Jak vzbudit v dětech lásku k literatuře

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Výchovné tipy

To je otázka, kterou si rodiče pokládají dnes a denně. Moderní děti tráví volný čas u počítače, brouzdají po internetu a jediné, co za celý den přečtou, jsou esemesky od kamarádů. Pokud jste rodič, který prožil své dětství venku s kamarády nebo s knihou v ruce, a je vám líto, že vaše děti tráví dětství zíráním do monitoru, nezoufejte. Nejste v tom sami. A rozhodně existuje řešení!

Hodnoty, které si děti ponesou celý život

Každý, kdo v dětství hodně četl, si svou lásku k literatuře nese po celý život. Navíc se může pochlubit skvělou slovní zásobou, nekonečnou fantazií a citem pro jazyk. To jsou hodnoty, které děti nemají kde jinde načerpat. Jak je tedy dostat od počítače a ukázat jim, že se v jejich představivosti ukrývá nespočet úžasných světů, kterým počítačové efekty nesahají ani po kotníky?

Je třeba začít hned odmalička

Sami víte, že když chcete dětem něco vštípit, je třeba jít příkladem a k určitým hodnotám je vychovávat odmalička. Také máte pocit, že vaše snahy někdy přicházejí vniveč? Když dítko tráví čas ve škole s kamarády, kteří na něj mají mnohem větší vliv?
Nepropadejte panice, období vzdoru zase přejde. A něco dětem nutit nemá nejmenší cenu. Je třeba na to jít od lesa.

Když knížka ožije

FotoVyzkoušejte trik, který promění knihy v dobrodružství. Spojte knižní příběh s něčím reálným, se skutečným zážitkem. Můžete děti vzít o víkendu třeba na zříceninu hradu Brada, který se nachází kousek od Jičína. Do batůžku kromě svačinky přibalte taky komiksovou knihu Na hradě Bradě. Až budete procházet lesem a prohlížet si zříceninu, můžete dětem začít vyprávět, co všechno se tam kdysi událo. Veselé příhody z pohádkového světa tak ihned ožijí. A vaše děti si výlet užijí dvakrát tolik.

Celá rodinka Bradových z hradu Brada je patronem 15. ročníku Noci s Andersenem, která se koná 27. 3. po celé České republice. Rozhodně si tuto událost nenechte ujít a podívejte se zde, kde je nejbližší místo konání ve vašem okolí.

Tip: Knížka Na hradě Bradě pochází z autorské dílny Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka a v jejich knižní řadě dále najdete třeba knihy Husité, Řemesla a Jak se staví město.

Takovým trikem spojíte knihy s veselými skutečnými zážitky a kniha už bude pro vaše dítko něčím, co má spojeno se zábavou.

Jaké triky používáte vy?

Napsal/a: Albatros Media

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • spulkin

  sama jsem knimol a byla bych ráda, kdybych lásku ke knihám svým dětem předala. Takže doporučuji začínat od útlého věku od prohlížení leporel, obrázkových knížek až po první čtení a tak. Jen nevím jestli to nebudou spíše čtečky než klasické vázané knihy.

 • Jarmuschka

  My jsme s chotěm oba náruživí čtenáři, holky nás vídaly s knihou od malinka, i jsme jim čítávali.
  Ale samy moc číst nechtěly.
  Pak jsem vzala holky na divadelní představení Mikulášových patálií, které Any zaujalo natolik, že jsme začali tyhle knížky kupovat a Any je hltala jednu za druhou.
  Lu donutilo až povinné vedení čtenářského deníku (v 1. a 2. třídě to bylo velmi dobrovolné). A naštěstí „potkala“ Deníky poseroutky. A čte.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist