Výchova školáka – nelehký to boj…

Rubrika: Výchova školáka

Vychovat z dítěte sebevědomého jedince je velmi těžký úkol, který vyžaduje nejen dostatek vlastního odhodlání. Domnívám se, že každá věc, která pomůže v době od školky do puberty, by měla být mezi rodiči vítaná. Zvláště, jedná-li se ideálně o vlastní zkušenosti jiných rodičů…

Ivu Jungwirthovou možná už mnozí z vás „znáte“ z její předchozí knihy Pohodoví rodiče – pohodové děti, kterou vydalo nakladatelství Portál v roce 2009. Nedávno této dětské psycholožce vyšel další titul, který na ni volně navazuje, s názvem Mezi školkou a pubertou. Co musím na úvod říci je, že právě „Pohodoví rodiče – pohodové děti“ patří mezi knihy, které mám doma založené tak, abych je co nejrychleji našla, příp. jimi mohla v případě potřeby co nejrychleji a bez hledání listovat. Ta kniha je skutečně úžasně napsaná a především založená na vlastních prožitcích autorky a to jak se svými vlastními dětmi, tak s dětmi, se kterými se setkává při své praxi. Dalo se tedy vcelku očekávat, že Iva Jungwirthová naváže na předchozí titul a jsem ráda, že se tak stalo.

Rodiče tedy nyní před sebou mají knihu, kterou bych spíš nazvala příručkou do nepohody. Nemusíte ji číst od první kapitoly, začít můžete, stejně jako já, třeba od prostředka. Já se vrhla na kapitolu s názvem Škola, protože mě logicky zajímala (ze syna se od září stane školák). Tvoří ji podkapitoly s velmi cennými informacemi na téma školní zralosti, první třídy, školních povinností, školy v přírodě atd. Stačí jen nalistovat vámi hledané téma. Autorka předkládá dostatek obecných informací ke školní docházce, navíc je ale v hojné míře doplňuje příklady „ze života“, tj. jak svého a svých dětí, tak dětí, s nimiž se setkala ve své práci. Právě ty oceňuji na statích nejvíce, protože si díky nim rodiče, kteří si tuto knihu otevřou, lépe dokáží představit danou situaci. Tu si mohou pak aplikovat třeba i na svého potomka. Jistě mi dáte za pravdu, že takové příklady jsou cennější, než tisíc obecně platných a teoretických informací, které si můžeme vyhledat kdykoliv na internetu.

Vzhledem k tomu, že i tady na VD zrovna živě probíhá hned několik diskuzí točících se na téma známkování ve škole, pozorně jsem si přečetla sice trochu kratší, nicméně velice jasně napsanou kapitolku na toto téma. Věřím, že po tom, co si přečtete vlastní zkušenost autorky se známkováním, možná někteří změníte i svůj pohled na toto téma a možná budete souhlasit se slovy jejího manžela, že „konec světa může nastat jen jednou“.

Budeme-li nadměrně zdůrazňovat význam známek, sdělujeme tím dítěti, že se má učit kvůli výsledku. Že nás nezajímá, co si ze školy odneslo, co ho zaujalo, co ho baví, ale pouze to, jak umí odpovídat na otázky v testu a při zkoušení. Že není důležitý proces učení, ale pouze jeho výsledek. Že nejde o to, dozvědět se co nejvíce, ale uspět v konkurenci. Že není důležité být zvídavý, ale být nejlepší. Jak se pak mohou cítit děti, které prostě dostaly do vínku méně vrozených schopností a nadání a nikdy nejlepší nebudou? Jakou zprávu jim o nich samých předáme?

Kniha je určena především rodičům a je tedy nutné ji tak i brát, neboť autorka se k problematice výchovy dětí mladšího školního věku staví jako matka. Je ovšem škoda, že není určena i pro učitele. Možná by někteří z nich změnili své postoje, které se mnohdy rodičovským pohledům dost vzdalují. Opět si stačí přečíst některé zkušenosti matek, jichž je, nejen na VD, ale i na internetu, obecně dostatek. A bohužel, často se podobají spíše opaku toho, co rodiče vnímají pro své děti jako správné a podobají se v těchto názorech právě autorce této publikace. I když můj syn ještě do školy nechodí, bohužel jsem i já již setkala s negativním postojem na některé věci týkající se školní docházky, které autorka v tomto titulu tak vyzdvihuje…

Kromě „školy“ se Iva Jungwirthová věnuje problematice okolního světa dětí, včetně toho nejbezpečnějšího. Domova. Věnuje se sourozeneckým vztahům, ale i u dětí neoblíbených činností, jako je uklízení, vynášení koše apod. Vše opět skvěle doplněné o praktickou část.

Kdy? Dítě je dost velké na kapesné ve chvíli, kdy je schopno samo obstarat drobný nákup nebo si alespoň dojít do nejbližšího stánku s časopisy nebo do cukrárny. Odhadem je to mezi čtyřmi a pěti lety věku nebo nejpozději v šesti letech.

Ve chvíli, kdy nastupuje do školy, by již alespoň malé pravidelné kapesné mělo být samozřejmostí. Většina dětí v tomto věku již má nějaké vlastní peníze a nikomu není příjemné být ten jediný „chudák“. Dítě se učí, jaké to je mít pravidelný příjem, jak s ním hospodařit, jak šetřit, kolik co stojí, jaké jsou důsledky impulzivního nákupu. Spousta dovedností, které se budou hodit.

Knihu mohu vřele doporučit jako pokladnici cenných rad ze života pro všechny rodiče. A i kdybyste si žádnou z nich nechtěli nechat vzít k srdci, je podle mě důležité, znát i názory ostatních…


mezi_skolkou_a_pubertou_titulkaMezi školkou a pubertou

Vydalo nakladatelství Portál

Autorka: Iva Jungwirthová
Počet stran: 184
Vazba: brožovaná
Cena: 249 Kč

Knížku si můžete se slevou objednat třeba zde.
Přečtěte si také ukázky z knihy – tady.


portalPortál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT).

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist