Proč to nepřehánět se zavinovačkou

Rubrika: Péče o miminko

Pro naše maminky a babičky to byla fajn pomůcka. Proč se ale dnes od zavinovačky opouští? V zavinovačce se miminko cítí bezpečně jako v maminčině bříšku. Zavinovačka zajistí měkko, přirozené teplo. Jenže…

Ráda bych ale na úvod upozornila, že se nic nemá přehánět a pokud občas zavinovačku použijete, například pro jednodušší zacházení s miminkem po narození, je to naprosto v pořádku. Stejně tak si bude tatínek jistější, pokud bude miminko nejprve držet v zavinovačce a až poté se s ním sblíží a zjistí, jak jej držet, aby někde něco “neupadlo”.

Vede k dysplazii

Vývoj kyčlí, tedy jejich zrání, je postupný. Pánev dítěte je nejprve chrupavčitá a postupně se přeměňuje na kost. A protože hlavice stehenní kosti ještě není správně „zaparkována” v pánvi (to se děje až s vertikalizací dítěte, kdy se postaví na vlastní nohy), není dobré nohy natahovat, protože by se mohly z nedostatečné “kloubní opory” vymknout z pánve.

Výzkumy u indiánů, kteří používají pevné zavinování, vyhodnotili 12 % dětí s dysplazií. Naopak kmen, kde se děti nezavinují, vykazuje jen 1,2 % dětí s dysplazií.

Dříve, když jsme byli zavinováni my, používalo se tzv. široké balení, tedy dvě složené látkové pleny mezi nožičky, které zajistily dostatečné roztažení (abdukčně flekční pozici) nohou od sebe, a tím zabránily možnému vymknutí.

Dnes se ale dvojité balení již preventivně nepoužívá. Je to z důvodu kontroly kyčlí a jejich zrání ultrazvukovým vyšetřením, které se provádí po porodu. Dříve se toto vyšetření nedělalo a preventivně se pro případ horšího vývoje kyčlí dávalo široké balení. Dnes široké balení záleží na výsledku tohoto vyšetření.

Přehřátí

Miminka nejsou schopna termoregulace a svázání v zavinovačce jim neumožňuje se odkopat, vyndat si ruce, nebo se jinak ochladit.

Takové miminko pak může rezignovat na vyjádření svých potřeb, protože v tomto stísněném prostoru nemá jak projevit svůj problém jinak než pláčem, který ale přispívá k přehřívání, a proto miminka v zavinovačce méně často pláčou, ač by k tomu třeba měla důvod.

Děti, které bývají hodně zavinované, nebo spíše skoro nikdy nevyndávané ze zavinovačky se neumí při rozbalení adaptovat na teplotu pokoje. Je jim zima a jedná se o začarovaný kruh.

Problém s kojením

V neposlední řadě miminko zabalené v zavinovačce může mít velké problémy s kojením – je totiž vybavené reflexy na to, aby se umělo přisát a kojit v přirozené poloze, kdy má volné ruce a nohy, může jimi hýbat, dělat “klovací pohyby” hlavičkou atd.

Při kojení v zavinovačce je téměř nemožné dosáhnout ideálního přisátí, takže vás kojení může bolet, a miminko může mít problémy vypít tolik mléka, kolik potřebuje, což výrazně snižuje pravděpodobnost úspěšného dlouhodobého kojení.

Selským rozumem na věc

Čeho je moc, toho je příliš. Já sama jsem na své děti zavinovačku občas použila, hlavně při různých návštěvách, aby si i babička mohla pochovat vnoučka či vnučku, a přiznám se, že jsem byla trošku více v klidu, když jej drželi ještě v něčem, přeci jen ty hormony s námi po porodu cloumají.

A také se přiznávám, že jsem toho svého prvního křiklouna občas “svázala”, abychom si odpočinuli.

Aby bylo miminko spokojené, potřebuje hlavně spokojenou mámu.

A já ze začátku bojovala s velkým nevyspáním, hormony a kruhy pod očima. Neuměla jsem si sednout a užívat si miminko v klidu. Nová role maminky pro mě byla opravdu takovou nečekanou změnou, že mi občas zavinovačka dopřála o pár minut spánku navíc.

A třeba třetí dítko v ní nikdy nebylo. Je to tedy o dané situaci a individualitě dítěte.

Všeho s mírou.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist