Horečka: spojenec, ne nepřítel

Rubrika: Onemocnění a léčba

nemocny medaVětšina bakterií a virů se při teplotách nad 39 stupňů nemůže rozmnožovat a některé dokonce hynou. Vzpomeňte si na to, až budete při mírně zvýšené teplotě honem honem ládovat do svého dítěte paralen!

Lesknoucí se oči, nepřirozeně červené tváře, rozpálené čelíčko, zrychlený dech. Koho z rodičů by takový pohled nevyděsil? Horečka v nás vyvolává pocit ohrožení, toužíme ji tedy okamžitě zahnat – a ušetřit tím trápení dítěti i sobě. Samozřejmě, existují případy, kdy je okamžitý zásah na místě. Jindy by ale bylo mnohem užitečnější jen nechat dělat přírodu její práci. Horečka totiž patří k základním samoléčícím fyziologickým mechanismům. Funguje to jednoduše: imunitní systém rozpozná v těle „vetřelce“ (původce infekce) a vyšle o tom zprávu do části mozku jménem hypothalamus, kde leží centrum pro regulaci tělesné teploty. Na pokyn „hlavního štábu“ organismus okamžitě začne uvolňovat látky zvané pyrogeny, které způsobí, že se teplota rychle zvyšuje. Boj s nemocí začíná. Pokud teplotu předčasně srazíme, dítěti se přechodně uleví, nemoc ale pokračuje dál.

Má teplotu, tak je nemocné

Teploměr je v mnoha rodinách základním diagnostickým prostředkem. Máš teplotu? Nemáš? Tak hybaj do školy! Snad každé dítě aspoň jednou zkusilo „vyrobit“ vytouženou horečku pomocí horkého čaje, zvlášť když byla na rozvrhu nepříjemná písemka.

Bohužel, takhle jednoduché to přece jen není. Teplota může krátkodobě stoupnout až ke 38 °C i u zcela zdravého dítěte, třeba jen tím, že příliš divoce řádilo ve vytopené místnosti nebo se uhnalo při fotbale (úplně malé dítě se může k teplotě i „prokřičet“). A naopak, i velmi vážná onemocnění horečka vůbec provázet nemusí. Je třeba brát v úvahu také individuální rozdíly mezi lidmi, termický systém má každý nastaven trochu jinak. Někdo intenzivně „topí“ už při mírné infekci, u jiného je pouhá zvýšená teplota signálem, že mu je opravdu zle. Tělesná teplota kolísá také v závislosti na denní době – nejnižší je ráno po probuzení, nejvyšší v podvečer. U žen se navíc mění podle menstruačního cyklu; v jeho druhé polovině, po ovulaci, může bazální teplota přesahovat 37 stupňů.

Většina lékařů se shoduje na tom, že pokud horečka nepřesahuje 39 °C, dítě hodně pije a nemá jiné potíže a příznaky (viz tabulka), není nutné proti ní nic podnikat. Výjimkou jsou hodně malé děti – u kojenců bývá někdy zvýšená teplota jediným rozpoznatelným příznakem onemocnění, měli byste se proto vždy poradit s lékařem, jakmile teplota přesáhne sedmatřicítku.

Kdy a jak začít teplotu srážet?

Přelézá-li teplota hranici 39 stupňů a blíží se čtyřicítce, začíná být pro organismus příliš zatěžující a ohrožující sama o sobě. U malých dětí může způsobit febrilní křeče, u všech pak hrozí dehydratace a poškození mozku. Je třeba zasáhnout i tehdy, pokud horečka okolo 39 °C trvá déle než 24 hodin.

Ke snížení teploty se nabízí celá řada farmaceutických přípravků na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu. Pro nejmenší děti vám lékař či lékárník nejspíš doporučí lék ve formě čípku nebo sirupu (Panadol Baby), u starších dětí (více než 3 roky) připadají v úvahu i tablety. Jednotlivé léky nikdy nemíchejte! Lze kombinovat jejich formu, tedy čípky a sirup či tabletu, ale nikdy např. Paralen a Ibalgin. Kyselinu acetylsalicylovou, tedy aspirin či acylpyrin, dítěti nikdy sami nepodávejte. Některé děti po nich trpí vedlejšími účinky (dráždí žaludek), navíc, nikdy by ho neměly dostat děti s chřipkou nebo planými neštovicemi. Hrozí totiž vznik tzv. Reyerova syndromu, vzácného, ale velmi nebezpečného, játra a mozek poškozujícího onemocnění, které může být i smrtelné. Existují samozřejmě i homeopatické přípravky, určené na snižování horečky. S jejich výběrem vám ale musí poradit homeopat, nebo alespoň poučený lékárník.

Chceme-li se pokud možno obejít bez průmyslových léčiv, nabízí se celá řada osvědčených lidových metod. Jejich výhodou je, že jsou zcela jistě neškodné, ne v každém případě však zaručeně „zaberou“.

Poměrně šetrné jsou zábaly lýtek: Namočte dva šátky do vlažné vody, lehce vyždímejte a každým z nich lehce oviňte jedno lýtko nemocného dítěte. Nechte působit deset až patnáct minut, pak znovu namočte a celý postup opakujte třikrát. Pokud teplota stoupá i nadále, po dvou hodinách proceduru zopakujte. Pozor – pokud má dítě rozpálenou hlavičku, ale nohy studené, zábaly nepoužívejte.

Poněkud razantnější, ale pro pacienta pořád ještě docela příjemné, je omývání vlažnou vodou: Dítě posadíme do vaničky a pomocí houby nebo žínky mu jemně omýváme trup a končetiny. Nikdy nepoužíváme studenou vodu, ta by totiž způsobila stahování cév, a tím zadržení tepla v těle, zatímco vlažná cévy naopak rozšíří. Jakmile dítěti naskočí husí kůže nebo se začne třást, omývání ukončete.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my (č. 1/2011), vydává Portál.

Napsal/a: Eva Jedelská

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Jarmuschka

  Tak homeopatikum mi lékaři taky jen doporučují.
  V jedné lékárně v Olomouci jsem se dokonce setkala s tím, že mi lékárnice (nevím, ale VŠ vzdělaných v lékárně zas tolik není – co vím, tak jeden dva na lékárnu, zbytek jsou laboranti, se SŠ vzděláním) odmítla poradit. Pokud jsem nevěděla přesně, jaké homeopatikum, s jakým ředěním, chci, odmítla vydat.
  A to jsem věděla, že chci to jedno na podporu laktace. Jen jsem si nebyla jistá tím ředěním – podle ředění je to jedno na podporu či potlačení laktace.
  Fakt nepříjemná situace.
  Na lékarnice i magistry tady u nás, v „naší“ lékárně si nemůžu stěžovat. Naopak – chválím, kudy chodím.
  ;o)

 • JanaK

  Ctenarko, to by bylo docela pěkné téma k diskuzi. Já mám mezi lékárníkama kamarádky, takže jim věřím, ale obecně to taky spíše beru jako doporučení.
  Jinak máme štěstí, že naše pediatrička je zároveň i homeopat 🙂

 • A ještě doplním. Je mi jasné, že lékař mi homeopatikum asi sotva předepíše, ale v mých očích je spíš způsobilý k léčení. Ale to je čistě můj názor. A když už mám cpát do dítěte nějakou necertifikovanou látku a nejspíš i ředěný jed, tak bych byla opravdu ráda, aby případnou léčbu tímto „lékem“ (píši v uvozovkách, protože homeopatikum bude asi sotva vedeno jakožto certifikované léčivo) doporučil někdo, kdo má v náplni práce léčit pacienty. Lékárník co vím, tak má hlavně připravovat léky. Ano dělá i poradenství, ale samotné léčení není v jeho kompetenci.

 • zuzina: Protože když mi něco doporučí lékárník, tak je to pouze doporučení. Lékař to předepisuje a pokud dojde z jeho strany k pochybení, tak může přijít taky o licenci. Lékárník jenom navrhuje a má vydávat na recept. Ale nepředepisuje léky. Tak proto nevěřím lékárníkovi, ač má také vzdělání, ale věřím pouze lékaři.

 • Taky si myslím,že by se některé věci měly nechat na přírodě:-D /samozřejmě pokud jsou febrilní křeče,tak je jasné,že ne/.Ale znám spoustu mamin co při 37,5 už cpou do dětí paraleny a píší omluvenku:-( a to u těch větších,kde již taková rizika nejsou.Dceři někdy stoupá teplota i z velké trémy,kdy po nějaké chvíli sama klesne.
  Čtenářko nedá mi to nereagovat,u vás v lékárně pracuje jen tak někdo?U nás normálmě farmaceut s vysokoškolským vzděláním,tedy stejné vzdělání jako lékař co léky předepisuje a ještě má k novinkám a účinkům léků blíže než lékař co sedí v ordinaci a novinky se k mněmu dostanou jen v ruku v ruce s dealerem.To jen tak na okraj:-)

 • Já jsem také nepochopila, jak to bylo myšleno s mícháním léků na srážení horečky. Tak nevím koho by napadlo míchat najednou dohromady ibalgin a paracetamol. My je musíme také většinou střídat po třech hodinách, protože Terezce naskakuje většinou i při malé viroze teplota nad 39 stupňů a jakmile vyjede nad 37,5, tak pořád měříme. Ale je pravda, že je kolikrát tak rozlítaná, že jí takhle teplota vyletí. Ale ta dost rychle později klesne.

  Za sebe bych homeopatikům moc nevěřila. Možná, kdyby mi je předepsal nějaký lékař. Ale žádný lékař, který by se zabýval i homeopatií tady u nás není a někomu jenom z lékárny a nebo dokonce laikovi já prostě nevěřím. Takže já radši zůstanu u toho paracetamolu a ibalginu.

  Jinak omývání houbou a ani zábaly nám také nepomáhají. Je to spíš horší. Malá se rozeřve a teplota jede ještě výš.

 • JanaK

  Pěkný článek, ale bohužel my patříme k té menšině, která musí srážet teplotu už na 38 st., jakmile je 37,5 a vejš, tak startuju a měřím každou chvíli. Ony totiž ty křeče nevznikají jen u vysokých horeček, my je třeba máme už kolem těch 38.
  Zkoušeli jsme lecos, ale to omývání nám teda vůbec nepomáhalo – spíš naopak, co je ale fakt dobrý jsou zábaly nohou v octové vodě (hodně slabé a skvělý je bezinkový ocet, jen se dá těžko sehnat), ale jen když jsou končetiny horké.
  Jo a taky nechápu to míchání léčiv, my běžně střídáme paracetamol s ibalginem, protože jinak bysme se z toho nevybabrali.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist