Vaření na dovolené

Rubrika: Výživa

Ať jedete pod stan, do kempu, nebo k moři už se určitě těšíte. Odpočinete si od běžných starostí, budete si užívat rodiny a sluníčka. Teď už jenom stačí vymyslet, co na dovolené budete vařit. A protože nechcete u plotny strávit celý den, chce to nějaké opravdu rychlé recepty, ideálně nachystat vše už doma před odjezdem.

Nejprve si zjistěte, jaké podmínky k vaření budete mít. Co budete moct na místě koupit a co si nutně budete muset přivést sebou z domu. Mějte dostatek balené vody na pití a také na přípravu jídel. Může se stát, že pitné podmínku budou nedostačující. Pak už jen stačit navařit a zavařit. Hotové jídlo ohřejete a budete si užívat volna.

Zavařené maso
vepřové maso
sůl
voda
pokud je kousek kůže, ale nemusí

Maso dáme po kouscích do umytých zavařovacích sklenic. Do každé sklenice dáme malou lžičku soli a 1,5 dcl vody. Pokud máme kousek kůže, dáme na maso. Vytvoří se pak chutný rosol. Ale pokud není, nemusí být. Sklenice zavřeme a zavařujeme 2,5 hodiny při 100 °C.
Je to rychlá příprava a maso je výborné i po studenu. K obědu stačí maso jen ohřát a dochutit podle vlastní chuti. Jako příloha je vhodné cokoliv.

Zavařené maso 2
3 kg vepřového (libového bůčku , plece, ap.),
Kotányi směs Vepřová pečeně

Maso nakrájíme na kousky, smícháme se sáčkem koření. Maso vložíme do středních zavařovacích sklenic a zavíčkujeme. Sterilujeme 1 hod, nejlépe v papiňáku na utěrce (stačí zalít vodou do výše 5 cm) a druhý den ještě jednou 1 hod. Maso se pak úplně rozplývá, skvěle se i maže na chleba jako vepřové ve vl.šťávě.

Vepřové maso ve vlastní šťávě
1 kg hodně libového bůčku s kůží
nebo bůček napůl s pleckem
190 g rychlosoli, nebo-li pragandy

Maso nakrájíme na kousky velké asi 1,5×1,5 cm, přimícháme sůl, kterou si PŘESNĚ navážíme !!!
Dobře propracujeme rukou a naplníme do skleniček. Otřeme okraj, dobře zavřeme a dáme vařit do vody (úplně potopené). První den vaříme od doby varu 2 hodiny. Do druhého dne necháme skleničky v hrnci.
Druhý den vaříme maso od doby varu jednu hodinu. Po mírném zchladnutí vody skleničky vyndáme a dáme je do sklepa, nebo do spíže. Právě když to nebudete dělat jenom z libového masa, tak se vytvoří takový dobrý rosol.
Maso je dobré s chlebem, můžeme z něho připravovat rizoto, směs na těstoviny, nebo si ho dát k bramborám.

Gulášová polévka
Polévku si připravíme podle toho, jak ji máme rádi.
zavařovací sklenice nebo plechovky
víčka

Hotovou polévku naplníme do sklenic. Dobře uzavřené sterilujeme 90 minut při teplotě 100 °C, druhý den 60 minut při stejné teplotě.
Tip:
Při plnění do sklenic okraj sklenice vždy pečlivě otřeme (nejlépe utěrkou namočenou v lihu), na mastném povrchu víčka špatně chytají.

Drůbež
celé kuře nebo kachna, husa, krůta
koření dle chuti
tuk (máslo)
sůl

Maso osolíme a na másle rychle napolo upečeme. Masité části seřízneme, naskládáme do teplých sklenic do výšky 2,5 cm od horního okraje. Zalijeme do jedné třetiny šťávou z výpeku a sklenice uzavřeme. Postavíme do vlažné vody a sterilujeme 1 hodinu.
Tip:
– Ke konzervování drůbežího masa jsou vhodné jen vyzrálé, masité kusy, které nenecháváme odležet. Drůbež můžeme konzervovat buď pečenou, dušenou, nebo předvařenou přímo ve sterilní nádobě. Lze konzervovat i syrovou.

Klobásky a párky
Uzeniny zavařujeme raději tepelně upravené, ať už vyuzením, povařením nebo třeba pečením.
Na solný lák:
10 l vody
300 g soli

Před vložením do sklenic předvařené, nebo jinak tepelně upravené klobásy nebo párky opláchneme v horké vodě, necháme je okapat a pak čistýma rukama plníme do sklenic tak, aby nebyla přeplněny, klobásy pomačkané a pokřivené. Naplněné obaly zalijeme studeným 3 % studeným lákem (na 10 l vody 300 g soli), který jsme předem nechali dobře převařit po dobu 5 minut a pak vychladnout.
Dobře uzavřené sklenice vkládáme do vody teplé 80 °C, pak teplotu vody necháme stoupnout na 90 °C a sterilujeme asi 35 minut.
Tip:
Klobásy lze také sterilovat v konzervách s uzávěrem. Ty sterilujeme zcela potopené při teplotě do 100 °C opět kolem 30 minut. Konzervy pak vytáhneme a vychladíme ve studené vodě. Dobu sterilace nepřeháníme, aby se nám uzeniny nerozvařily!
Při konzervování klobás a párků je třeba věnovat zvláštní pozornost čistotě, a tu bezpodmínečně dodržovat!

Vepřový guláš
600 g vepřové kýty
6 ks nového koření
4 ks bobkového listu
2 ks cibule
1,5 l vody
2 lžíce červené papriky
1 lžíce mletého pepře
2 lžíce hladké mouky
tuku nebo oleje
sklenice s víčky
sůl

Maso na guláš nakrájíme na kostky. Cibuli nakrájenou na plátky orestujeme na troše tuku dozlatova. Přidáme maso a zprudka ho opečeme. Přilijeme vodu (maso musí být potopeno), mírně osolíme a přidáme pepř, bobkový list, nové koření a papriku. Jakmile je maso poloměkké, zaprášíme maso trochou hladké mouky, nebo vyjmeme maso do předehřátých sklenic, které necháme v teplé vodě stát. Do šťávy přidáme jíšku, necháme povařit a přecezenou omáčku na maso nalijeme. Sterilujeme 1 hodinu při teplotě 100 °C. Druhý den sterilujeme další 1 hodinu.
Takto upravený guláš spotřebujeme do dvou měsíců!
Při sterilaci guláše nepoužíváme česnek!

Maso zavařujeme zásadně bez kostí a raději libové. Tuk se hůře steriluje a časem dostane nežádoucí příchuť. Pokud to jde a můžete, vyvarujte se cibule. Může zkysnout.
Jako příloha se ke všemu hodí – brambory, těstoviny, rýže, pečivo. Když koupíte konzervy s rybičkou, chybu určitě neuděláte.
Snad jsem alespoň trošičku vyřešila problém, co uvařit na dovolenou 🙂 Přeji dobrou chuť a krásné počasí.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Jarmuschka

    Před pár týdny jsem zjistila, že „náš“ řezník nabízí i zavařené maso ve skleněných šroubovacích sklenicích.
    V prodejně jsou na policích s ostatním trvanlivým zbožím – mimo lednici.
    Na dovolenou jsme zatím nic takového nebrali, ale stejně jsem si říkala, že zkusím jednu takovou sklenici koupit a předem okoštovat – abych případně věděla, do čeho jdu…
    😉

  • Anonymní

    Dobrý den. Jak dlouho takto zavařené maso vydží? A musí se nezbytně skladovat v chladu? Děkuji Lucie

  • Marinada

    Já před dovolenou taky nevařím, spíš nakupuju. A pak střídáme špagety, bramborové knedlíky posypané opečeným nakrájeným párkem, toasty s kečupem a instatní polévky. Občas skákneme na jídlo, nebo jen na nějaké hranolky. Na dovolené neřeším, že jíme nezdravě, jinak to prostě nejde.

  • Lussy

    Pro mne dovolená a vaření nejde vůbec k sobě.
    Základem dovolené je pro mne si odpočinout a na dovolené odmítám vařit a užívát si právě to, že nemusím nic co dělám běžně – vařit, prát, uklízet atd.
    Neumím si představit, že před dovolenou budu takhle vyvářet 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist