Velikonoce – nádivky a omelety

Rubrika: Recepty

Velikonoce jsou významným křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pro někoho znamenají Velikonoce více než Vánoce. Také v dnešní době je tento svátek velice populární a v České republice ho slaví mnoho rodin. Obyčejný člověk si ho představí především jako den, kdy při pohledu z okna vidí děti s pomlázkou. Chodí od domu k domu a koledují malovaná vajíčka, sladkosti a další dobroty. A ti menší jsou v doprovodu rodičů.

Velikonoční nádivky

Houbová velikonoční nádivka
2 rohlíky
1 žloutek
sníh z 1 bílku
250 g žampionů
2 lžíce másla
mléko
petrželová nať
sůl, pepř
kuře

Očištěné a na plátky nakrájené houby podusíme na 1 lžíci másla 20 minut. Druhou lžíci másla rozetřeme se solí a žloutkem. Přidáme rohlíky navlhčené v mléce a vymačkané dušené houby, nasekanou petrželovou nať, pepř a nakonec sníh z bílku. Nádivkou naplníme kuře, ale pozor – kuře příliš nepřeplňujte, protože během pečení houbová nádivka nabude.
TIP: Nádivku můžete upéct také samostatně v zapékací míse bez kuřete 🙂 Nebo místo kuřete můžete použít krůtu.

Jarní nádivka s bylinkami
1 veka
5 vajíček
250 g uzeného masa
500 g vepřové plece
1/4 l mléka, petrželka
nasekaná kopřiva
sůl a pepř
máslo

Veku nakrájíme na kostičky, zalijeme mlékem, v němž jsme rozšlehali žloutky, a necháme chvíli rozležet. Vepřové maso uvaříme zvlášť, zároveň vaříme i uzené maso a po vychladnutí jej nakrájíme nadrobno. Bylinky nasekáme, kopřivy před přípravou spaříme horkou vodou. Kostičky veky, maso i bylinky smícháme, mírně osolíme a opepříme. Bílky ušleháme na tuhý sníh a vmícháme do směsi. Pekáč silně vymastíme máslem, nádivku do něho rozložíme a urovnáme, povrch, pokapeme ještě máslem a upečeme v předehřáté troubě dozlatova.

Vegetariánská nádivka
2 hrsti mladých kopřiv
1 hrst mladých pampelišek
1 hrst pažitky
1 veka (případně 5 rohlíků)
1 balení sójového granulátu – drtě
1/2 l vody
6 vajec
2 lžíce másla na vymaštění
sůl, pepř, muškátový oříšek

Sójovou drť vysypeme z obalu do hrnce, přidáme pepř, sůl a nastrouháme 1/2 muškátového oříšku, zalijeme vařící vodou a necháme 1 hod odležet. Poté vaříme na mírném ohni bez pokličky další hodinu, necháme vychladnout. Většina vody se vařením vypaří, nebo vsákne do granulátu, ta co zbude, namočí pečivo. Přidáme na kostičky nakrájenou veku, nebo rohlíky, najemno nasekanou zeleň a žloutky z vajec. Bílky šlehačem našleháme a do tekuté směsi přidáváme jako poslední, vše opatrně promícháme a přesuneme do máslem vymaštěné zapékací nádoby. Ve vyhřáté troubě pečeme při střední teplotě zhruba hodinu, nádivka musí být dostatečně propečená.

Nádivka z uzeného masa
4 hrsti mladých kopřiv
1 hrst čerstvé pažitky
1,5 kg uzeného masa (krkovice)
1 veka
hrnek mléka
2 lžíce másla (na vymaštění)
6 vajec
sůl, pepř, muškátový květ

Doměkka uvaříme uzené maso, které necháme vcelku vychladnout. Na kostičky nakrájíme veku, na kterou nalijeme mléko, přidáme najemno nasekané kopřivy a pažitku i nadrobno pokrájené maso. Přidáme 6 žloutků, sůl, pepř a muškátový květ a vše promícháme. Šlehačem důkladně našleháme bílky z vajec a pomalu a jemně vmícháme do směsi. Správná směs je trochu tekutá. Vymastíme pekáč, nebo zapékací mísu, a směs do ní přelijeme. Pečeme ve vyhřáté troubě při teplotě 150°C cca 1 hodinu, povrch nádivky musí být zlatohnědý a nádivka i vespod tuhá.

Staročeská velikonoční nádivka
500 g vařeného masa (vepřové, telecí)
250 g vařeného uzeného masa
250 ml vývaru z uzeného masa
7 vajec
50 g másla
7 rohlíků (nebo 1 celá veka)
miska nasekaných kopřivových listů
miska jarních zelených bylinek podle chuti
sůl
pepř
máslo na vymazání zapékací nádoby

Rohlíky nakrájíme na kostičky a zvlhčíme je vývarem z uzeného masa. Oddělíme vaječné žloutky od bílků. Žloutky utřeme se změklým máslem a se solí. Přidáme vařené a na kostky nakrájené maso. K masu přidáme zvlhčené pečivo, osolíme, opepříme a přidáme hrst nasekaných spařených kopřiv. K tomu drobně pokrájené jarní bylinky (mladá cibulka, špenátové listy), promícháme a přidáme ušlehaný sníh z bílků. Zapékací nádobu vymažeme máslem a nádivkovou směs rozetřeme po celé ploše. V předehřáté troubě na 180 °C zapékáme cca 30 minut. Aby byla nádivka voňavá a na povrchu krásně zlatá, můžeme před pečením na povrch rozložit pár tenkých plátků másla.

Velikonoční omelety

Velikonoční omeleta s bramborami a slaninou
100 g polohrubé mouky
1/2 lžičky soli
4 vejce
200 g brambor
50 g másla + trochu na vymazání formy
3 pórky
15 g anglické slaniny
pepř
sekaná bazalka
sůl na dochucení
jarní zelenina a třešňová rajčátka

Z mouky, soli a jednoho vajíčka vypracujeme tuhé těsto. Koláčovou formu vymažeme máslem a vyložíme těstem. Brambory uvaříme ve slupce do poloměkka, nakrájený pórek podusíme na másle.
Na těsto do formy rozložíme nejprve polovinu slaniny, pak plátky osolených oloupaných brambor, pórek a nakonec druhou část slaniny. Zalijeme třemi zbylými osolenými a opepřenými rozkvedlanými vejci, do kterých jsme vmíchali trochu nasekané bazalky a v předehřáté troubě pečeme při 180 °C dozlatova.

Špenátová omeleta
dvě hrsti čerstvých špenátových listů
4 vajíčka
mléko
hladká mouka
sůl
olej na smažení

Pokud neseženete čerstvé špenátové listy, můžete použít i zmrazený špenát. Ne však protlak, ale listy.
Z výše uvedených surovin si připravíme klasické palačinkové těsto. Jediný rozdíl je v tom, že použijeme více vajíček a navíc přidáte špenátové listy. Těsto osolíme špetkou soli.
Jakmile máme připravené těstíčko, smažíme omelety po obou stranách dozlatova. Můžete podávat s nastrouhaným sýrem nebo s osolenou zakysanou smetanou. Omelety můžeme jíst takto, nebo také zatočit jako palačinky, zalít zakysanou smetanou a dát péci do trouby. Podáváme se zeleninovým salátem.

Tak co, vyberete si něco, nebo máte svůj oblíbený recept? Podělíte se o něj s ostatními?

Recepty uvedené v tomto článku jsem nasbírala během několika let a pochází z různých zdrojů (letáky, časopisy, kuchařky i internet), které bohužel zpětně nedohledám. Všechny jsem vyzkoušela a doufám, že zachutnají i vám 🙂

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Lussy

    U nás (hranice středních a severních Čech) se nádivka peče úplně stejně jako píše Lien.

  • Lien

    U nás (západní čechy) se tedy nádivka peče, na velikonoce ta masová – 2 druhy masa + kopřivy, kontryhel, příp. jiné bylinky a ke kuřeti nebo běžně v průběhu roku ta co píše ježeček, mléko, rohlíky, vejce…

  • Ježeček

    Jarmuschko, my pocházíme z jihu Moravy (Mikulovsko) a tam se to dělá fakt často. Pak jsme se přestěhovali na Gorolii (Těšínsko), tam to znají, ale dělají jen na velikonoce a teď bydlím v Krnově a tady se to dělá snad nikdy. Jednou jedinkrát to dělala švagrová a myslím, že poprvé a naposledy 🙂 *

  • Ježeček

    U nás se nádivka dělá docela často. Taková jednoduchá – rohlík namočený v mlíku, pak přidat máslo, petrželku, vajíčka, sůl, pepř a dáme to na plech ke kuřeti. Máme rádi takovou tu opečenou, takže nedáváme do kuřete. Děláváme ji nejvíc v době, kdy jsou už brambory staré a ne moc dobré.
    Zkoušela jsem už přidat i klobásku, uzené, pórek, ochucené kuřecí maso a jen tak ji dát na plech a upéct. Místo sladké buchty a doslova a do písmene se to sež..lo.
    Akorát jsem nezkoušela nikdy ty kopřivy, sedmikrásky a ostatní jedlé kytičky. K tomu se mi nějak nechce. Máte zkušenosti? *

  • Jarmuschka

    Pro mě je zvyk „pečení nádivky“ zvláštní – u nás doma se toto vůbec nedělo.
    Pro mě je nádivka to, co se „nacpe“ třeba do kuřete, zabalí do rolády (slané či sladké), případně nádivka do buchet.
    Jasně, v době internetu a virtuálních chatů už tento pojem znám, ale nepraktikuji.

    A ze zvědavosti se ptám – kde, v kterých oblastech se nádivka peče?
    Já jsem sice rodačka z Hané (narodila jsem se tam), ale rodiče pocházejí odjinud, na Hanou se přistěhovali.
    Ale vlastně vůbec netuším, jestli se na Hané nádivka peče nebo ne…
    😯

  • Není zač 🙂

  • johana

    Všechny recepty jsou určitě dobré. Já dělám z uzeného masa a kopřivy, ta nám chutná. Vyzkouším houbovou nádivku do kuřete, děkuji…:)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist