… a zase ta mykóza!

Rubrika: Onemocnění a léčba

Tímto článkem bych ráda navázala na článek předcházející „Mykóza, ach jo…“, kde jsme otevřeli téma častého ženského problému…

Mykózy ale bohužel mohou kromě nepříjemných místních změn sliznice na genitálu způsobovat i velké obtíže v partnerských vztazích a osobním životě. A obzvlášť, pokud se neustále a opakovaně vracejí. Ale každý následek má svoji příčinu.

Rizikové faktory

O těch jsme se již podrobně zmiňovali, a proto jen stručně připomenu některé nejzásadnější: užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, snížená imunita, těhotenství, některé typy hormonální antikoncepce nebo hormonální substituční léčby, strava bohatá zejména na cukry, stres, nesprávná hygiena, nevhodné prádlo, teplo a vlhko, pohlavní styk, nedoléčení po prvním ústupu příznaků.

Příčina chronických potíží

Tato část bude nudná, dlouhá, ale musí to být. Mykózy genitálu se také nazývají kandidózy, protože jejich původcem jsou kvasinky roku Candida. Candida albicans je přírodní kvasinka nebo houba, která je běžně v organismu přítomna a měla by tvořit asi 10-15% normální střevní flóry. Aby tvořila jen těch 10-15% a nedošlo k jejímu přemnožení, udržuje ji pod kontrolou okolo 200 druhů přátelských baktérií (např. acidophilus a bifidobakterie). V okamžiku, kdy je tato rovnováha narušena (díky jednomu nebo kombinaci více rizikových faktorů), začne se candida množit a růst. Nejprve v trávicím traktu a přilehlém močopohlavním systému a následně se může postupně krví rozšířit do celého těla. Dojde-li k tomuto přemnožení kvasinek ve střevech, vznikají v jejich stěně lepkavá ložiska. Ty tvoří zmiňované kvasinky candida, mrtvé baktérie, odpadní produkty jiných mikroorganismů, hlen, lepek, atd. Postupně se tak snižuje schopnost střevní výstelky vstřebávat důležité živiny, které se pak nedostanou tam, kam mají. Dalším důsledkem přebujení candidy je pěstování jakýchsi vláken, podhoubí (odborně zvané mycelium), která se pevně zapouštějí do střevní stěny, prorážejí do ní dírky a těmi se pak dostávají do krve produkty vyměšované kvasinkami. Tyto látky jsou toxické a rakovinotvorné.

Proděravělou střevní stěnou se do krevního oběhu také dostávají velké molekuly nedostatečně natrávených sacharidů, proteinů, tuků a chemické látky z potravy, které v těle způsobují alergické reakce.

Projevy přemnožení Candidy albicans v těle

Kromě opakovaných vaginálních mykóz se postupně mohou začít přidávat další obtíže, které si často lékař může jen velmi těžko bez dalších diagnostických vyšetření spojit a odhalit tak kvasinkovou nákazu. Ty se mohou vyskytovat buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími potížemi a jejich intenzita může být od nejslabší po těžké formy. Škála potíží je skutečně pestrá. Jedná se o deprese, zapomnětlivost, poruchy koncentrace, zmatenost, apatie, nespavost, změny nálad, ospalost, halucinace, bolesti hlavy bez zjevného důvodu, migrény, vaginální pálení a výtoky, časté záněty močového měchýře a vaječníků, pokles tvorby pohlavních hormonů, poruchy menstruace, menstruační křeče, snížení sexuální touhy, těžké či dlouhotrvající akné, šupinaté ekzémy, plísňová onemocnění kůže a nehtů, uvolňování nehtů z lůžka, zvýšená lámavost nehtů, padání vlasů, tvorba lupů, suchá nebo naopak mastná pokožka hlavy, rozmazané vidění, pálení a svědění očí, kruhy a váčky pod očima, slzení, přecitlivělost na světlo, červené oči, bolest v očích, přibírání či naopak bezdůvodné ubývání na váze, nechutenství či neodolatelná chuť k jídlu (především na sladké, alkohol, popř. nesnášenlivost alkoholu), říhání, nadýmání (především po požití sladkých jídel), průjmy, zácpy, pálení a svědění konečníku, nevolnost, zápach z úst, nepříjemná chuť v ústech, tvorba aftů, povleklý jazyk, potíže při polykání, senná rýma, opakované ušní infekce, alergie, astma, …

Zajímavé je, že 90 % nemocných s neurodermatidou trpí současně kvasinkami ve střevě.

Některé hypotézy dokonce připouštějí, že degenerativní choroby jako např. roztroušená skleróza, revmatická artritida, schizofrenie, mukopolysacharidová nemoc, mozková obrna a rakoviny jsou způsobeny průnikem toxinů do krve v důsledku metabolické činnosti kvasinek a dalších přemnožených patogenních mikroorganismů.

Diagnostika

1) anamnéza – onemocnění lze rozpoznat pouze podle příznaků a předchozího působení vyvolávajících faktorů

2) laboratorní vyšetření – odebrání vzorků stolice, moči, vzorek z dýchacích cest, úst, kůže, nehtů, vlasů. Nevýhodou jsou časté chyby při odběru vzorku a falešně negativní výsledky

3) krevní testy – stanovování protilátek či průkaz kvasinek v krvi (provádí se v zahraničí)

4) vyšetření na EAV přístroji (elektroakupunktura podle Volla) – jedná se o rychlé a bezbolestné diagnostické vyšetření metodou, která byla vynalezená v 50. letech a spojuje moderní techniku se 3-4 000 let starými idejemi staročínského lékařství.

Závěrem

Naše klasická západní medicína díky svému oborovému rozdělení bohužel na kandidózu jako diagnózu příliš nemyslí. Gynekolog se věnuje léčbě gynekologických zánětů, kožní lékař zase řeší léčbu plísní nohou, léčbu lupů, deprese zase řešíme s psychiatrem. Nechci tím házet úplně všechny lékaře do jednoho pytle, najdou se zcela jistě i výjimky. Spíše se ale můžeme setkat s úspěchem a nasloucháním všem našim obtížím u lékařů alternativní medicíny, přírodní či celostní medicíny či léčitelů. Nakonec k nim zpravidla směřují naše kroky, po letitém neúspěšném léčení místními či celkovými antimykotiky.

Některé prameny uvádějí, že přemnožené kvasinky rodu Candida albicans má v těle 25% všech lidí. Ze všeho, co zde bylo řečeno tedy jasně vyplývá, že i léčba, která bude následovat, musí být komplexní a bohužel i dlouhodobá. A tou se budeme dopodrobna zabývat v následujícím článku.

Tento článek navazuje na příspěvek Mykóza, ach jo…. Jak s tímto problémem bojovat, se dočtete v článku … a zase ta mykóza! – 2. část

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Já jsem si v lékárně nechala doporučit Mycosin na nehtovou mykózu, kterou začal Pavlík trpět a všem maminkám jí mohu jen doporučit, zastaví rychle svědění a pálení.. a pomáhá opravdu rychle.

  • Anonymní

    Zdravím.Před časem jsem měla podobný problém a nemohla jsem se ho zbavit.Nedávno kamarád dovezl novou technologii na léčení kož.problémů.Mě to pomohlo a zatím jsem v klidu. Vladis

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist