Veřejné zdraví začíná kojením

Rubrika: Kojení

Již po patnácté slaví ČR týden kojení. Ten vyhlašuje Světová aliance na podporu kojení na celém světě a zapojilo se do něj již 170 zemí. Český týden kojení podporuje společnost Bayer ČR ve spolupráci s Laktační ligou v ČR uspořádáním fotografické výstavy na téma „Veřejné zdraví začíná kojením“. Unikátní snímky na výstavě, která bude putovat rok po 14 místech v zemi, zdůrazňují význam kojení.

Výstava „Veřejné zdraví začíná kojením“ v rámci Českého týdne kojení upozorňuje na důležitost kojení na zdraví matky, dítěte a dopady na ekonomiku země i životní prostředí.

„Tvá výživa bude tvým lékem.” Hippokrates

Laktační liga je nezávislá a nevýdělečná organizace, členové pouze platí roční příspěvky. Finanční prostředky jsou získávány z nezávislých zdrojů, grantů a od sponzorů. Členem Laktační ligy se může stát kdokoli z řad laické i zdravotnické veřejnosti, kterým není lhostejný stav kojení v ČR.

90% maminek je stále rozhodnuto kojit, těchto maminek rok od roku ubývá. Velké procento maminek přestává kojit už v 6. týdnu.

Maminka může mít problémy s kojením, ne vždy se nedají vyřešit. Bohužel v 70% obvodní pediatr mamince poradí, aby nasadila umělou výživu. Proto Laktační liga upozorňuje širokou veřejnost o důležitosti a technikách kojení. Brožurky o kojení jsou k dispozici v nemocnicích pacientům i pediatrům.

Zdravotní výhody kojení pro miminko

 • Kojené děti méně často vyžadují pobyt v nemocnici.
 • Kojení chrání před syndromem náhlého úmrtí.
 • Kojené děti se lépe vyvíjejí.
 • Kojené děti mají vyšší IQ.
 • Kojení je prevence vzniku cukrovky 2. typu v pozdějším věku. Mateřské mléko obsahuje řadu nutričních hormonů – adiponektin, grehlin, leptin – které hrají důležitou úlohu v metabolismu tuků a cukrů v těle dítěte.
 • Děti živené mateřským mlékem v prvních 6 měsících měly ve věku 14 let o 22 % nižší výskyt obezity.
 • Kojení výrazně snižuje ušní infekce.
 • Děti výlučně kojené po dobu alespoň 4 měsíců mají poloviční výskyt onemocnění oproti dětem, které nejsou kojeny vůbec a také o 40 % méně zánětů ucha než děti, které jsou dokrmovány již před 4. měsícem a o 80 % méně proti nekojeným dětem.
 • Kojené děti jsou mnohem více chráněny proti rotavirovým infekcím.

Kojené děti mají nižší rizika:

 • onemocnění zažívacího traktu – gastroenteritida, zánětlivá střevní onemocnění, Crohnova choroba, celiakie, idiopatická hypertrofická stenóza pyloru. nekrotizující enterokolitida (NEC), obstrukční střevní onemocnění
 • potravinové alergie a intolerance – nespavost, kolika kojenců, kolitida
 • respiračních onemocnění – bronchiolitida, bronchitida, pneumonie, spastická bronchitida, otitis media
 • dalších onemocnění – diabetes, lymfom, syndrom náhlého úmrtí (SIDS), meningitida, autismus, infekce močových cest, zubní kaz, ortodontické problémy, vady řeči u chlapců, hypoxie a bradykardie u nedonošených dětí, poruchy metabolizmu

„Snížení nemocnosti díky kojení má obrovský vliv na veřejné zdraví. Kojení výrazně prospívá také ženě. Snižuje výskyt rakoviny prsu, vaječníků, hrdla děložního, osteoporózy v pozdějším věku, cukrovky a také metabolického syndromu, protože kojící ženy mají příznivější hodnoty krevního cukru a lipidů v prvních týdnech po porodu než ženy nekojící. Mateřské mléko je po dobu prvních šesti měsíců života dítěte nejlepším jídlem a pitím. Žádná jiná strava, a to ani voda, není během tohoto období nutná,“ dodává MUDr. Anna Mydlilová z Národního laktačního centra – Laktační ligy.

Životní prostředí a úspory

 • V případě kojení dítěte je úspora nákladů nutných k léčbě v systému zdravotní péče vyčíslena na miliardu dolarů ročně.
 • Kojení je velmi šetrné k životnímu prostředí. Mateřské mléko nepotřebuje ke své výrobě, balení, distribuci žádnou energii a neznečisťuje životní prostřední odpadem.
 • Mateřské mléko nic nestojí, utratí se mnohem více peněz, pokud je dítě krmeno formulí.
 • Není potřeba lahviček, dudlíků, kojeneckých vod, méně peněz za vložky, menší spotřeba plen a navíc stolice kojených dětí nezapáchá.

Výstava „Veřejné zdraví začíná kojením“

Přitáhnout pozornost k tématu vlivu kojení na veřejné zdraví chce také výstava unikátních snímků fotografů a cestovatelů Davida a Miroslava Švejnohových, kteří přinášejí pohled na kojení napříč kontinenty. Snímky moderátorky a cvičitelky Jany Havrdové, které nafotil fotograf Pavel Vítek, pak doplní výstavu z lokální perspektivy.

Společnost Bayer ČR podporuje téma významu kojení pro veřejné zdraví a životní prostředí, a proto již druhým rokem organizuje výstavu s tímto zaměřením a pomáhá tak Laktační lize s komunikací tohoto tématu. Výstava „Veřejné zdraví začíná kojením“ bude ve 3. patře OD Kotva umístěna do konce září, odtud poputuje do galerie v pražských Emauzích, kde bude k vidění až do 4. listopadu 2011. V témže měsíci budou moci snímky shlédnout hosté „Naší kavárny“ ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči. V prosinci výstava zavítá do centra „Kroužky na Vltavě“ v pražském Braníku. Poté bude výstava putovat po dalších deseti místech v ČR až do příštího září, tedy dalšího ročníku Českého týdne kojení.

KOJENÍ JE ZÁKLAD VEŘEJNÉHO ZDRAVÍ, A PROTO POTŘEBUJE VEŘEJNOU PODPORU!

Světový týden kojení:  1.-7. srpna

Český týden kojení: 12.-18. září


Napsal/a: Klára Juránková

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist