dopraví do patra, kde probíhá výstava.

Více informací se dozvíte na www.nizbor.com nebo na www.obecnizbor.cz

Více fotek si můžete prohlédnout ve fotogalerii Letem světem – Zámek Nižbor a Oppidum Stradonice.

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … o prázdninách 2011. Stačí se zapojit do diskuse Cestování s dětmi nebo do 31. 8. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Ivča a Domča

    Suodal děkuji za komentář. Další prohlídka vyjde už brzy, prozradím, že bude na hrad:-)

  • Ivčo, děkujííí za další pěkný článek s tipem na výlet. A těším se na další virtuální prohlídku 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist