Prokoukněte mýty o osteoporóze

Rubrika: Onemocnění a léčba, Tipy pro zdraví, Životní styl

Myslíte si, že víte o osteoporóze úplně všechno? Možná, že ano, ale možná, že jsou některé vaše představy poněkud zkreslené. Přesvědčte se sami.

1. Osteoporóza je odvápnění kostí – NE!!

Poměr mineralizované kostní tkáně a organické hmoty je stejný jako u zdravých kostí. „Při osteoporóze dochází k celkovému úbytku kostní tkáně a k mikroskopickým změnám její struktury, což vede ke snížení mechanické odolnosti kosti,“ vysvětluje MUDr. Hana Pospíšilová v rámci kampaně Bílé plus na podporu mléka a mléčných výrobků. „Nejedná se tedy jen o úbytek vápníku, ale kostní tkáně jako celku.“

2. Osteoporóza a osteoartróza jsou podobné stavy – NE!!

Toto jsou dva odlišné pojmy. „Artróza se týká kloubů, osteoporóza kostí,“ zmiňuje paní doktorka. „Artróza znamená postižení kloubů, konkrétně jde o úbytek kloubní chrupavky. Kdežto osteoporóza způsobuje úbytek kostní tkáně a zhoršení její struktury.“

3. Osteoporóza je nemoc starých lidí – NE!!
I když se následky osteoporózy většinou projevují až v pozdějším věku, základ pro dostatečnou mineralizaci kostí se vytváří již v období dospívání. Stav mohou zhoršit chronická onemocnění jako např. onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy, kůry nadledvinek, nádorová onemocnění, užívání některých léků.

4. Ve středním věku je již na prevenci osteoporózy pozdě – NE!!
„Zde je nutno podotknout, že na prevenci není nikdy pozdě,“ upozorňuje odbornice. „Už v období růstu a dospívání je třeba věnovat pozornost dostatečné výstavbě kostí. A ve středním věku můžeme zpomalit odbourávání kosti právě prevencí, která spočívá v dostatečném příjmu vápníku, vitamínu D, bílkovin, hořčíku, zinku a zároveň nesmíme zapomínat na pohyb, především chůzi.“

5. Osteoporóza se projevuje bolestí zad či končetin – NE!!
Osteoporóza je zákeřná v tom, že zprvu nebolí. Bolesti zad se objevují většinou až v důsledku kompresivních fraktur obratlů. Bolesti končetin nejsou charakteristickým projevem osteoporózy.

6. Osteoporózu nelze léčit – NE!!
„Osteoporózu sice nelze zcela vyléčit, nicméně existuje řada přípravků, které významně stav kostí zlepšují a vedou k nárůstu kostní hmoty,“ radí expertka. Tyto produkty zároveň zlepšují mechanickou odolnost kostí a tím snižují riziko zlomenin. „Nezbytnou součástí léčby je dostatečný přísun vápníku – ideálně v mléčných výrobcích – a vitaminu D,“ doplňuje MUDr. Hana Pospíšilová.

7. Užívání vápníku a vitaminu D není vhodné, neboť vápník se usazuje v cévách a ledvinách, a tím poškozuje uvedené orgány – NE!!
Toto tvrzení je zcela nepravdivé. Denní dávky vápníku (800-1500mg) a vitaminu D (800-1000IU), jež se užívají při prevenci či léčbě osteoporózy, představují ideální množství, které potřebuje lidský organismus pro své běžné funkce.

8. Osteoporózu lze zjistit na rentgenovém snímku – NE!!
Rentgenové vyšetření zobrazí minimálně 30% úbytek kostní hmoty, ale je nezbytné k průkazu zlomenin. Základem diagnostiky osteoporózy je denzitometrické vyšetření.

9. Metoda DXA je provázena velkou měrou radiačního záření – NE!!
Jde o takovou dávku ozáření, jaké je člověk vystaven v běžném prostředí po dobu 2-3 dnů. Nejedná se tedy o žádné významné radiační záření.

Více informací najdete na www.bileplus.cz

Napsal/a: Šárka Pelcová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist