Recenze: Jak přežít svou vlastní pubertu

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Výchova teenagera

Není to tak dávno, co se moje starší sestra s kamarádkou bavily o dětech a shodly se, jak večer uložily tu „hodnou Katušku“ a ráno místo ní v pokoji vstávala ta „cizí Káča“… Tak nějak charakterizovaly nástup puberty u svých dcer. Teď jsem se v této situaci ocitla i já se svými dvojčaty…

Ráno vezu dvě rozchechtané žáby, které jsou schopné se cestou z auta do školy dohádat do krve. Ze školy přijdou napučené netýkavky, nejednou čekající na každou sebemenší záminku se pohádat. Za pět minut mě s láskou objímají, aby se pak nejistě na něco ptaly tak, že si spíš šeptají „pod vousy“ a když nerozumím a poprosím, ať mi otázku zopakují, tak prohlásí, že to mám nechat být…

V průběhu let se mi do rukou dostalo několik knih určených rodičům dospívajících, jejichž základní rada se dá shrnout asi takto – pubertu svých dětí musí rodiče hlavně ve zdraví přežít…

Před krátkou dobou Grada Publishing vydala  publikaci o dospívání Jak přežít svou vlastní pubertu, věnovanou primárně ne rodičům a pedagogům, ale samotným dospívajícím. Napsala ji psycholožka Markéta Švamberk Šauerová, ale na její realizaci se podílela i partička puberťáků samých – ať už jako figuranti fotoukázek, autorka doprovodných kreseb, kritičtí čtenáři a korektoři.

Samotné grafické zpracování bude dospívajícím blízké – knížka vypadá jak napsaná do čtverečkovaného sešitu, doprovázená kresbičkami, poznámkami často přeškrtanými… jak ve školním sešitě (pokud si ještě dobře pamatuji…).

 puberta0003 puberta0001

Kniha je rozdělena do pěti kapitol, které mladého čtenáře postupně seznámí s průběhem dospívání a změnami, které přináší na fyzické, psychické i sociální úrovni, a pak i s komplikacemi ve vztazích s učiteli, rodiči, s vrstevníky a kamarády, ale i sami se sebou, nabízí cvičení na zlepšení vztahů a komunikace, asertivního chování, radí, jak o sebe pečovat, jak jíst a sportovat.

V závěru je kniha doplněna tipy na relaxaci (vedenou i autorelaxaci), seznamem použité literatury a nechybí ani místo pro vlastní poznámky čtenáře.

Kniha je primárně určena mladým dospívajícím čtenářům, ale nám, jejich rodičům a učitelům může pomoci vidět toto období právě jejich očima a lépe jim porozumět.

Já osobně si po přečtení této knížky připomněla, jak je to pro mé děti a jejich vrstevníky náročné období a že si kolikrát nemohou pomoci reagovat jinak, než reagují. A pomáhá mi, abych své emoce lépe držela na uzdě a situaci zbytečně nevyostřovala. Mám pocit, že je teď atmosféra u nás doma častěji uvolněnější.

Obálka Jak pežít vlastní pubertu.inddKnížku jsem samozřejmě holkám ukázala a nabídla ke čtení, ale zatím nechtějí. Tak ji uložím do knihovny k ostatním podobným o dospívání, a bude na holkách, aby si ji vytáhly a přečetly, až bude ta správná doba.

Knihu Jak přežít svou vlastní pubertu vydalo nakladatelství Grada Publishing a  zakoupit si ji můžete zde.

 

Napsal/a: Jarmuschka

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist