Zuby a sladkosti

Rubrika: Zdravá výživa

1077758_cupcakes_2Všeobecně se doporučuje nahradit bezcenný bílý cukr cukrem přírodním. Použít můžete i cukr ovocný nebo hroznový. Kdo se ale chce cukru vyhnout a přitom neošidit děti o sladkou chuť, má na výběr poměrně velké množství jiných sladidel (pozor – nemám na mysli náhradní sladidla pro diabetiky – ta by zdravé děti neměly vůbec užívat!). Sehnat se dá např. kukuřičný sirup, rýžový sirup, sušená třtinová šťáva, pšeničný sirup a spousta dalších. Čaj lze také osladit zahuštěnou ovocnou šťávou – používám s úspěchem jablečnou a hroznovou…

Protože tu byla otevřena tato dvě témata, napíšu vám k nim několik tipů, informací a názorů, které jsem porůznu posbírala.

SUŠENKY

Na zuby jsou daleko škodlivější než čokoláda. Zuby obalí a dostanou se do všech děr, kde dlouho působí. Odstraní se až vyčištěním zubů. Pokud chceme dávat dětem sůšu, jsou i v běžných obchodech (Globus, Interspar) k sehnání sušenky trošku zdravější – Bio Honig Biscuits – tedy slazené medem. Pro běžně zmlsaného smrtelníka jsou ovšem poněkud nepoživatelné, neboť značně nesladké. V prodejnách zdravé výživy je výběr daleko pestřejší a některé druhy jsou doslova vynikající.

ČOKOLÁDA

K zubům je daleko šetrnější než sušenky. V ústech se totiž rychle rozpustí a „odplaví“. Doporučuje se mlsat čokoládu hořkou (to ale beze mě :-)), neboť má méně cukru než mléčná a kakao nám prý dělá dobře. Pro Štěpána jsem začala kupovat Bio hořkou čokoládu 70-ti %, koupit také lze za stejnou cenu švýcarské čokolády Lindt v běžných obchodech. Štěpán si vezme 1-2 kousky a stačí mu to.

OVOCNÉ ŠŤÁVY

Měly by se ředit vodou alespoň 1:1. Sehnat se dají i šťávy nepřislazované cukrem a přesto výborné.

MED

Vynikající záležitost, ale na zuby je snad ještě horší než cukr. Měl by se užívat jako lék – jedna lžička denně. Možná v období nachlazení nebo nějaké jiné nemoci je možno užívat víc. Pozor na celodenní ucucávání medu v čajích – zuby zkazí bezpečně, říká se tomu tzv. medové zuby.

CUKR

Všeobecně se doporučuje nahradit bezcenný bílý cukr cukrem přírodním. Použít můžete i cukr ovocný nebo hroznový. Kdo se ale chce cukru vyhnout a přitom neošidit děti o sladkou chuť, má na výběr poměrně velké množství jiných sladidel (pozor – nemám na mysli náhradní sladidla pro diabetiky – ta by zdravé děti neměly vůbec užívat!). Sehnat se dá např. kukuřičný sirup, rýžový sirup, sušená třtinová šťáva, pšeničný sirup a spousta dalších. Čaj lze také osladit zahuštěnou ovocnou šťávou – používám s úspěchem jablečnou a hroznovou.

KAKAO

V prodejnách zdravé výživy jsem objevila Bio kakao Méďa – slazené sušenou třtinovou šťávou. Kdo se kakau chce vyhnout, může ho nahradit mletým svatojánským chlebem – carobem.

Mlsat se dá i zdravě, jen to vyžaduje trošku snahy. Uvědomuju si, že v Praze je situace kolem nákupu zdravých dobrůtek poněkud jednodušší, ale spoustu věcí lze sehnat i přes internet.

Napsal/a: Vandula

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Návod na výrobu vánočního zvonečku

Vánoce se pomalu ale jistě blíží a proto je vhodné ve volných chvílích začít s přípravou vánočních ozdob. Největší radost

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • A co Libásek – přežil??? Zapomněla jsem vás poučit o bonbónech a lízátkách. V puse působí dlouhou dobu, takže na zuby asi nic moc. Navíc jsou narvaný všelijakým chemickým barvivem. Doporučuju rakytníkové bonbóny Weleda, jsou sice s cukrem, ale jinak nezávadné a mají spoustu vitaminu C. Ve zdravých výživách se dají koupit cucavé bonbony bez cukru, myslím že slazené sladem, ale víc si nepamatuji.

 • Martyčka

  Zavedli jsme „čaj tety Vandy“, s rýžovým sladem. Ještě se musím poohlídnout po nějakém zdravém mlsu.

 • Pěkná článek Vando. Už jsem napsala manželovi, aby se po kukuřičným sirupu aj. mrkl, cestou z práce.
  O těch sušenkách jsem to slyšela taky a je to vlastně pravda-kdo z nás si nelovil přilepené kousky na zubech..hlavně ty máslové sušenky!

 • Dík za pochvalu. Právě jsem v honbě za zdravím našla docela zajímavý článeček o karobu, je na adrese http://www.zdravepotraviny.cz/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=2

  Přeju hodně štěstí, snad ti to hned nevyplivne :-))

 • Martyčka

  Super článek!!! Díky za tipy. Škoda, že nemáme v tiskárně toner, hned bych si to vytiskla a zítra hurá na bionákup. Zkusím to, u nás se koko začíná tozjíždět v míře poněkud neúnosné, tak snad to ještě přibrzdím:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist