Kdy děti samy sedí?

Rubrika: Péče o dítě, Péče o miminko

Milé maminky,

mám pro vás 2. část z cyklu  5 nejčastějších mýtů ohledně pohybového vývoje dětí. Tentokrát se budeme věnovat tomu, kdy děti samy sedí, co je to pasivní sed a jak by měl vypadat správný sed.

 

Mýtus č. 2: V 6.měsících by mělo dítě už samo sedět

Tento mýtus je velmi rozšířený. Z hlediska vývoje je to ale požadavek zcela nereálný.

 Kdy si tedy vlastně děti samy začínají sedat?

Je to většinou až úplně na konci vývoje, až poté, co začnou lézt po čtyřech a stoupnou si u pevné opory. Většina dětí sedí tak kolem 10. měsíce věku. Nejprve se totiž musí z polohy na břiše dostat do tzv. houpání na kolínkách, následuje lezení, klek a stoj u pevné opory a až naposledy sed.

Do sedu se děti nejčastěji dostávají z polohy na čtyřech tím, že přehodí zadeček do strany a  opustí oporu o ruce. Právě lezením si posilují zádové a břišní svaly, které je pak udrží v samostatném sedu.

Až v okamžiku, kdy sedí bez opory rukou a dostanou se do této pozice samy, mají zádové svaly dostatečně silné na to, aby jste je mohly začít posazovat v kočárku či jídelní židličce.

Do té doby je dobré krmit děti v autosedačce či polohovatelné židličce s horními pásy a vozit je v kočárku buď na bříšku se zvednutou stříškou, nebo v polosedu s oporou zad zvednutou do 45 stupňů.

Někdy si tak děti sednou ze zvýšené polohy v autosedačce, kočárku či na klíně. Ale i toto je pasivní sed ve kterém dítě využilo zvýšené polohy trupu. Dítě je potřeba vrátit zpátky do opory zad, většinou pomocí bezpečnostních pásů.

Proč je pasivní sed takový problém?

Protože kromě toho, že dochází k přetížení zádových svalů, je schopen i zablokovat psychomotorický vývoj. Většina pasivně posazených dětí nikdy, nebo jen velmi krátce leze.

Sed je spolu se stojem cílem celého vývoje a lezení je cesta k němu.

Pokud dítěti nabídnete cíl dříve, než projde cestu, pravděpodobně už se po ní nikdy nevydá.

Jak by měl vypadat správný sed?

Důležité je, aby děti v samostatném sedu měly rovná záda.

Dále existuje několik způsobů, jak děti sedí. Nejčastější sed je s nataženýma nohama před sebou, dále sed překážkový, kdy je jedna dolní končetina pokrčená a v neposlední řadě i sed mezi patami.

Sed mezi patami je z hlediska vývoje nejméně výhodný, ale podívejte se kolik z nás dospělých sedí na patách. I v tomto případě hraje roli genetika. U sedu mezi patami je potřeba hlídat hlavně rovná chodidla. Největším problémem jsou chodidla vytočená zevně, která způsobují nepřiměřené zatížení kyčelních kloubů a podporují plochonoží a valgozitu dolních končetin (nohy do X). Pokud toto u svých dětí uvidíte, srovnejte chodidla do roviny.

Pomůže jednoduché cvičení

Pokud vaše dítě nemá v sedu úplně rovná záda, vyzkoušejte balanční cvik stabilizace sedu na míči, pomocí kterého můžete posílit jeho zádové a břišní svaly formou hry:

  • Dítě držíte za pánev a palci rovnáte záda podél páteře.
  • Poté pomalu vychylujte míč na jednu a na druhou stranu a čekejte na reakci těla.

Předchozí díly seriálu

Mýtus č. 1: Poloha na bříšku

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist