Bolesti břicha a kojenecké koliky (tříměsíční koliky)

Rubrika: Péče o miminko

Kolikovité bolesti břicha u kojenců jsou jedním z nejčastějších stesků. Těžko nejdeme matku, která by se u svého dítěte nesetkala s potížemi spojenými s bolestmi břicha různé síly. Otázkou je příčina těchto bolestí, jejich intenzita, délka trvání, frekvence. Bolesti břicha provází ve větší či menší míře prakticky každé stonání. Od katarů horních dýchacích cest až po střevní infekce. V některých případech jsou součástí komplexu příznaků, které nazýváme kojenecké koliky (někdy také podle doby, ve které se objevují, nazývané tříměsíční koliky).

Jak a kdy se u dítěte projeví kojenecká kolika?
Kolikou nazýváme náhle vzniklý stav dráždivosti, provázený neutišitelným pláčem, křikem, napnutím bříška, přitahováním nožiček k bříšku, zarudnutím v obličeji a bledostí kolem úst. Objevuje se asi u 1/5 všech kojenců, nezávisle na pohlaví a způsobu výživy. U uměle živených miminek bývá popisován větší výskyt kolik v dopoledních hodinách, zatímco u kojených spíše odpoledne a večer. Za koliku označíme výše popsaný stav, který trvá více než tři hodiny denně a více než tři dny, po několik týdnů, ve věku dítěte kolem tří týdnů až tří měsíců, s maximem potíží v šesti týdnech. Kolika se ohlásí náhle, z plného zdraví. Postihuje děti, které normálně prospívají, které jsou mimo ataky kolik spokojené a klidné. Začátek a konec je náhlý, bez zjevné příčiny. Kolika někdy končí odchodem plynů a stolice, jindy dítě nakonec usne únavou a vyčerpáním.

Proč ke kolikám dochází?
Příčina kolik zůstává často neobjasněna. Jen v malém procentu se zjistí důvod, proč jimi děti trpí. Jednou z příčin může být nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka. Děti, které častěji ublinkávají a které v pozdějším věku mívají sklon ke zvracení při běžných virových infekcích, také ve větší míře trpí na kojenecké koliky. Na vině může být i gastroezofageální reflux (návrat potravy ze žaludku do jícnu). Zvláště tehdy, když se potíže objevují za 1–2 hodiny po jídle a pokračují i po 4. měsíci věku. Mezi další, ale již vzácnější příčiny kolik patří nemoci a vrozené vady zažívacího traktu, uskřinutá kýla, průjmová a jiná onemocnění. Svou roli ve výskytu kolik hraje i bakteriální osídlení střeva. Podávání probiotik dětem s kojeneckými kolikami patří k jednomu z mála efektivních způsobů, jak pozitivně ovlivnit průběh a snížit četnost kolik.
Přílišná úzkost rodičů, nefunkční rodina, poporodní deprese matky, stres v těhotenství – to vše také může být důvod, proč vaše dítě kolikami trpí. Kojenecké koliky zřejmě souvisí i s vývojem dítěte a jeho orgánových struktur, tomu odpovídá i doba maximálního výskytu – kolem šesti týdnů – a obvyklý, byť nepravidelný pokles jejich frekvence po 3. měsíci. Děti s kojeneckým kolikami bývají někdy v pozdějším věku dráždivější. Existují ale četné výjimky.

Možnosti léčby
Těžko se léčí potíže, jejichž původ a mechanismus vzniku neznáme. Příčina je jasná jen u malého procenta kolik (nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka, gastroezofageální reflux) – v těchto případech léčíme odstraněním příčiny. U naprosté většiny kolik ale příčinu neznáme.
Pomoci mohou režimová opatření. Nekrmit dítě ve spánku, pokusit se zklidnit ho přebalením, ale ne jídlem, prodlužovat intervaly nočního kojení podle stáří dítěte. Masáže bříška sice neovlivní frekvenci kolik, ale mohou pomoci od břišní bolesti a uvolnit větry. Určitý, byť omezený efekt tedy mají. Co většinou nepomáhá, je vození v autě, v kočárku přes terénní nerovnosti. Příznivě působí chování v úlevové poloze na předloktí, kolébání, chování v klubíčku – především u dráždivých dětí. U dětí často chovaných a nošených v šátcích a baby vacích se popisuje menší výskyt kolik.
U ublinkávajících dětí je vhodná zvýšená poloha v postýlce. Příznivý efekt mají probiotika (probiotické kapky), která ovlivní složení střevní mikrofl óry a tím i střevní funkce.
Pro uměle živené děti jsou proto vhodnou variantou mléka s probiotiky, prebiotiky, upravenou bílkovinou a sníženým obsahem mléčného cukru.

Přípravky proti nadýmání pomohou tehdy, když bolesti břicha způsobila plynatost. Rozpouští ve střevě vzduchové bubliny a nevstřebávají se (Lefax suspenze). Větší objem sladkých čajů může nepříznivě zasahovat do výživy. Čaj proti nadýmání může pít matka. Bezmléčná výživa kojící matky je efektivní pouze v případě prokázané nesnášenlivosti kravské bílkoviny u dítěte.

Doporučení Americké pediatrické akademie rodičům, jejichž dětí trpí kojeneckými kolikami:
1. Když kojíte, vyřaďte mléko a mléčné výrobky, kofein, cibuli, kapustu a další potenciální dráždivé látky ze stravy. Když dáváte umělé mléko, zvolte hypoalergenní formuli. Je-li příčinou dyskomfortu dítěte potravinová senzitivita, měly by se koliky zmírnit do 1–2 dnů.
2. Využijte pomůcek k nošení dětí na těle. Pohyb a tělesný kontakt dítě zklidní, zvláště když jeho nepohoda přetrvává.
3. Houpejte dítě, pusťe vysavač ve vedlejší místnosti nebo buďte s dítětem tam, kde je slyšet pračka nebo sušička.
Zvuk a rytmický pohyb mohou dítěti pomoci usnout. Nikdy nepokládejte dítě na pračku!
4. Položte si dítě bříškem na klín a jemně mu hlaďte záda. Tlak na břicho může pomoci zbavit se bolesti.
5. Pevně zabalte dítě do zavinovačky. Cítí se bezpečněji a je v teple.
6. Je-li jeden z rodičů kuřák, měl by se pokusit přestat kouřit nebo chodit kouřit ven mimo byt. V příštím těhotenství by matka neměla kouřit.
7. Cítíte-li se úzkostná, ve stresu, dejte dítě na starost někomu jinému z rodiny a jděte třeba na procházku. Stačí 1–2 hodiny, které vám pomohou stres a úzkost překonat.
Buďte trpělivá a netřeste s dítětem. Pokud byste s dítětem silně třásla ve snaze ho uklidnit, můžete mu způsobit poranění mozku, slepotu, a dokonce i smrt.
8. Zatímco některé kojené děti dudlík aktivně odmítají, jiným může poskytnout rychlou úlevu.
(Caring for Your Baby and Young Child. Complete and
Autoritativ Guide. Shelov, S. P., Hannemann, R. E., 2005)

Jedná se o ukázku z knihy Nová kniha o těhotenství a mateřství.
Vydalo nakladatelství Grada, 2011.

Napsal/a: Martin Gregora, Miloš Velemínský ml.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (19 vyjádření)

  • Marci55

    U žádného z dětí jsem problémy s kolikou neměla. Možná to bylo i tím, že jsem dávala UM a nechytal prdíky z mateřského mléka.

  • Marrianne

    To Pivatko:
    My mame kapky coliprev, protoze se zjistilo, ze nam chybi nejaky enzym pro traveni mleka a tyhle kapky ho prave obsahuji. Takze je mozne, ze jste mela ten samy problem, protoze to by pak vysvetlovalo i to zlepseni, kdyz jste zacala davat prikrmy.

  • pivatko

    taky mám espumizan,ale co dávám příkrmy,tak už je to dobré

  • Anonymní

    Taky jsem dávali Espumisan…akorát mi doktorka kladla na srdce, ať fakt dávám pravidelně…že jednorázově nemá ten efekt.
    Také pomáhá zavinovačka nebo houpání.

  • Marci55

    Kolika nás naštěstí netrápila

  • Anonymní

    Nám doktorka doporučila Espumisan nebo probiotika (ale tam je cena o dost vyšší), anebo klidně oboje. My jsme zkusili prvně Espumisan a opravdu jsme dbali na pravidelnost – před každým kojením. A zabral po pár dnech a bylo dobře.

  • Anonymní

    My také nejdřív zkoušeli fenyklový čaj, teplé obklady…ale po týdnu jsme už raději zašli k doktorce a ta doporučila kapičky Espumisan..jsou volně prodejné, nenávykové a opravdu se to s nimi o hodně zlepšilo! Jen je potřeba je dávát před každým kojením.

  • martek

    Všem 3 dětem jsem dávala Sab simlex…vždycky do lahvičky s mlékem…

  • Anonymní

    Nám se osvědčil čistě přírodní produkt firmy OKG emulips anýz, který bere kojící matka, nebo se kape i miminku, hlavně pokud nekojíte – za mě můžu říct, že do týdne byl klid, nevím, co je to laktační krize a syn skvěle prospíval. Dělali si ze mě srandu, že mi teče smetana. Kojila jsem cca do roka a osmi měsíců, pak už malý nechtěl. Kromě větříků podporuje i tvorbu mateřského mléka, známá díky němu kojila dvojčata do 10m, a to z porodnice odcházeli s příkrmem. Ze svého okolí mám od všech kladnou zkušenost. Kdybyste chtěli, mám stále emulips doma, nedá se sehnat totiž běžně v obchodě.
    Mějte se a krásně a hodně spokojených miminek!!
    Katka
    smidovak@gmail.com

  • jana231

    nás trápila také celkem dlouho

  • Anonymní

    Prej tříměsíční kolika…hahaha…našemu miminku už je šest měsíců a trápí ho to od prvního dne…zkoušeli jsme asi všecko,ale nejvíce se nám osvědčily kapičky Espumisan a nahřívací pecičkový polštářek…kapičky dávám při každém kojení 5 kapek…

  • Anonymní

    já piju litry fenyklového čaje, hlídám si co jím a malé dávám kapičky od espumisanu a zatím proplouváme docela dobře. takže zkoušejte, ale s těmahle kapičkama mám zatím jen nej zkušenost

  • Anonymní

    Pročetla jsem toho spoustu než jsem se rozhodlaco malému na prdíky dám…pořád jsem chtěla jen přírodně…cvičit a nějaký ten čajík z fenyklu a kmínu… a jak jsem byla nakonec ráda, když jsem měla po čem sáhnout…Espumisan nám pomohl asi po 7mi dnech užívání a lituji,že jsem tak dlouho čekala a váhala, než jsem ho malému dala…

  • Anonymní

    Kojenecká kolika,to byla u nás hrůza hlavně v noci…brekot a nekonečné svíjení…nakonec jsme vyzkoušeli již tady několikrát zmiňovaný Espumisan,nedám na něj dopustit…za pár dní jsme spinkali všichni…takže my můžeme jen doporučit a masírováním a nahříváním určitě nelze nic pokazit…

  • Anonymní

    máme stejnou zkušenost … odpolední záchvaty breku, tvrdé bříško, rudnutí 🙁 Syn se zklidnil po Espumisanu a po teplých obkladech. Polohovali jsme hodně na bříško a to se také líp „vyprděl“. Kapičky jsme dávali před každým kojením! A cena je (oproti probiotikám) opravdu příznivá 😉

  • Anonymní

    My taky používáme Espumisan,moc se nám osvědčil,dávám 7 kapiček do každé lahvičky s um.mlékem. Osvědčilo se mi i um.mléko střídat,navíc koupele a fenyklový čajík taky neublíží…a soutěže jsem se zúčastnila,díky za příspěvek o soutěži…tak uvidím,jestli vyhraju :o)

  • Anonymní

    na prdíky nám nejvíc zabíral espumisan. dávám před každým kojením – stačí tak 5 kapiček. dá se dávat už od narození. navíc jsem teď v lékárně zjistila, že mají i soutěž – vánoční..o super ceny..až do ledna myslím. a cenově jsou kapičky fakt dostupné – tak kolem stovky, takže za pokus to určitě stojí

  • Anonymní

    Také jsme si tím s dcerkou první 2 měsíce prošli:( Zkoušeli jsme různé rady…ale nakonec nám pomohlo koupání v koupacím kyblíku, teplé obkládky na bříško, dávat nožičky až k bradičce…Z kapek jsme vyzkoušeli Espumisan – musí se užívat pravidelně – a po týdnu se to začalo zlepšovat, dcerka se líp a rychleji vyprděla 😉

  • macam

    MacaM
    Hezký článek, dobře vypracovaný.
    šem maminkám na koliky mohu vřele doporučit české bylinkové kapičky Emulips, nejen pro miminka, ale kojící maminky již účinné látky předávají miminku v MM, mají však mnoho dalších pozitivních účinků. Jelikož jsou výhradně čistě přírodní, na sobě a mých dětech a mnoha zákaznicích vyzkoušené, nemusíte se obávat jakýchkoli potíží. Chemii ať si nechají v lékárně 🙂
    Naší malé pomáhají na časté zácpy, nemusíme dávat projímadla ani rourku používat, stačí každý den pár kapiček kaká bez potíží.
    Kdo má zájem, napíši více.

Pšt, tady si komentáře radši nechte pro sebe ;-)

Sdílet
Sdílet
TOPlist