Brambory

Rubrika: Ostatní

1268332_digging_for_potatoesDříve se říkalo, že brambory jsou jídlo chudých. Jedly se každý den s mlékem nebo smetanou. Nic jiného nebylo.
Brambory jsou moc chutné jídlo a dají se připravit na mnoho způsobů. Mají hodnotné živiny, minerální látky a stopové prvky. Po bramborech se netloustne. Jsou nejlevnějším zdrojem vitamínu C…

Obsah brambor má velký význam pro odvodňování těla nebo při nemocech srdce a ledvin. Vlákniny jsou zase důležité pro trávení.

Máme spoustu odrůd brambor. A také je dělíme na velmi rané a rané odrůdy, středně rané, pozdní a také sladké brambory.

VELMI RANÉ A RANÉ BRAMBORY
Jsou asi od poloviny března. Obsahují málo škrobu a mají tenkou slupku. Jsou ideální k vaření ve slupce, na smažení a pečení.
Nehodí se na skladování, protože rychle klíčí.

STŘEDNĚ RANÉ
Patří ke všem typům od lojovitých po moučné. Dají se skladovat a hodí se na přípravu všech jídel od vařených po pečené.
Lojovité brambory jsou pevné, slupka při vaření nepraská. Jsou ideální na saláty a hranolky.
Nejznámější odrůdy jsou Nicola, Karin.

POZDNÍ BRAMBORY
Sklízejí se asi od poloviny září a vydrží až do nových brambor. Jsou to klasické brambory k uskladnění. Jsou moučné a hodí se hodně na polévky, kaše a knedlíky.
Moučnaté brambory se při vaření rozpadávají, proto se hodí na (jak já říkám) jídla z jednoho hrnce.

SLADKÉ
Také máme sladké knedlíky tzv. červené a bílé bataty. Mají vysoký obsah škrobu a k dostání jsou od podzimu do jara.

Nevíte co z brambor udělat?

Můžete cokoliv co Vás napadne.
Nákypy, saláty, polévky, zapečené, upečené, kaše, hranolky. Také na sladko, pikantní nebo s omáčkou.
Prostě možností jak je připravit, je tolik, že nevíte co vyzkoušet dříve.
Jsou levné, chutné a zdravé. Příprava nezabere moc času a přitom budou vždy chutnat. Ať už jako příloha, nebo jako hlavní jídlo.

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Právě jsem dovečeřela opečené brambory posypané sýrem,mňam:-)
    U nás tedy vesměs vyhrávají brambory a těstoviny a nejvíce mě potěší manžel,když na otázku co mám udělat na oběd? řekne:,,mě stačí brambory a volské oko“ takřka bezpracné,když je k tomu oloupe on, a rychlé:-)

  • U nás taky jdou spíš brambory,ikdyž já radči knedlíky.
    No a jeden recept:
    Brambory vařit,do poloměkých přidáme kapání /vajíčko+hladká mouka-směs dost hustá,aby se nerozvařila/.Dovaříme,slejeme a nakonec polijeme opečenou cibulkou.Známý dávají libovou slaninu+cibuly opečenou.
    Vynikající a rychlý.

  • Lenčáč

    My brambory taky milujeme… když pominu že je jíme často jako přílohu v různých podobách. Často ho máme i jako hlavní jídlo, třeba k večeři a nebo i k obědu, když je hutná polívka 😀

    – brambory tzv. na šupačku (ve šlupce vařené a jen se solí a mlékem)
    – brambory na plechu (na kolečka s trochou oleje zapečené s česnekem)
    – bramborový hemenex (většinou brambory co zbyly od oběda se opečou na pánvi, zaleje se vejci a dochutí dle chuti)
    – dutý brambory (hodně velký brambory vydlabu a naplním nějakou plňkou ze zbytků – salám, sýr atd…)
    – bramboráky (mňamka největší 🙂 )
    no tak pro inspiraci by to stačilo ne 😉

  • Nuninko,krásně napsané!
    U nás se dělají brambory pomalu každý den,máme je rádi a příprava je jednoduchá.V oblibě máme bramboráky-jde do nich dát všechno a skvěle chutnají.

  • Padmé

    Nuninko, pěkný příspěvek, děkuji.
    Já osobně mám brambory moc ráda. A to v jakékoli podobě: od nových ve slupce vařených přes bramborové placičky až po bramborové knedlíky – to je pochutnání 🙂

  • Brambory mám taky moc ráda, ale že se po nich netloustne bych netvrdila:-) Připadají mi jako jedno z typických českých jídel, ale historicky to tak úplně není. Kopíruju zajímavý text ze stránek http://www.sativa.cz: „Brambory patří k nejstarším plodinám pěstovaným na naší planetě. Již dávno před objevem Ameriky pěstovali domorodí Indiáni žijící v oblasti And na území dnešní Columbie, Ekvadoru, Peru a části Chile brambory, které nazývali Papas. Objevené archeologické nálezy z těchto oblastí dokazují, že obyvatelé And znali brambory již více než 2000 let před příchodem Španělů. Brambory pěstovali na výšinách, kde se nedařilo pěstování kukuřice. Vypěstované hlízy byly zpracovány na potravu- čuňo, která byla pro místní obyvatele základní potravinou významu chleba a byla i důležitým obchodním artiklem. Jak vysoce byly brambory ceněny starobylými obyvateli Jižní Ameriky, ukazují mnohé nalezené památky v pohřebištích na pobřeží Peru a severního Chile, kde byly nalezeny pohřební urny a kultovní nádoby v podobě tvarů hlíz bramborů.

    Většina autorů se shoduje v tom, že kulturní tetraploidní formy brambor vznikly křížením nebo mutací z planých diploidních forem bramboru. V podmínkách krátkého dne vzniklo v genovém centru „andském”, na dnešním území Peru a Bolívie Solanum andigenum, které bylo do Evropy dovezeno kolem roku 1565 přes Španělsko. V podmínkách dlouhého dne vzniklo v „chiloánském” genovém centru na ostrově Chiloe Solanum tuberosum, které se do Evropy dostalo přes Britské ostrovy kolem roku 1585. Trvalo však téměř 200 let, než se započalo s pěstováním brambor na našem území. I když brambory byly dovezeny do Evropy již v 16. století, první záznamy o polním pěstování brambor u nás jsou zachovány až z poloviny 17. století. Jejich větší rozšíření se však uvádí až od počátku 19. století, kdy bylo v Čechách především zásluhou zavedení pěstování brambor odstraněno dříve velmi časté nebezpečí hladu a skorbutu. V polovině 19. století již brambory patřily mezi základní potraviny a v zemědělských lihovarech nahrazovaly postupně žito. O něco později již byly zpracovávány i ve škrobárnách na bramborový škrob. Největší rozmach pěstování brambor, byl u nás zaznamenán před 2.světovou válkou.“
    A k tomu co píše babofka bych ještě dodala, že před nedávnem byl pořad na ČR1 o osteoporóze a paní doktorka tam mezi jiným doporučovala brambory s tvarohem a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu jako nejlepší prevenci osteoporózy.
    Omlouvám se za dlouhý příspěvek, nedalo mi to!:-)

  • Vždycky, když byly „nové“ brambory, babička občas dělávala k obědu jen vařené brambory s měkkým tvarohem a přelité máslem… Úplně, jednoduché jídlo, obyčejné, ale hmmmmm, to byla dobrota… 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist