Jak minimalizovat příjem rizikových éček ve stravě pro děti a maminky

Rubrika: Ostatní

Je známo, že u dětí, těhotných i kojících žen je třeba pečlivě dbát na správnou životosprávu. Proto by též měly přijímat jen takovou stravu, která prospívá jejich zdraví. Jak ale určit, které z běžně prodávaných potravin budou ty nejprospěšnější?


V prvé řadě se má maminka sama snažit vycítit, jaký druh stravy ji v daném údobí nejvíce přitahuje. V druhé řadě je u vybraného druhu třeba zkontrolovat jeho celkovou kvalitu. Největší pozornost je nutné věnovat tomu, aby potraviny obsahovaly pokud možno co nejméně chemických škodlivin!
V dnešní době je totiž nutné brát v úvahu tu nepříjemnou skutečnost, že potraviny mohou kromě zbytků zemědělských postřiků (např. pesticidů) znečisťovat i další chemikálie, jako jsou třeba tak často diskutovaná éčka. Při nákupu průmyslově zpracovaných surovin je tedy rozumné zkontrolovat složení výrobku a další na obalu uvedené údaje (např. datum spotřeby).
Představíme-li si, že děti, které se narodí do této moderní doby, by před sebou mohly teoreticky mít desetiletí pravidelného příjmu rozličných umělých chemických sloučenin, běhá z toho až mráz po zádech. A to nejen z hlediska schvalování laboratorně testovaných jednotlivých látek, ale kombinace mnoha desítek druhů éček společně s dalšími kontaminanty životního prostředí! Kdo poté může říci, jaké bude výsledné působení na jejich zdravotní stav? Pouze lze očekávat, že zjevně nebude příznivé!
Chceme-li minimalizovat příjem průmyslově přidávaných škodlivin, neměli bychom si opomenout přečíst (třeba i s lupou), co je na obalu uvedeno ve Složení– kromě základních surovin tam bývají uvedeny i různé chemické názvy, leckdy ukryté za E s čísly. Dnes již lze nalézt publikace, v nichž se dovíte, které látky se za éčky skrývají a zároveň je v nich též hodnocení jejich škodlivosti. Více informací lze získat např. v knize „Tajemství výrobců potravin, aneb příručka zákazníka, kterému není lhostejné, co všechno přijímá se svou stravou“, jíž lze objednat na www.vitsyrovy.cz.
Je třeba zdůraznit, že zákon vymezující užití přídatných látek (tj. éček) jednoznačně rozlišuje, které z nich jsou povoleny pro dětskou stravu: jde jen o malý zlomek z běžně užívaných éček. Zásadně jsou pro dětskou stravu zakázány chemické konzervanty, umělá barviva a další riziková éčka. Z toho vyplývá, že těhotné i kojící ženy a děti do tří let by neměly jíst většinu potravin, které jedí (nezodpovědní) běžní konzumenti!
Omezení rizikových přídatných látek je ale zákonem vymezeno jen u výrobků, na jejichž obalu je uvedeno, že jsou „pro kojence a malé děti“ či obdobné písemné vyjádření.  Nevztahuje se však na pochutiny, na nichž jsou sice namalovány dětmi oblíbené postavičky, nicméně jak lze zjistit z jejich složení, nebere výrobce omezení pro malé děti v úvahu. Proto je bezpečnější vždy zkontrolovat, co daný výrobek obsahuje.
Je zjevné, že jsme si život dost zkomplikovali, neboť dnes už není jednoduchý ani běžný nákup. Rozhodně bychom se neměli řídit jen tím, že je něco „levné“, nebo že je na to lákavá reklama. Hlavně u maminek a dětí má být prvořadá bdělá kontrola údajů uvedených na obalu. Pak nás ani éčka nemusí moc zneklidňovat – vyznat se v nich není těžké, máte-li při ruce tahák či tabulky publikace „Tajemství výrobců potravin“.

Napsal/a: Ing. Vít Syrový

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist