Infekce močových cest u dětí

Rubrika: Onemocnění a léčba

160430_having_a_napInfekce močových cest v dětském věku patří mezi jedny z nejčastějších onemocnění, zaujímá hned druhé místo po infekcích dýchacích cest…

V novorozeneckém věku jsou pak tyto infekce častější u chlapců, ve školním věku je poměr děvčat a chlapců asi 10:1. Jakékoliv onemocnění močových cest znamená i možnost komplikací, a proto je na místě nutnost léčby. Infekce močových cest můžeme rozdělit na infekce horních a dolních cest močových.

NĚCO MÁLO NA ZOPAKOVÁNÍ

Ledviny jsou párovým orgánem, který slouží k udržování rovnováhy organismu při hospodaření s vodou a solemi. Celý proces tvorby a vylučování moče je řízen z větší části nervově. Mezi velmi důležitou úlohu ledvin patří zbavovat organismus škodlivých látek.
Množství moče se liší podle věku dítěte. U novorozenců a mladších kojenců je množství menší, v řádu několika mililitrů, ale o to častější. U starších potom je toto množství samozřejmě vyšší a to je dáno množstvím vypitých tekutin. U větších dětí je množství moče asi 1-1,5l denně.

PŘÍČINY VZNIKU INFEKCE

Příčinou infekcí močových cest jsou bakterie, které se dostanou do organismu a vyvolají zánět. Velkou úlohu zde hraje i množství tekutin, které dítě vypije za 24 hodin. Pokud totiž nejsou močové cesty dostatečně proplachovány, bakterie se mohou více množit, protože mají vytvořené vhodné prostředí. Dostatečný příjem tekutin je tak i jedním z důležitých, a bohužel často pomíjených, možností alespoň částečné prevence těchto infekcí a zánětů.
Maximum infekcí močových cest způsobuje bakterie Escheria coli a to až přes 80%. Mezi další pak patří například Proteus, Klebsiella, některé druhy stafylokoků, Pseudomonas a další. Escheria coli, jako jeden z nejčastějších původců, normálně osidluje naše střevní cesty, nicméně může dojít k jejímu přesunu do cest močových a způsobit tak zánět. Velkou roli zde hraje i hygienická péče.

PROJEVY INFEKCÍ

1) Pokud bude mít dítě infekci dolních cest močových, pak projevy budou hodně podobné příznakům v dospělém věku. Dítě si bude stěžovat na pálení a řezání při močení, může mít i zvýšenou teplotu, popř. horečku. Dítě bude častěji močit, v menších porcích. Kojenci a batolata mohou navíc zvracet, mít průjem a nemusí jim chutnat jídlo, mohou trpět nechutenstvím.

2) Při infekcích horních cest močových se příznaky maličko liší od dospělých. U velmi malých dětí může být jediným příznakem horečka. Ta dosahuje hodnot přes 38°C, dítě je neklidné, mrzuté, uplakané. Nemá žádné jiné příznaky, jako bolesti bříška, rýma, kašel a podobně.
U větších dětí pak budou dominovat bolesti v zádech, v oblasti ledvin a navíc také bolesti bříška.
Výjimkou není ani nález menšího množství krve v moči.

VYŠETŘENÍ NUTNÁ KE STANOVENÍ DIAGNÓZY

Základem je samozřejmě vyšetření moče. K vyšetření by měla být použita první ranní moč. Aby byla diagnóza stanovena správně, mělo by být dítě před odběrem umyté, protože například přítomnost mazu v okolí močové trubice může způsobit falešný výsledek. Ideální je odběr tzv. středního proudu moče, to znamená, že dítě necháme začít močit a odebereme moč až uprostřed celého aktu. V tomto případě je nevyšší možnost zachycení bakterií, které se opravdu nacházejí v močových cestách. Pokud nejde maminka s dítětem ihned po odběru moče k lékaři, měla by být zkumavka nebo jiná odběrová sklenička řádně utěsněna a uložena v chladu, ale ne v mrazu.
V ordinaci praktického dětského lékaře může být moč vyšetřena buď orientačními papírky anebo může lékař odeslat materiál na vyšetření do speciální laboratoře. Orientační vyšetření se provádí testovacími proužky, které zjišťují přítomnost bílkovin, glukózy, ketolátek, bilirubinu, hemoglobinu a podobně.
Samozřejmostí by měly být odběry vzorků krve pro zjištění zánětlivých markerů. Velmi často může také lékař navrhnout ultrazvukové vyšetření močových cest, včetně ledvin.

LÉČBA

Vzhledem k tomu, že infekce močových cest mohou být důvodem pro vznik různých komplikací, je nutné navštívit lékaře.
Vždy musí být dítěti zajištěn dostatečný pitný režim, nejlépe v podobě čajů či minerálek. Dítě by mělo mít klid na lůžku, což v počáteční fázi nebývá až tak velký problém, neboť dítě je mnohdy velmi unavené a nemá chuť nijak dovádět. Pokud dítě neudržíme v posteli, necháváme si ho hrát, nicméně kontrolujeme jeho fyzickou aktivitu. Pokud dítě dostane antibiotika, nemělo by chodit ven.
Antibiotika jsou nesmírně důležitá při prokázání infekce močových cest, neboť onemocnění způsobují bakterie. Je ale nutné, aby byla nasazena ta správná, citlivá antibiotika a proto lékař také odebírá vzorek moči na vyšetření, které stanovuje citlivost na tyto léky. Antibiotika by měla být dobrána dle doporučení lékaře, i když již dítě žádné příznaky nemoci nemá.
Po skončení léčby by měla být moč vyšetřena znovu, aby se potvrdilo, že léčba byla úspěšná a nedošlo ke vzniku některých komplikací. Mezi tyto, u dětí časté komplikace, patří například zánět ledvin, pro který může být dítě, dle jeho věku, i hospitalizováno v nemocnici.
Rekonvalescence po skončení léčby by měla dle závažnosti onemocnění trvat přibližně asi týden.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    dobrý den.manželka se synem odjeli k moři do Chorvatska, první den se asi nachladil – stěžujesi na bolesti při čůrání a často chodí močit, cca co 15min.
    co mám udělat jako první pomoc.
    děkuji

  • Anonymní

    Ahoj,

    před týdnem jsme byly s dcerkou (5 let) u dětské lékařky a ta nás objednala za měsíc do nemocnice na vyšetření, máme problém s chozením na záchod a časté problémy s močovým měchýřem. Navrhla, že by zrovna mohli provést i vyšetření tlustého střeva, kvůli problémům se zažíváním…

    Dost mě to polekalo. Doktorka říkala, že bude dobré, když dcerku na vyšetření připravím. Samozřejmě jsem netušila jak. Poradila mi, že si mám zkusit zahrát na doktory a že třeba při tom mám dcerce změřit teplotu, že je to podobné, aby dcerka věděla, že se něco takového bude dít. Na jednu stranu mi to připadá jako rozumný způsob, ale byla jsem tak rozrušená, že jsem se úplně zapomněla zeptat na bližší podrobnosti ohledně vyšetření, tak vlastně ani pořádně nevím, co nás přesně čeká.

    Moc Vás chci poprosit, jestli by jste mi mohli napsat Vaše zkušenosti s tímto vyšetřením, jestli víte, o co nejspíš půjde a taky jestli jste zkoušeli dítě na vyšetření připravit nějakou hrou, mám trošku obavy, jak na to bude dcerka reagovat a jestli to vůbec bude mít svůj význam.

    Předem Všem moc děkuji! Času nám moc nezbývá a moc bych se o tom chtěla předem dovědět maximum.

    Klára

    PS: možná budete chtít napsat raději na email – klara.sorova@seznam.cz

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist