Jak vyzrát na úklid?

Rubrika: Výchova podle..., Výchovné tipy

Bojujeme s úklidem.
Určitě to znáte. Děti vyhází, na co přijdou a uklidit to už nechtějí. Líbí se jim vyházet, co se dá a v pokojíčku pak není k hnutí. A když už není místo tam, přesunou se jinam. Jak vyzrát na úklid?

U malých dětí to je jednodušší. Rádi pomáhají a dělají to co Vy. Stačí jim jenom ukázat co mají dělat. Když to spojíte s hrou, budou uklízet rádi. Pokud máte děti dvě, zkuste si zasoutěžit. Rozdělte si, kdo co uklidí a pak závoďte, kdo bude první. Nejde o to, jestli to uklidí na to přesně správné místo, jde o to, že se snaží. Uklízení nemusí být pouze povinnost, můžete z toho udělat zábavu.

U větších dětí to začíná být složitější, ale pokud na to půjdete správně, uvidíte, že to půjde. Pokud dětem pomáháte, není to nic špatného.
Dobrý nápad na uklízení jsou boxy, do kterých se budou hračky dávat. Můžete dětem pořídit barevné boxy a každý bude na něco jiného. Nemusí jich být moc, stačí tři. Pokojíček bude barevnější, boxy se dají dát na sebe, takže nezaberou tolik místa a uklízení bude pro děti zábavnější. Hračky se pak jenom dají do krabice, knížky do poličky a je hotovo.

Co ale dělat, když děti uklízet nechtějí?
Na každého platí něco jiného.
Pokud děti nechtějí nějakou hračku uklidit, můžeme pohrozit, že mu hračku vezmete, nebo že ji odnese nějaké strašidlo. Ale pokud hračku opravdu vezmete, nesmíte ji další den vytáhnout.

Na naše děti bohužel neplatí metoda příkazů a donucování. Nemůžu přijít a říct „běž a hned to ukliď, běž uklízet pokojíček, nebudeme si hrát dokud něco neuklidíš“.
Dcera si raději nebude celý den hrát, než aby něco uklidila. Nebo pořád chodí a ptá se, kam má to nebo to uklidit.

Já bych radila cestu pomoci. U nás se ujala a opravdu funguje. Začni uklízet a já ti přijdu pomoct. Nemusí být uklizeno půl pokoje. Když vidím, že uklízí, přijdu jim pomoct a uklízíme společně.
Někdy stačí, když jsem s nimi v pokoji a říkám kam co mají dát.

Také máme pravidlo o hračkách.
Když si hrají s legem, nemůžou vytáhnout nic jiného. Je to kvůli tomu, aby se lego nepoztrácelo. Když mají lego mašinku, můžou si k tomu vytáhnout dřevěnou vláčkodráhu a postavit si tak obrdráhu.
To také platí o malých hračkách jako jsou kinder hračky, mozaika nebo malé doplňky k hračkám.
Toto jsme zavedli kvůli tomu, aby se hračky nepomíchaly. A také proto, že to naše malé princátko tyto hračky míchalo dohromady. Anebo dcera plakala, protože nemohla něco najít. (A vždy to bylo něco hodně malého.) Teď v tom mají nějaký systém. Taky mi připadá, že si s hračkami vyhrají více. Dříve byl v pokojíčku chaos a rozházené co se dalo. Teď mají vytažené to, s čím si hrají. Ale to neznamená, že v pokojíčku není nepořádek. Jenomže to k tomu patří. Nemůžete si hrát a přitom mít uklizený pokojíček.
Hračky jako lego, mozaika, kinder hračky mají své místo. Když si pak s něčím hrajeme, nemusíme hledat každý dílek.

I na ty největší odpůrce úklidu něco platí. Máme sousedku, která doma vůbec nechce uklízet, ale když je u nás, musí. Ví, že příště by si nemohla přijít hrát. Je to takový malý ďáblík, po kterém to doma vypadá jak po výbuchu. Přijde, vysype a rozhází, co se dá. Přitom si s ničím nehraje. Jde jí jenom o to, udělat co největší nepořádek. Problém byl také ten, že si s ní pak děti nechtěly hrát. Naštěstí se to začíná lepšit. Nevím sice jak doma, ale u nás ano. A proč? Když nebude uklízet nepřijde si hrát.
Děti musí pomoct s úklidem hraček i když jsou někde na návštěvě, alespoň trochu. A musím říct, že poslední návštěva byla super. Tak hezky si hráli snad poprvé.

Úklid nemá být pro dítě za trest. Ale také musí vědět, že hračky se sami neuklidí. Pokud něco uklízíte, nechte dítě pomáhat. I skládání ponožek může být sranda.
My jsme pro děti vzor, to co děláme, jak se chováme k druhým. To vše se učí od nás. Pokud něco neděláme, nečekejte, že to budou dělat děti.
Jak jsou na tom s úklidem Vaše děti? Máte fígle které fungují?

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište o svých výchovných tricích a fintách a metodách, do které můžete až do 20. října 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Fragment.

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (17 vyjádření)

 • Nuninko, to je hezky napsaný článeček.
  Nějak jsem ho přehlédla.
  Já mám děti v úklidu rozdílné, jedno je pořádné, kupodivu to mladší a ta starší je neuvěřitelný nepořádník. U mladšího mi bylo řečeno, že až tak ta jeho pečlivost normální není (chápete to?), ale taky umí hračky pěkně rozházet. Opakuje to co vidí, že uklízím, takže já fígle nemám. Má to nějak v sobě. Já se nechvástám :-)…právě dnes objevil, zatímco já jsem tady, ve skříni papíry, dokumenty, všechno vytahal, poházel, smíchal mé papíry s přítelovými, takže tak 🙂

 • Petra Vymětalová

  mariko, no, nemysli, že je to tak denně. To je jen takový „záchvat“ jednou za čas, ale je fakt, že i mě to potěšilo.

 • Petruš, tak to je hezký, kdyby to tak šlo u nás:)))
  Přejí ti, aby to těm tvým princeznám vydrželo, co nejdéle:))
  Já cu taky takovou pomocnici doma, bléééééééééééé:)

 • Petra Vymětalová

  Ještě jedna dobrá motivace mě napadla – ale budu fungovat asi hlavně na menší děti. Čas od času se s holkama domluvíme, že překvapíme tatínka a jednu místnost dokonale naklidíme. To byste měli vidět tu aktivitu (taťka pak taky náležitě chválí a „kulí oči“ ;-)). Dnes holky dokonce vymyslely, že já budu uklízet obývák a ony dvě se pustí do kuchyně. Čekala jsem, že si tam poklidí svoje nádobíčko a vytřou svoji improvizovanou kuchyňku, ale nestačila jsem žasnout. Jedna měla hadřík, druhá houbičku na nádobí a umyly, co jim přišlo pod ruku. Anička navíc vymyslela hru na macechu :-))) a říkala Majdě, co má zrovna umýt a ta to šudlila, jak se dalo :-)) Nakonec ještě na stůl prostřely utěrku (pravda utřely s ní předtím kde co, ale to taťka stejně nepozná…), no byla to pastva pro oči, nestíhala jsem je chválit 😉

 • Ahoj Všem.Naše 5letá dcera je od malička vedená,tak aby si uklízela.Ale zřejmě podědila nepořádnost po tatínkovi.Říkám,že co se týče domácnosti,že je lýný jako vandrák v červenci.Včera jsem jí vysypala žabáka co má na hračky,páč tam měla naházené všechno možné.Polovinu jsem jí pomohla a tu druhou uklízela 4 hodiny a to jsem tam byla tak desetkrát jí popohánět.Unás na ní platí jedině závod.Večer jsem umývala nádobí a řekla jsem jí kdo bude schválně první a světe div se,ona nademnou vyhrála.Tož u nás tak.

 • Petra Vymětalová

  pardon, mělo tam být „mariko“ 😉

 • Petra Vymětalová

  nuninko, neboj, stačí, aby přišel jednou za čas a to bys viděla, jak si ty hračky hlídají. Hlavně ty, co jim pak vrátí 🙂 a podruhé by je už zpátky nedonesl. Majda to vykládá všem, že jim skřítek sebral zvířátka a pak je vrátil, ale když je zase sebere, tak už je nevrátí 😉 a světe div se, zvířátka se uklízejí 😉
  Akorát to chce promyslet, kam to schováš, jednu skrýš mi Áńa odhalila a volala: „mamííí, já už vím, kam si skřítek Nepořádníček schovává ty hračky!“ :-)))) ale prošlo mi to, dokonce si ani nedovolila to skřítkovi sebrat 😉

 • Petro, když u vás řádí skřítek a odnáší hračky, mají si pak holky s čím hrát?????
  Protože u nás by si dcera neměla s čím hrát:)))))
  Ale taky bezva nápad:)))

 • Jo můžete se připravit:))))
  Teda jak které dítě…

  Ta moje drobotina uklízela docela bez problémů tak do puberty.Měli pokoj potom rozdělený nábytkem na půl.Kupodivu kluk udržoval si pořádek,ale zato slečna byla bordelář.Čtyři trička,dvoje kalhoty,támhle učebnice a ještě,že aspoň použité spodní prádlo a ponožky házela do pračky:)))
  Teď je to k smíchu,ale tenkrát to bylo kázaní 3x denně jak jídlo…
  No a pak,že vojna z kluků dělá chlapy a učí pořádku-zlatý oči:)
  Hanča to má zařízené,že jejich pokoj uklízí Míša/ten její/a Martin / syn/ tak 1x týdně…

  Taky jsem se držela,abych jim tam neuklízela,pravda když byli ve škole a já měla volno a nudu pustila jsem se jim do toho,ale měli to na talíři celý odpoledne.Až jednou mě uzemnili:vždyť si nám tam uklízet nemusela a nebo proč si uklízela,kte to mám????:))))A tak ač někdy na mrtvici nešáhla jsem jim na to.
  Jen co si začli tahat kamarády do domu,už to bylo o něčem jiném-aspoň udržovali zdání uklizeného pokoje,ale běda vlízt do šuplíků:)

  A řčení:co se v mládí naučíš,ve staří jako když najdeš, na to sedí…

 • Petra Vymětalová

  Tak u nás na neuklizené hračky chodí skřítek Nepořádníček a prostě si je odnese – poprvé je ještě vrátí, když je na druhý den opravdu pěkně uklizeno, podruhé už si je nechá.
  Holkám s úklidem pomáhám podobně jako nuninka – někdy uklízíme rovnou společně, jindy je pošlu, ať začnou samy a pak se přidám, nebo si rozdělíme místnosti a já jim radím, čím mají začít, aby to rychle prokouklo. Občas pomůže závod. Někdy zůstane něco pro skřítka, čehož využívám, abych zlikvidovala polorzobité hračky apod.
  Jinak odmalička uklízím převážně s holkama, i když byly úplně prťavé, tak jsem jejich hračky uklízela sice sama, ale v jejich přítomnosti, aby viděly, že to samo do těch krabic nelítá 😉

  U starších dětí bych to viděla obdobně – pokud mají svůj vlastní pokoj, nechala bych to úplně na nich. Bude to chtít hodně pevné nervy, ale oni na to přijdou. No a kdyby to trvalo moc dlouho, tak bych jim možná i zkusila „jen tak mimochodem“ pozvat nějakého kamaráda (třeba když se pro ně někdo staví, tak ho pozvat dovnitř). Zároveň bych jim opakovaně nabídla (nemyslím třikrát denně), že když se rozhodnou s tím něco udělat, ráda jim pomůžu vymyslet nějaký systém, aby se jim pak pořádek dobře udržoval.
  … no jsem zvědavá, jak moc jednoduše to budu vidět, až budou v tomhle věku naše holky 😉

 • Tak velké děti by měli umět uklízet a ne se to teprve učit.
  Děti se vedou k úklidu od mala, ne až v pubertě.
  Rozhodně bych jim pokoj neuklízela. Pokud si budou chtít přivést kamarády, určitě se jim nebude líbit mít v pokoji binec. Ale pokud to za ně někdo dělá, tak nebudou mít důvod dělat něco sami.
  Proč by měli něco udělat, když příjdou a mají uklizeno?

 • Zavo, tak já si myslím, že tak velké děti to snad naučit ani nelze, pokud teda nemají základ od dětství:)
  Já bych to po nich nechala všechno na místě a jakmile by něco hledali, tak by si myslím i dokázali uklidit:)))

 • Zava

  A jak na dětí 13ti a více leté??

 • Horempádem

  Nuninko, hezky popsáno 🙂 Taky si myslím, že úklid je něco, co by se dětičkám mělo vrýt pod kůži včas. Samozřejmě, že to člověk do určitého věku neřeší, ale už jen tím, že dítě vidí, že pořádek dělá přátele, se učí. Jak píšeš děti rády napodobují to, co děláme my. Tudíž, když se začala zapojovat, nešetřila jsem pochvalou.

  Také máme ony úložné boxy a v každém je určitý typ hraček. Někde skládačky, v jiném drobné hračky atp. Je to dobrá věc a děti rychle pochytí, kam co patří.

  Stejně tak jí učím, že když si s určitými věcmi dohraje, aby je uklidila a pak teprve si vzala další. Sama pochopila, že to tak je lepší 🙂

  Samozřejmě měla období, které jsem nazývala „výbuch pokojíčku“ :-))) Jednou jsem jí to tak nechala dva dny, až jí samotné došlo, že to takhle asi nepůjde. Jak píšeš nenutím jí, aby do mrtě uklidila sama vše, ale když vidím, že se moc snaží, tak jí také pomohu, aby se jí to neznechutilo. Nebo minimálně jí ukazuji kam s čím.

  Takže pokládám za normální, že děti tak zhruba okolo tří let už mají pojem o pořádku a dokáží ho i udržovat.

  Většinou ten hlavní úklid hraček probíhá večer před spaním, aby se o něco v noci případně nepřerazila. Jednou mě ale přelstil náš taťka. S dcerkou jsme večer uklidily, nachystala jsem jí na spaní a šla věšet prádlo. Nějak jsem si nevšimla, že ti dva mezitím ještě byli v pokoji. No nic, dcerka pak usnula na gauči. O nějakou chvíli později jsem jí šla přenést do pokoje a jaké bylo překvapení, když jsem zjistila, že jí ukládám do postele plné autíček, kostek a já nevím čeho ještě 😀

 • Nuninko, ty jsi studna nápadů s tématy na psaní:)
  Opět bezvadný článek:)))
  A máš véééééélkou pochvalu za to, jak to máš doma zavedené:)))
  No a jak u nás?? Když bylo malé mezi druhým a třetím rokem, tak jsem jí začala učit uklízet hračky, jednou ano, podruhé né! Takže jsem jí koupila budík dětský a dala jsem jí na to třeba deset minut, když to uklidila, tak jí zahrál melodií, ale když ne, tak jsem ho nenápadně zacvakla, pak z toho byla smutná:))
  Mám stejný systém v hračkách jak ty, má bedýnky, v jedné jsou stavebnice, v druhé panenky a nábytek, ve třetí zvířátka, v krabici kinder atd.
  Vyhovuje jí to, vytáhne si to, s čím si chce hrát a pak to uklidí zpátky, ale až ve čtyřech letech se to naučila pořádně uklízet:)
  Má v pokojíku systém, který zná a já jen jednou za čas, když není doma, vytřídím rozbité hračky, umyjí bedýnky…
  Mám ted doma 10.měs.caparta, takže v obýváku mám hračky pořád rozházené, jeden den tam leží, druhý je nahážu do bedýnek, on je pak stejně rozháže, takže to budu muset ještě s hračkama pod nohama vydržet:)
  Horší je to venku na dvoře, to si malá neuklidí pomalu nic a přitom, tam máme stejný systém, jak doma, pouze když se rozčílím, tak si to uklidí, ale je pravidlem, že tam je to, tam je bahno v kelímku, tam jsou klacky, tam voda, takže to musím ještě dopilovat, i když to bude cesta trnitá:)))

 • No tímhle přístupem určitě mít problémy v pozdějším věku s dítky nebudeš.
  Od malička jsou vedené k pořádku,takže se jim to zafixuje.

  No já to vedla podobně,ikdyž přiznám někdy jsem to i za ně uklidila,když se s tím loudali a byl fofr:)))

 • Lien

  Tak já žádné fígle nemám, ani nevím, jestli už by to malá měla dělat. Je jí rok a přijde mi to brzy, ale když jí něco řeknu, aby mi přinesla, tak to někdy udělá, nebo dá něco do krabice, ale jen když chce.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist