Cukina pro malé i velké

Rubrika: Recepty

Většina z vás ji v obchodě mine bez povšimnutí. A je to velká škoda. Já jsem se dříve taky při slově „cukina“ akorát tak ušklíbla. Teprve když ale jsem začala vařit pro děti, tak jsem zjistila, že cukina je báječná a chutná zelenina. Dokonce z ní vytvoříte kompletní menu. Od předkrmu až po dezert.

Co je to cukina?

Cukina je jednoletá zelenina a patří k tykvím. Plody jsou zelené nebo žluté a tvarem připomíná okurek. Povrch je hladký a lesklý. Je vodnatá a měkká. Dá se pěstovat všude, proto je oblíbená a často ji najdete v různých zahrádkách.
Využíváme ji hlavně v kuchyni a na rozdíl od okurky ji musíme tepelně upravit.

Co z ní můžeme udělat?

Známe dušené nebo zapečené cukety, bramborák zvaný cukeťák, také se dá udělat plněná, smaží se jako bramborák nebo řízek, griluje se a výtečná je také cuketová polévka. Méně známá může být na sladká jídla, saláty, pizzu nebo knedlíky.

Cukinové menu pro všechny

Grilovaná cukina
2 střední cukety
sůl
olivový olej
bazalka
tymián
mletá paprika
pepř
grilovací koření na zeleninu
Cukiny pokrájíme na kolečka asi 5 – 10 mm silná, rozložíme je na talíř, osolíme a necháme chvíli pustit šťávu. Pak rozmícháme olivový olej s kořením, touto směsí potřeme kolečka cukety a grilujeme. Během grilování můžeme průběžně potírat.

Cukinová polévka
máslo
velká cibule
900 g cuket
3 lžičky sušeného oregana
sůl a pepř
500–600 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru
120 g gorgonzoly
čerstvé oregano na ozdobu

Máslo rozehřejeme v hrnci a přidáme nakrájenou cibuli. Orestujeme do zlatova. Přisypeme cukety nakrájené na tenká kolečka a 3 lžičky sušeného oregana. Osolíme, opepříme a za častého míchání opékáme 15 minut. Pak přilijeme vývar. Přivedeme k varu. Zmírníme oheň a pod pokličkou povaříme půl hodiny. Polévku těsně před koncem vaření promixujeme tyčovým mixérem. Nakonec vmícháme 120 g gorgonzoly a necháme ji rozpustit. Podle chuti osolte a ozdobte čerstvým oreganem.

Cukeťáci
2,5 kg cukety
2 vejce
8 vrchovatých lžic hladké mouky
4 lžičky mletého kmínu
6-8 stroužků česneku
4 lžičky soli

Oloupané cukety (mladé loupat nemusíme) nastrouháme, posolíme a necháme chvíli odstát. Za půl hodiny slijeme vodu, vymačkáme a promícháme s vejci, kmínem, rozmačkaným česnekem a moukou. Musí vzniknout těsto hustější než na bramboráky. V případě potřeby přidáme víc mouky.
Na rozpáleném oleji smažíme z obou stran placky, menší a tlustší než bramboráky. Do těsta můžeme přimíchat na drobné kostičky pokrájenou uzeninu.

Cuketa jako lasagne
2 střední cukety
5 lžic másla
2 lžíce hladké mouky
300 -400 ml mléka
2 vejce
100 g eidamu
300 g blaťáckého zlata
sůl, mletý pepř, muškátový oříšek
omáčka: 150 g zakysané smetany, 150 g protlaku, pár najemno posekaných lístků bazalky, 1 rozmačkaný stroužek česneku

Jednou lžíci másla vymažeme zapékací misku nebo pekáč. Oba sýry nastrouháme. Zbytek másla rozpustíme v rendlíku, přisypeme mouku a usmažíme světlou jíšku. Zalijeme studeným mlékem a za stálého míchání uvaříme ne moc hustou kaši, mléka dáme zpočátku radši méně a pak můžeme podle potřeby přidat.
Do částečně prochladlé kaše vmícháme jedno po druhém celá vejce a nastrouhaný eidam. Bešamel ochutíme solí, pepřem a strouhaným muškátovým oříškem.
Cukety oloupeme a nakrájíme na plátky tlusté asi 1 cm. Na dno vymazané zapékací misky rozetřeme trochu bešamelu. Na něj uložíme vrstvu cuket a posypeme blaťáckým zlatem. Dáme druhou vrstvu bešamelu, cukety a sýr. Zalijeme zbytkem bešamelu a posypeme sýrem.
Dáme do vyhřáté trouby zapéct, dokud povrch nezezlátne (180°C, cca 50 minut).
Po vytažení z trouby necháme chvíli odpočinout, než začneme krájet. Porce na talíři přelijeme omáčkou, kterou připravíme důkladným promícháním všech surovin.

Cuketa v sýrovém těstíčku
2 středně velké cukety
4 vejce
100 g tvrdého sýra
4 lžíce hladké mouky
sůl, olej na smažení

Cukety nakrájíme na kolečka asi 1 cm tlustá, každé posolíme z obou stran a necháme v misce asi hodinu. Vejce rozmícháme s moukou a strouhaným sýrem a osolíme (pozor, některý sýr je dost slaný). Z cuket slijeme puštěnou vodu, každé kolečko osušíme a namočíme do těstíčka. Smažíme na rozpáleném oleji z obou stran dozlatova. Podáváme s vařenými bramborami a zeleninovým salátem.

Cuketová omáčka s kuřetem
1 kuře
1 větší nebo 2 malé cukety
1 velká cibule
10 kuliček nového koření
1 lžíce majoránky
sůl, mletý pepř
250 ml smetany na vaření
2 lžíce octa
kmín

Oloupané cukety nastrouháme na pekáč. Přidáme nové koření, majoránku, osolíme, opepříme a promícháme. Zalijeme smetanou, přidáme ocet a podlijeme trochu vodou. Na to položíme osolené kousky kuřete. Okmínujeme, posypeme drobně pokrájenou cibulí a přiklopené vložíme do vyhřáté trouby (220°C). Pečeme asi hodinu, před dopečením odkryjeme aby maso zezlátlo.

Cuketová pánev
1 malá zelená cuketa
1 malá žlutá cuketa
1/2 červené papriky
1 malá cibule
4 stroužky česneku
2 lžíce olivového oleje
sůl, pepř, tymián
hrst strouhaného tvrdého sýra

Cukety nakrájíme na tenká kolečka, cibuli a česnek nadrobno, papriku na nudličky. Na rozpáleném oleji zpěníme cibuli a česnek a přidáme cukety s paprikou. Osolíme, opepříme, přidáme špetku tymiánu a za stálého míchání opékáme doměkka. Ještě horké posypeme na talíři strouhaným sýrem. Podáváme s pečivem.

Cuketové karbenátky s bazalkou
500 g mletého masa
1 cuketa
1 vejce
2 vrchovaté lžíce strouhanky
velká hrst bazalkových listů
sůl, mletý pepř, majoránka
5 stroužků česneku
2 vrchovaté lžíce rajského protlaku
2 lžíce solamylu

Mleté maso osolíme, okořeníme a promícháme s vejcem, protlakem, rozmačkaným česnekem a strouhankou. Cuketu nastrouháme nahrubo a vymačkáme z ní přebytečnou vodu. Bazalkové listy posekáme najemno a oboje vmícháme do masa. Přimícháme solamyl. Je-li směs příliš řídká, přidáme trochu strouhanky. Rukama namočenýma ve studené vodě formujeme kulaté placičky a skládáme na plech vyložený papírem na pečení. Vložíme do trouby vyhřáté na 200°C a pečeme 30 minut.
Podáváme s bramborovou kaší nebo vařenými bramborami přelitými rozpuštěným máslem a zeleninovým salátem.

Kuřecí maso s cuketou
500 g kuřecích prsou
1 střední cuketa
3 naťové cibulky
250 ml smetany na vaření
100 g taveného sýra
olej, sůl, provensálské koření, bílý mletý pepř, 2 lžíce solamylu

Omyté a osušené maso nakrájíme na kostky a smícháme se lžící oleje a dvěma lžícemi solamylu. Dáme do ledničky odpočinout. Cuketu nakrájíme na kostičky, cibulky i s natí na kolečka.
Na rozpálený olej nasypeme naložené maso a za stálého míchání opékáme dozlatova. Osolíme, okořeníme a přisypeme cuketu a cibuli. Chvíli společně osmahneme, asi 2 minuty, pak zalijeme smetanou, přidáme rozdrobený sýr a a necháme přejít varem (do roztavení sýra). Chceme-li směs řidší, přidáme trošku vody a chviličku povaříme (pozor, ať se cuketa nerozvaří, měla by zůstat křupavá). Podle potřeby dochutíme solí a pepřem. Podáváme s rýží nebo těstovinami.

Cuketová pomazánka podle nuninky
cuketu 1 velká nebo 2 malé
2 vajíčka
nastrouhaný sýr (min. 150g)
sůl, pepř
česnek
máslo

Cuketu nakrájíme na kostičky (kdo chce, může i se slupkou). Máslo rozpustíme a přidáme cukinu. Tu pomalu dusíme ve šťávě, kterou pustí. Trošilinku podlijeme, necháme dusit do úplného rozvaření a aby tam nebylo moc šťávy. Přidáme dvě rozmíchané vajíčka. Mícháme dokud směs nezhoustne. Pak vše, dokud je to teplé, rozmixujeme na hladkou kaši. Přidáme nastrouhaný sýr, dochutíme solí, pepřem a česnekem.
Mažeme na chleba teplé nebo studené, záleží na vás.

Cuketovo – kokosová buchta
1 hrnek polohrubé mouky
1 prášek do pečiva
1 vanilkový cukr
0,75 hrnku krystalového cukru
1,5 hrnku kokosu
0,75 hrnku oleje
3 vejce
1 hrnek jemně nastrouhané cukety
dále: meruňková marmeláda, 1 čokoláda na vaření, 150 g zakysané smetany

V míse důkladně promícháme všechny suroviny na těsto a nalijeme na plech vyložený papírem na pečení. Upečeme dozlatova (200°C, 15 minut).
Vychladlou buchtu potřeme tenkou vrstvou marmelády. Čokoládu ve vodní lázni rozpustíme, smícháme se smetanou a polevu rozetřeme na marmeládu. Necháme ztuhnout.

Smetanová cuketová bábovka
150 g zakysané smetany
150 g másla
2 lžičky kypřícího prášku do pečiva
250 g pol. mouky
150 g cukru moučka
4 vejce
1 lžíce citronové šťávy
50 g strouhaného kokosu
150 g cukety
špetka soli

Cuketu oloupeme, nastrouháme nahrubo a lehce osolíme, po 10 minutách vymačkáme tekutinu.
Máslo vyšleháme s cukrem a žloutky do pěny, přidáme smetanu, vmícháme kokos, cuketu a mouku s kypřícím práškem do pečiva, nakonec vmícháme bílky vyšlehané s citronovou šťávou do tuha.
Těsto na bábovku vlijeme do vymazané a vysypané formy a pečeme při 150 °C asi 50 minut.
Smetanovou cuketovou bábovku po chvíli chladnutí vyklopíme a podle chuti můžeme před krájením pocukrovat.

Mňam, mňam, až jsem na ni dostala chuť 🙂 . Vaříte doma také z cukiny?

Recepty uvedené v tomto článku jsem nasbírala během několika let a pochází z různých zdrojů (letáky, časopisy, kuchařky i internet), které bohužel zpětně nedohledám. Všechny jsem vyzkoušela a doufám, že zachutnají i vám 🙂

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (31 vyjádření)

  • Anonymní

    Najdi 5 rozdílů:-))))
    Kromě vynechání slova „masožravcům“ nevidím. Já kdybych psala svůj recept na cukeťáky, které dělám podle lenky, tak bych určitě upravila podle toho jak ho dělám. žádný 6-8 stroužků. já tam prostě dávám 10 ks. také kmínu dávám míň a navíc majoránku.
    porušení autorského zákona je i drobné pozměnění textů, přeházení slovosledu….. zdroj se prostě uvádět musí. autorský zákon se netýká pouze úředních věcí (zákony, vyhlášky…) a výtvorů tradiční lidové kultury kde není autor znám.

    Cukeťáci
    Ingredience
    2,5 kg cukety, 2 vejce, 8 vrchovatých lžic hladké mouky, 4 lžičky mletého kmínu, 6-8 stroužků česneku, 4 lžičky soli

    Postup
    Oloupané cukety (mladé loupat nemusíme) nastrouháme, posolíme a necháme postát. Za půl hodiny slijeme puštěnou vodu, vymačkáme a promícháme s vejci, kmínem, rozmačkaným česnekem a moukou. Musí vzniknout těsto hustější než na bramboráky. V případě potřeby přidáme víc mouky.
    Na rozpáleném oleji smažíme z obou stran placky, menší a tlustší než bramboráky.
    Masožravcům můžeme do těsta přimíchat na drobné kostičky pokrájenou uzeninu.

    Cukeťáci
    2,5 kg cukety
    2 vejce
    8 vrchovatých lžic hladké mouky
    4 lžičky mletého kmínu
    6-8 stroužků česneku
    4 lžičky soli

    Oloupané cukety (mladé loupat nemusíme) nastrouháme, posolíme a necháme chvíli odstát. Za půl hodiny slijeme vodu, vymačkáme a promícháme s vejci, kmínem, rozmačkaným česnekem a moukou. Musí vzniknout těsto hustější než na bramboráky. V případě potřeby přidáme víc mouky.
    Na rozpáleném oleji smažíme z obou stran placky, menší a tlustší než bramboráky. Do těsta můžeme přimíchat na drobné kostičky pokrájenou uzeninu.

  • Anonymní

    No, ono také záleží na tom, zda je něco čistě celé zkopírováno, nebo třeba obměněno slovně, přidaná svoje fotka atd..Pokud jde čistě o zkopírování slovo od slovo, tak bych řekla, že jde o autorský zákon, tak, jak píše Radka2.Ale nejsem žádný profík, abych to posuzovala, je třeba nutné se také podívat na dané stránky, jak to tam mají ošetřené z tohoto hlediska.Pokud je tam něco ve smyslu: „kopírování je přísně zakízáno apod“, tak bych se bála něco čistě opsat.
    Já jsem se na ty stránky nedívala, takže neposuzuju, zda bylo něco opsané, tohle je můj názor.

    Samozřejmě, u recenptů je to problém – když jde o všeobecně známý recept, tak podle mě každý dokáže z hlavy napsat svůj postup a slova se budou lišit. Pokud není z mé hlavy, buď pozměním slovosled, věty, vyfotím atd., nebo prostě napíšu, odkud jsem opsala, neviděla bych to tak zle, tuto větu napsat a autor recemptu by byl jistě potěšen – ostatně uvedení zdroje u čehokoliv není žádné porušení obecných pravidel.

    Lien, pravidla jsou nutná, jinak by byl chaos a každý by si mohl kopírovat a vydávat něco za svoje (cokoliv).To bohužel slušné není, když se to za svoje vydává.

    Iveta

  • Anonymní

    mluvím o kopírování textů. pokud je kompletně zkopírována „lidová tvořivost“ (recepty neznámých autorů, vtipy, říkadla atp.) musí být uveden zdroj. pokud je copyright, tak nelze ani tak bez svolení autora. blbý pak je, když zjistíš, že na některé www stránce je třeba 20% obsahu vlastně přetaženo z jiných www. to by rozhodně měl být zdroj uveden.radka2

  • Anonymní

    Nj, ale autorský zákon se vztahuje jen na dílo dotyčného autora, u receptů je to komplikovanější, protože jak dát copyright třeba na lečo… Nedělám si iluze, že na stránkách typu recepty.cz, mimibazar, apod. jde výhradně vždy o recepty, které dotyčný vymyslel. Každopádně uvést zdroj slušné je. Kukačka

  • Anonymní

    to je autorský zákon. recepty si taky kopíruji, ale k sobě do pc. neposílám je nikomu, max. pošlu mejlem – hele, koukni sem, tam je výbornej recept. cizí texty šířit po netu bez uvedení zdroje se holt nejen morálně, ale ani podle zákona nedělá. někdo si dal se zveřejněním jakéhokoliv textu práci, tak je slušné napsat – tohle jsem opsala z www stránek těch a těch…
    radka2

  • Lien

    jé, zase nějaká umělá pravidla, asi někdo dává na internet recepty apod. aby se používaly ne aby si je nikdo nečetl a neopisoval.
    Taky kopíruju někdy něco někomu někam a nikdy mě nenapadlo (pokud tedy samozřejmě nejde o uzavřené, zamčené informace, nebo info z osobních profilů apod.), že by byl text veřejně vystavený určený k jinému účelu než k šíření.
    NO ještě že nejsem „slušná“ v radčině pojetí, asi bych si šla hodit provaz z takového omezeného života 😛 :-P.

  • Anonymní

    víš nuninko, ono je minimálně slušné, pokud kopíruji texty z cizích webových stránek dát odkaz na zdroj. a vzhledem k tomu, že http://www.mamincinyrecepty.cz/ je poměrně známá stránka hodně navštěvovaná a většina „tvých“ receptů je právě z těchto stránek tak by si paní lenka aspoň zasloužila, kdyby to tady bylo uvedeno.

    Nechráněné texty a obrázky na internetu lze kopírovat a použít na jiných stránkách, ale je třeba uvést autora a zdroj. Texty, které mají copyright, nelze zkopírovat bez výslovného svolení autora.

    radka2

  • johana

    Cukety jsou vynikající a dají se přidat snad do všeho. Mám knížku Recepty na cukety a napsala Jana Štěpánková a tam je dobrot. Tady jsou všechny recepty moc dobrý !!! 🙂

  • Anonymní

    Nuninko, díky za další recepty. Zrovna jsem večer přemýšlela, co zítra vyrobit a tvoje „nabídka“ mi přišla vhod. Zkusím ty cukety v sýrovém těstíčku:-)
    Většinu zbylých si opisuju do své minikuchařky, takže moc díky!

    A dotaz na konec – nechystáš na nějaké další pokračování něco z fenyklu či lilku? Na netu je toho sice dost, jenže těžko posoudit, radši bych uvítala něco prověřeného od „známé“ VD kuchařky:-)
    Iveta

  • kuchta

    Mám ráda dělám z ní buchtu a pěstujem jí na zahradě.A někdo z ní i dělá bramboráky.

  • Patizon je nejlepší jako řízeček. Ale když není čerstvý tak se špatně zbavuje té tvrdé slupky.

    Anonymní, recepty si vyhledávám na internetu nebo z oblíbených kuchařek, nevymýšlím je z hlavy. V článcích jsou ty které mám vyzkoušené. Někdy dám recept, který mě hodně zaujal, ale ještě jsem neměla čas ho vyzkoušet, to ale pouze vyjímečně.

  • Ježeček

    Samozřejmě, že myslím patizon 🙂 Jen jsem blbá. Lítají tu kolem mě děcka, řvou, jako by je honil s nožem někdo a já nevím, kde mi hlava stojí. A musím říct, že se mi to zdálo divné, ale nepřikládala jsem tomu už žádnou myšlenku a tak to dopadlo 😀 *

  • Jarmuschka

    Ježečku, pastiňák je ale něco jako petržel.
    Ty asi myslíš patizon, ne?
    My ho nakrájeli na „řízky, vykrojili „semeník“, odkrojili kůru, obalili v trojobale a smažili.
    S bramborem a tatarkou mňamózní.
    😉

  • Ježeček

    Nuni a co pastiňák? Jak s tím naložit? Nikdy jsem ho nejedla a ani nedělala. Teď jsem dostala od tchýně a nevím, co s ním. Dá se použít stejně jKO CUKETA, LILEK A TYHLE STEJNORODÉ ZELENINY? *

  • Anonymní

    aha, já jen, že většina těhle receptů je z www stránek jisté lenky.

  • Anonymní, ne, nejmenuji se Lenka 🙂

    Řízečky jsou dobré :-), ale nejraději dělám polívku a pomazánku nebo na grilu. Mňam, mňam. Dneska jsem dala cukinu před dopečením na kuřátko a moc dobré 🙂

  • Ježeček

    Moje řeč, Semelko! Nejlepší je obalená v trojbalu a osmažená nebo jen tak posolit, očesnekovat a opéct – osmahnout rychlovkajen na sucho nebo kapce oleje. Když máme cuketu, tak teda nic jineho neděláme, než smaženou nebo placky. *

  • Anonymní

    nuninko, ty se jmenuješ lenka?

  • semelka

    my děláme ještě mladou cuketu nastrouhat/nakrájet na velmi tenká kolečka a orestovat na másle osolit a očesnekovat, podávat s bramborem nebo přidat protlak nebo rajčata a podávat s těstovinami. Obojí rychlovky a máme to rádi jako letní jídlo. Jinak není nad klasickou cuketu smaženou jako řízek ve strouhance, to u nás mizí rychleji než lívance 😉

  • Peprmintka
    Peprmintka

    Recept na Vaši pomazánku vyzkouším Nuninko ještě dnes:D

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist