Postřehy z praxe laktační poradkyně – den D

Rubrika: Kojení

Nevím, čím to je způsobeno, jestli postavením Měsíce, hvězd, tlakovou níží, rosným bodem, silou větru, nebo prostě jen shodou náhod, ale zkrátka někdy přijde den, kdy mi zvoní telefon prakticky od rána do večera. Volají maminky s prosbou o radu ohledně kojení. A aby toho nebylo málo, většina dotazů je úplně stejných, věk miminek také totožný. Musím přiznat, že této záhadě jsem na kloub ještě nepřišla, ale pokud se mi to podaří, o zjištění se podělím. 🙂

A v podobném duchu se táhl celý minulý měsíc. Byl týden, kdy nezavolala ani jedna maminka. Pak ale přišel den D a telefon jsem zvedala po páté.

Většina hovorů začíná úplně stejně. Maminky se nejprve zeptají, zda volají správně a druhou otázku směřují k ceně telefonické konzultace. Po ujištění, že si samozřejmě neúčtuji naprosto žádné částky za radu po telefonu, pokračují.
Jedné maminky jsem se při osobním setkání zeptala, zda po ní někdy někdo chtěl peníze za telefonickou radu. Překvapivě odpověděla, že ano, její lékařka. S tím jsem se zatím nesetkala. Maminka pak ale jedním dechem dodala, že dneska přeci není nic zadarmo, proto se automaticky ptala předem, aby věděla, zda částka je za minuty, či paušálně za hovor. Možná se mnou nebudete souhlasit, osobně se mi placení paušálního poplatku za tuto službu příčí, ale to je asi věc názoru. Náš pediatr si hovory neúčtuje, nebo o tom teda aspoň nevím. 🙂

Den D se točil kolem problému odmítání kojení u 8 – 10ti týdenních miminek. Musím přiznat, že tento „problém“, pokud to opravdu problém je, neb většinou se nejedná o nic závažného, se dost těžko posuzuje přes slovíčka. I když uznávám, pořád lepší slovíčka při hovoru, než písmenka přes mejlíky.

Hodně mi pomůže, pokud maminka dokáže správně pojmenovat a formulovat svůj dotaz. V hlavě již mám připravené otázky, na které je dobré znát co nejpřesnější odpověď. Mezi ně patří např. … jak je děťátko staré, jaká je váha – resp. kolik přibralo, jak dlouho a jak často trvá jedno sezení, kojení z jednoho prsu či obou, saje efektivně, je spokojené, jak se odmítání projevuje atd. atd.
V ruce držím propisku a během hovoru si dělám poznámky.

Maminky se často ptají, jak je možné, že dříve kojily 20-30 minut a nyní se miminko samo pouští prsu již po 15 minutách a dál nemá o kojení zájem. Pokud je jinak vše v pohodě, váha narůstá, vše je v pořádku. Tady stačí často kojící ženu uklidnit. Čím je miminko větší, stává se z něho zdatný savec a potřebnou dávku mlíčka je schopno odsát za daleko kratší čas než novorozeneček. Jinak saje týdenní miminko a jinak půlroční.

Hůře se radí, pokud maminka popisuje:
„Můj Adámek se přisaje na minutu, pak se pustí a pláče. Co mám dělat?“

Samozřejmě i zde záleží na věku dítěte. Úplně nejlepší pro mne je, když mohu kojení vidět. S maminkou se tedy domluvím na osobní návštěvě u ní doma. Příčin může být celá řada.
Třeba silný spouštěcí reflex, kdy mléko na začátku kojení doslova tryská a dítě není schopno velký proud mléka polykat. Zde pomůže jednoduchá věc – nechat nejsilnější proud odtéct, např. do připraveného hrnečku, nebo zvolit takovou polohu, kdy maminka spíše leží, než sedí. Jsou i další metody a zase je lepší ukázat si je v praxi.
Dalším problémem může být opak, kdy mléko teče málo, miminko se vzteká a pouští se.

Z vyprávění, zkušeností, seminářů i knih jsem přesvědčená, že žádný zdravý kojenec se nechce odstavit jen tak, bez příčiny, sám od sebe, do určitého věku. Vyjímky ale jistě potvrzují pravidlo.
Některým dětem může vadit změna chuti mléka, třeba vlivem léků, které maminka užívá, potravinou apod.

Pět telefonátů v jeden den, pět stejných dotazů. A závěr? 4 maminky se mi podařilo touto cestou uklidnit, že se nemusí jednat vůbec o nic zvláštního. Poradila jsem zůstat v klidu, miminko přikládat, kdykoliv bude mít zájem. Nejlépe spolupracuje v noci, proto je důležité nevynechávat i toto noční kojení. Vysvětlila jsem princip klokánkové metody a také ji doporučila. Navrhla jsem, aby si spolu  s dítětem zalezly do postele a věnovaly se jen sami sobě, kojení a zase kojení. Dvě maminky mi s odstupem pár dnů zavolaly zpět, že je již vše v pořádku, chování a klid pomohl. Další dvě mají „bojkot“ kojení také za sebou, jsme ve spojení po emailu a nadále plně kojí. Pátá maminka, které jsem nabídla i osobní setkání, odmítla a dál se již neozvala.

Den D byl tedy docela zajímavý a těším se na další. Tentokrát už budu snad opravdu bádat nad postavením toho Měsíce. 🙂

Napsal/a: Petra Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Marci55

    Mě laktační poradkyně nepomohla

  • Anonymní

    Dobrý den, paní Hradilová,
    poloha ke kojení má být pro maminku samozřejmě co nejpohodlnější. Pokud sedí bez opory, namáhá svaly nejen na zádech, ale také se nemůže dostatečně uvolnit a tím napomoci správnému spouštění mléka. Doporučila bych, aby si na stránkách Laktační ligy našla poradkyni z místa bydliště, která by za vnučkou zašla domů a přímo jí ukázala možnosti upravení kojící polohy. Mnoho laktačních poradkyň poskytuje své služby zdarma.
    Kojit je nutné zcela bez omezení, kdykoliv má miminko zájem. A tak dlouho, dokud aktivně saje. Čas není důležitý, sledujeme aktivní sání, spokojenost miminka, nárust hmotnosti, počet počůraných plenek, stoličku atd. Vše chce hlavně klid, pohodu. Zkuste vnučce poradit návštěvu laktační poradkyně.
    Petra Hottmarová

  • Anonymní

    Dobrý den, prosím moc o radu – vnučka kojí 4 týdenní dvojčata a už bolí záda. Při kojení sedí na volno na posteli, což je podle mě špatné. Domácnost není extra vybavená. Dá se nějak zajistit bez dokupování
    vybavení dalším nábytkem ? /Má 2 kojící polštáře/ deky. A ještě –
    podle jejího muže je 45 min. kojení nedostatečný. Jsem ze starého světa, prosím, poraďte mi, vnučky je mě líto, záda jsou v životě moc důležitá. Děkuji předem, mějte pěkné dny, zdravím M. Hradilová

  • Anonymní

    syn ma 19 dni po dlouhen boji jsme se az doma naucili krasne sat z prsu.. Vetsinou se napije jen z jednoho prsu a usne u toho kdyz ho nejak vzbudim tak se sice napije i z druheho prsu. Ale pak uz se mi ho nepodari uspat a kdyz uz tak jen na chvili a pak se dozaduje znovu. Delam neco spatne

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist