Zlatá hodina v životě novorozence = první hodina po narození

Rubrika: Kojení

491699_lovePrvní přiložení po narození zachrání 1 milion dětí ročně.
Kdyby v první hodině po narození, bylo každé dítě přiloženo k prsu matky do 30 min. po porodu, byl by ročně zachráněn až 1 milion dětí ze 4 milionů zemřelých novorozenců…

vypráví MUDr. Magdalena Paulová, CSc., předsedkyně Národního výboru pro podporu kojení, z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Každý zdravý novorozenec, by měl být v prvních minutách po narození přiložen k matce na hruď. Tento kontakt se nazývá „skin-to-skin“ (kůže na kůži)a zabezpečí dítěti udržovat normální tělesnou teplotu, protože jeho teplota po porodu prudce klesá. Tím snižuje jeho energetický výdaj, stimuluje sání dítěte a produkci mateřského mléka. Děťátko se samo dokáže pohyby dostat k bradavce a začít sát. Vše by mělo být přirozené i poloha matky při kojení, samozřejmě v rámci možností. Desinfekce je naprosto zbytečná, dokonce by se dítěti měla ponechat na ručičkách plodová voda, jelikož pozná její vůni a preferuje ji při svém chování po porodu a ještě několik dní po něm.

Přínosem pro matku i dítě by bylo, kdyby se náležitosti jako měření, vážení, vykapávání očí, odsávání hlenů a podobné, mohly nechat na později, až po Bondingu (Bonding = propojení – vztah matky a dítěte), což bohužel v mnoha porodnicích nelze. Bonding je pro oba, dá se říci, životně důležitý. Děťátko se musí se svou maminkou poznat a důležité to je i z hlediska tělesného. Celý proces je tzv. časným přiložením dítěte, do 30 min. po porodu výrazně stimulován. V této době, a ještě asi 2 hodiny po porodu je odpověď hypotalamu a hypofýzy (hladina prolaktinu i oxytocinu v krvi matky) na stimulaci bradavky sáním dítěte největší. Takové výše již hladina uvedených hormonů v průběhu celého období kojení nedosáhne. Vyplavení oxytocinu se podílí na uvolnění a expulzi placenty. Další kontrakce, opakující se od prvního přiložení (asi do 3 dnů) snižují intenzitu krvácení z dělohy a podílejí se na jejím zavinutí.

Hladina hormonů se zvedá i otci, který je přítomen u porodu. Příroda to má úžasně zařízené tak, že muž ztrácí chuť na jinou ženu a klesá i jeho vnější agresivita.

Jakmile se miminko narodí, čekají ho 3 fáze reaktivity:

  • 1. fáze (0 – 30, někdy až 120, minut):
    Děťátko zkoumá okolí, hladí ručičkama maminku, jeho svalová aktivita je zvýšená a snaží se o přisátí k bradavce.
  • 2. fáze (30 min – 2 hod.):
    Úvodní fáze spánku, u miminka nastává útlum a odpočinek.
  • 3. fáze (trvá přibližně 2 – 6 hodin):
    jedná se o druhou aktivní fázi.

    Pokud byla aktivní fáze úspěšná a děťátko se přisálo, je to začátek peroální výživy. Přisátím k prsu začíná současně navazující postnatální fáze adaptace imunologické. Novorozenec dostává s prvními kapkami kolostra řadu imunitních faktorů, specifických i nespecifických, humorálních a buněčných elementů. Dítě také dostane do těla cukr, který si po narození musí tělo zajišťovat samo. Důležitý je také vitamín A.

    Pokud není novorozenec po porodu schopen přisátí nebo dokonce není vybaven sacím reflexem, znamená to vždy závažnou poruchu. I předčasně narozené zdravé děti, mají již od 34.tt všechny základní potravové a obranné reflexy nutné pro efektivní a bezpečné přisátí, tj. reflex hledací, sací a polykací, gag reflex, kašel a další.

    Bohužel v ČR z 90% žen, které se již před otěhotněním rozhodly kojit své dítě, odchází z porodnice buď dokrmováno nebo s uměle živeným dítětem stále téměř 10%.

    informace: MUDr. Magdalena Paulová, CSc.
  • Napsal/a: nyx

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

    • Jarmuschka

      Kvůli mým problémům se holky rodily císařem v celkové anestezii. Manžel je viděl ten den, já až druhý den.
      Rozumově jsem věděla, že jsou to moje děti, ale citově to bylo náročné si k nim ten vztah vybudovat.
      A trvalo to dlouho.
      Bylo to ještě složitější, ale dnes to počáteční odloučení snad nikdo nepozná, ale já to tam někde vzadu v duši pořád mám.

    • Malého mi dali ihned po narození a je to nezapomenutelný zážitek. Po náročných hodinách to byla velká odměna. I když se nepřisál, jsem přesvědčená, že to i pro něj bylo to nejlepší, hned v prvních minutách byl u mě a spokojeně si broukal.

    • bokul

      článek jsem přečetla a zase si opakuji, proč to jediné, co jsem zažila pár minut po porodu, byla možnost pohladit Davídka po tváři… a pak jsem ho viděla za 26 hodin….

      Vím, že mi to už nikdo nezodpoví….

    • Když jsem četla článek, vracela jsem se v myšlenkách k těm dlouhým hodinám porodu a prvních dní po porodu a měla skoro slzičky dojetí v očích, že jsme to první přivinutí nemohli zažít o pár hodin dřív… Po císaři v celkovce mi malého poprvé přiložili až po 5 hodinách. Šlo to ztuha, ale zvládli jsme to a za vydatné pomoci všech trpělivých sestřiček jsme se rozkojili. Kojíme už ale 7. měsíc, pomalu zavádíme příkrmy, a jsme zdraví jako řípa! 🙂

    • Rodila jsem normálně, malého mi přiložili k prsu asi do hodiny po porodu, ale nic, nechtělo se mu, ani potom moc ne, prostě to nešlo. Tak mi sestřičky půjčily silikonový klobouček, který ho více dráždil v pusince a pohoda. Ani jednou v porodnici a ani doma nebyl přikrmován. Po čase jsme to zvládli i bez kloboučku. Kojila jsem přesně 8 měsíců a týden. Potom dostal malý virozu a byl konec. Tak si zvykl na sunar. A mazlit se můžeme i bez kojení. A to my rádi.

    • Anonymní

      Holky ja sice malyho rodila normalne, nakojit jsem ho nakojila sama, bez pomoci a stejne jsem mela s kojenim cca prvni mesic problem, i kdyz sveta znala a rozkojena u prvniho ditka, druhe byl problem , ale podarilo se a malyho kojim uz 13 mesic.Pomalucku se sam odstavuje, uz umi pit s pitka, drzi si hrnecek a pije takze pres den je to tak 2 x , 3 x a tak 2 x 3 x v noci,
      P.S kazde ditko se rado privine k mame, i ma 4 leta dcerka a ja se rada privinu k nim :-)to je holy fakt .-)

    • karamela

      Rodila sem císařem a první pokus o kojení proběhl 20hodin po porodu..prcek se nechtěl přisát a kojím jen díky ochotě a znalostí sester v Uh.H. porodnici:-))) rozkojovala jsem se 5 dnů a to mi dali k prsu hadičku se stříkačkou s cizím MM aby prcek tahal a stimuloval a zároveň mu něco teklo…po 4 dnech sem kojila na jedno kojení 150ml a odstříkávala pro jiné mimča ….jsou matky co se rozkojí až doma a před tím dokrmují UM…

      Ale souhlasím,že první přiložení do hodiny je nejlepší…proto bych si přála příště rodit normálně a jistě bych nešla dobrovolně do SC,kdyby to nebylo nutné..celý porod se dá vydržet ať bolí jak chce,ale ta frustrace a zklamání,kdy nemůžete nakojit plačící uzlík a máte nalitá prsa je nepopsatelná………. K

    • Já syna dala poprvé k prsu až po cca 8 hodinách od porodu. Porod probíhal normálně, mimčo se narodilo zdravé, ale hned ho odnesli a vrátili mi ho až když bylo po všem (po zašití apod.) – takže jsem syna viděla poprvé až tak hodinu po porodu (hrozně dlouho se čekalo na doktora aby mne zašil)a pak ho zas odnesli na novorozenecké oddělení, kde strávil další hodiny. Mimčo mi „vydali“ až když přišla návštěva (novopečená babička a děda) – to jsem ho poprvé mohla pochovat a konečně pořádně prohlédnout 🙂 poprvé k prsu jsem ho přiložila až večer (mimčo se narodilo po 8mé ráno) a nic nepřisál se, a dalších 48 hodin též ne :(, z porodnice jsem odcházela z lahvičkou, krabicí nutrilonu a se stáhnutými prsy.
      PS. mám hodně citlivé bradavky, takže by mé kojení zřejmě skončilo tak nebo tak velmi rychle 🙁

    • Anonymní

      no, tak nekdy to moc dobre nejde dat dite matce na hrud- komplikovany porod, porod CS, problemy matky, problemy miminka, a tim pak dotycna pani Paulova chce rict, ze tyto deti budou mit narusenou adaptaci na okoli ?
      Ja vim jen jedno, dite v prvnich mesicich ziviota by melo byt co nejvice noseno, melo by byt co nejvice ve styku s matkou- ji pozna bezpecne, nebo s clovekem jako takovym, aby nezemrelo steskem- nicim jinym.
      Vzdyt kdyz bylo od nicky soucasti matky a najednou vyrvano, musi to byt nahrazeno jinak. a to treba naruci.

      Kdyz to nejde po porodu, jde to doma, v satku, naruci, tak, aby si dite myslilo, ze je porad s nekym.

      Nekdy opravdu postaci mamin pach z obleceni a uvidite jak Vam dite- miminko usne 🙂

    • Anonymní

      To, co se píše v článku je nejspíš pravda. Na druhou stranu pod vlivem podobných článků si hodně mamin, u kterých ta poporodní fáze proběhne jinak myslí, že je vše ztraceno. A to není pravda. Já jsem rodila 2x císařem. Poprvé byl syn přiložen po několika hodinách, s přisátím měl problémy, kojení se nedařilo, skončili jsme po 3 týdnech s dokrmem a po 2 měsících ukončili kojení úplně. Moje sebevědomí se potácelo kolem nuly a cítila jsem i pocit křivdy, že to po porodu nešlo s kojením zařídit jinak. Druhý syn byl přiložen opět několik hodin po porodu, přisál se bez problémů. I když jsem pak byla na JIP 2 dny a syna po tu dobu dostávala na kojení jen velmi sporadicky, byla jsem odhodlána kojit za každou cenu. A nebyl vůbec žádný problém, kojím dodnes, kdy je synovi rok.
      Proto si myslím, že by podobné články měly obsahovat vždy taky nějaké povzbudivé slovo pro maminky, které kojit začnou ne právě ideálně. Takhle je cítím jako neúplné a mnohým mámám málo prospěšné. Katka

    • Mám štěstí, děťátko mi nedali na hruď hned po porodu do 30 min., byla to asi hodina, co ji dali k mému prsu, ale malá se přisála a byla kojena rok. Naučila se sát rychle a bez problémů. Kojení je úžasná věc a přeji to všem maminkám.

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist