Veřejné zdraví začíná kojením

Rubrika: Kojení

Již po patnácté slaví ČR týden kojení. Ten vyhlašuje Světová aliance na podporu kojení na celém světě a zapojilo se do něj již 170 zemí. Český týden kojení podporuje společnost Bayer ČR ve spolupráci s Laktační ligou v ČR uspořádáním fotografické výstavy na téma „Veřejné zdraví začíná kojením“. Unikátní snímky na výstavě, která bude putovat rok po 14 místech v zemi, zdůrazňují význam kojení.

Výstava „Veřejné zdraví začíná kojením“ v rámci Českého týdne kojení upozorňuje na důležitost kojení na zdraví matky, dítěte a dopady na ekonomiku země i životní prostředí.

„Tvá výživa bude tvým lékem.” Hippokrates

Laktační liga je nezávislá a nevýdělečná organizace, členové pouze platí roční příspěvky. Finanční prostředky jsou získávány z nezávislých zdrojů, grantů a od sponzorů. Členem Laktační ligy se může stát kdokoli z řad laické i zdravotnické veřejnosti, kterým není lhostejný stav kojení v ČR.

90% maminek je stále rozhodnuto kojit, těchto maminek rok od roku ubývá. Velké procento maminek přestává kojit už v 6. týdnu.

Maminka může mít problémy s kojením, ne vždy se nedají vyřešit. Bohužel v 70% obvodní pediatr mamince poradí, aby nasadila umělou výživu. Proto Laktační liga upozorňuje širokou veřejnost o důležitosti a technikách kojení. Brožurky o kojení jsou k dispozici v nemocnicích pacientům i pediatrům.

Zdravotní výhody kojení pro miminko

  • Kojené děti méně často vyžadují pobyt v nemocnici.
  • Kojení chrání před syndromem náhlého úmrtí.
  • Kojené děti se lépe vyvíjejí.
  • Kojené děti mají vyšší IQ.
  • Kojení je prevence vzniku cukrovky 2. typu v pozdějším věku. Mateřské mléko obsahuje řadu nutričních hormonů – adiponektin, grehlin, leptin – které hrají důležitou úlohu v metabolismu tuků a cukrů v těle dítěte.
  • Děti živené mateřským mlékem v prvních 6 měsících měly ve věku 14 let o 22 % nižší výskyt obezity.
  • Kojení výrazně snižuje ušní infekce.
  • Děti výlučně kojené po dobu alespoň 4 měsíců mají poloviční výskyt onemocnění oproti dětem, které nejsou kojeny vůbec a také o 40 % méně zánětů ucha než děti, které jsou dokrmovány již před 4. měsícem a o 80 % méně proti nekojeným dětem.
  • Kojené děti jsou mnohem více chráněny proti rotavirovým infekcím.

Kojené děti mají nižší rizika:

  • onemocnění zažívacího traktu – gastroenteritida, zánětlivá střevní onemocnění, Crohnova choroba, celiakie, idiopatická hypertrofická stenóza pyloru. nekrotizující enterokolitida (NEC), obstrukční střevní onemocnění
  • potravinové alergie a intolerance – nespavost, kolika kojenců, kolitida
  • respiračních onemocnění – bronchiolitida, bronchitida, pneumonie, spastická bronchitida, otitis media
  • dalších onemocnění – diabetes, lymfom, syndrom náhlého úmrtí (SIDS), meningitida, autismus, infekce močových cest, zubní kaz, ortodontické problémy, vady řeči u chlapců, hypoxie a bradykardie u nedonošených dětí, poruchy metabolizmu

„Snížení nemocnosti díky kojení má obrovský vliv na veřejné zdraví. Kojení výrazně prospívá také ženě. Snižuje výskyt rakoviny prsu, vaječníků, hrdla děložního, osteoporózy v pozdějším věku, cukrovky a také metabolického syndromu, protože kojící ženy mají příznivější hodnoty krevního cukru a lipidů v prvních týdnech po porodu než ženy nekojící. Mateřské mléko je po dobu prvních šesti měsíců života dítěte nejlepším jídlem a pitím. Žádná jiná strava, a to ani voda, není během tohoto období nutná,“ dodává MUDr. Anna Mydlilová z Národního laktačního centra – Laktační ligy.

Životní prostředí a úspory

  • V případě kojení dítěte je úspora nákladů nutných k léčbě v systému zdravotní péče vyčíslena na miliardu dolarů ročně.
  • Kojení je velmi šetrné k životnímu prostředí. Mateřské mléko nepotřebuje ke své výrobě, balení, distribuci žádnou energii a neznečisťuje životní prostřední odpadem.
  • Mateřské mléko nic nestojí, utratí se mnohem více peněz, pokud je dítě krmeno formulí.
  • Není potřeba lahviček, dudlíků, kojeneckých vod, méně peněz za vložky, menší spotřeba plen a navíc stolice kojených dětí nezapáchá.

Výstava „Veřejné zdraví začíná kojením“

Přitáhnout pozornost k tématu vlivu kojení na veřejné zdraví chce také výstava unikátních snímků fotografů a cestovatelů Davida a Miroslava Švejnohových, kteří přinášejí pohled na kojení napříč kontinenty. Snímky moderátorky a cvičitelky Jany Havrdové, které nafotil fotograf Pavel Vítek, pak doplní výstavu z lokální perspektivy.

Společnost Bayer ČR podporuje téma významu kojení pro veřejné zdraví a životní prostředí, a proto již druhým rokem organizuje výstavu s tímto zaměřením a pomáhá tak Laktační lize s komunikací tohoto tématu. Výstava „Veřejné zdraví začíná kojením“ bude ve 3. patře OD Kotva umístěna do konce září, odtud poputuje do galerie v pražských Emauzích, kde bude k vidění až do 4. listopadu 2011. V témže měsíci budou moci snímky shlédnout hosté „Naší kavárny“ ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči. V prosinci výstava zavítá do centra „Kroužky na Vltavě“ v pražském Braníku. Poté bude výstava putovat po dalších deseti místech v ČR až do příštího září, tedy dalšího ročníku Českého týdne kojení.

KOJENÍ JE ZÁKLAD VEŘEJNÉHO ZDRAVÍ, A PROTO POTŘEBUJE VEŘEJNOU PODPORU!

Světový týden kojení:  1.-7. srpna

Český týden kojení: 12.-18. září


Napsal/a: Klára Juránková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist