OČKOVAT DÍTĚ proti chřipce? ZBYTEČNÉ

Rubrika: Očkování

Kromě povinných očkování, která u nás hradí stát, existuje celá řada dalších, doporučených nebo dobrovolných
Zdravotní pojišťovny je neproplácejí, ale na některá přispívají. Z nemocí, kterým lze předcházet očkováním, děti podle odborníků nejčastěji ohrožuje chřipka, pneumokoková a meningokoková infekce, plané neštovice a klíšťová encefalitida…

O vhodnosti očkování se ale raději poraďte s lékařem.

Chřipka: spíše senioři

Očkování proti chřipce má největší význam pro seniory nebo zdravotně oslabené lidi, soudí hlavní hygienik ČR Michael Vít. Chřipka se zpravidla obejde bez následků. Nebezpečné jsou komplikace a právě ty hrozí zejména starším a chronicky nemocným lidem. Podle většiny lékařů je pro zdravé děti toto očkování zbytečné. Jednak u nich má chřipka lehčí průběh než u dospělých, jednak se jejím proděláním posiluje imunitní systém, potvrzuje MUDr. Jitka Škovránková z ambulance očkování Fakultní nemocnice v Praze-Motole. Proti chřipce by se podle ní měly očkovat jen ty děti, které jsou často nemocné nebo trpí chronickou chorobou. Očkuje se na podzim, nejlépe do konce listopadu. Vakcína stojí 200–250 korun a účinkuje zhruba za 10 nebo 15 dnů. Během této doby může být organismus mírně oslabený, proto je dobré se vyhýbat prostředí, kde hrozí infekce. Každý rok je třeba se nechat přeočkovat.

Pneumokoková infekce: všichni kojenci

Čtyři procenta dětí mladších pěti let, které se u nás nakazí pneumokokovou infekcí, zemřou. Nemoc se projevuje zánětem plic s horečkami, ale může přejít i v zánět mozkových blan. Léčba je složitá a zdlouhavá. Zdarma se u nás zatím očkují pouze rizikové skupiny dětí, které jsou nejohroženější a u nichž hrozí komplikovaný průběh onemocnění. Jde o děti s poruchou imunity, ty, které trpí závažnou chorobou, a děti umístěné v ústavech a léčebnách. Někteří rodiče si vakcínu hradí sami, říká MUDr. Škovránková. Očkuje se od dvou let jednou dávkou, která stojí 1700–1900 korun. Po pěti letech, pokud riziko infekce přetrvává, je možné přeočkování. V Evropě se už proti pneumokokové nákaze plošně očkuje v 16 zemích. I u nás je trendem zavést toto očkování pro všechny kojence, problémem je zatím cena. Nyní se testuje nová vakcína, u níž se rozšiřuje spektrum pneumokoků o ty, které se vyskytují ve střední Evropě, doplňuje Jitka Škovránková.

Plané neštovice: kojenci, hlavně dívky

U většiny dětí probíhají plané neštovice bez komplikací. U dvou až tří procent však může toto virové onemocnění vést až k hospitalizaci. Podle studie, kterou u nás provedli lékaři v letech 1997 až 2001, byly u téměř poloviny osob hospitalizovaných s planými neštovicemi zaznamenány celkové komplikace. U dětí to bývá masivní výsev vyrážky, která v ojedinělých případech zasáhne i sliznice, dále horečky nebo zánět mozečku. Ti, kdo plané neštovice neprodělali v dětství, se navíc mohou nakazit v dospělosti, kdy má onemocnění vážnější průběh. Dospělé častěji ohrožuje zánět mozečku, ale také zánět jater, mozku, mozkových blan či kožní komplikace. A pokud onemocní těhotná žena, její dítě se může narodit se závažným postižením, upozorňuje docent Ivan Novák, pediatr z pražské Thomayerovy nemocnice. A jako by to nestačilo: virus, který způsobuje plané neštovice, v těle zůstává a v dospělosti může vyvolat velmi bolestivý pásový opar. Očkuje se jednou dávkou ve věku od 9 měsíců do 12 let. Od 13 let jsou potřebné dvě dávky. Jedna vakcína stojí kolem 1500 korun. Předpokládá se, že očkování chrání celoživotně. Doporučuje se zejména všem dívkám a ženám od 15 do 45 let, které ještě plané neštovice neměly. V USA se očkují batolata už delší dobu plošně.

Klíšťová encefalitida: senioři i předškoláci

Převážná většina lidí klíšťovou encefalitidu přežije, ale rekonvalescence je dlouhá a nepříjemná. Provázejí ji silné bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku, třes. Infekce postihuje nervový systém a její průběh připomíná těžkou chřipku. Přenašečem viru je klíště, ale může se nacházet i v nepasterizovaném mléku nebo výrobcích z něho. Nákaza hrozí při pobytu v přírodě, v lese, na zahradě. Nejčastěji onemocní senioři. U seniorů a dospělých vůbec má onemocnění těžší průběh než u dětí. Například ale pražský dětský lékař Milan Kudyn dětem očkování proti klíšťové encefalitidě doporučuje, rozhodně více než očkování proti chřipce. Očkují se děti starší tří let, pokud pobývají v oblasti, kde se vyskytují klíšťata. Jinak stačí začít s očkováním v pěti letech. Očkuje se ve třech dávkách a po třech letech je třeba přeočkovat jednou dávkou, jinak se musí začínat znovu se třemi dávkami. Vhodnou dobou jsou zimní měsíce. Jedna dávka stojí 300–350 korun.

autor: Ivana Závozdová, Děti a my, 1/2008
Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, vydává Portál

Napsal/a: Ivana Závozdová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist