Už přijde Ježíšek?

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině, Výchova podle...

Vánoce se kvapem blíží a děti se každý den ptají, kdy už ten Ježíšek přijde? A tak počítáme dny a netrpělivě očekáváme jeho příchod.


Dokonce se už v neděli nazdobil stromeček, aby jsme si ho užili, protože 25.12. odjíždíme na pár dní pryč, pokud se mi podaří se odrýmovat.

Manžel s tím moc nesouhlasil, ale já nebyla proti, jen jsme museli uklidit pokojíček a tak jsme to vzali z gruntu.

U nás chodí Ježíšek na Štědrý den několikrát – ráno doma a odpoledne jezdíme k rodičům manžela. Zjistili jsme, že takhle na několikrát je to lepší, než vše najednou. Děti nevěděly, s čím si hrát dříve a nebo pak už nechtěly ani rozbalovat. U prarodičů toho totiž musí být pod stromečkem hrozně moc.

24. 11. 2016 proběhl v Nevýchově workshop na téma: Jak připravit nejhezčí Vánoce a najít pod stromkem mámu živou?

Sledovala jsem ho s velkým nadšením, kromě toho, že byl hodně zaměřen na dospěláky, aby se věnovali svým dětem teď a ne až bude naklizeno, upečeno, nakoupeno, ozdobeno,… jsem si uvědomila, že rady Katky Králové docela dodržuju již nyní.

Napečeno mám minimum cukroví (2 druhy), ještě asi udělám vosí hnízda a kuličky. Je pravda, že mám moc hodnou a šikovnou kolegyni v práci, která se v pečení vyžívá a od ní jsem dostala plnou mističku krásného a dobrého cukroví. Za což jí ještě jednou moc děkuji.

Byt udržuji s pomocí dětí poklizený. Od syna občas slyším: „Úklid je hrozná nuda.“ A s patřičně unuděným výrazem mi dá najevo, že tahle činnost není tím nejlepším nápadem, ale většinou se domluvíme a on udělá, co je potřeba. Když opravdu nechce, tak mu nabídnu pomoc a snažím se, aby to nesklouzlo k tomu, že já dělám vše a on nic.

kvitek-nevychova-vanoce2

Dost často se ode mě ozývá věta: „Potřebovala bych to takhle…“ Někdy na ni slyší , občas ne.

Pokud jste workshop sledovali, tak tam Katka mluvila o vrácení se k ženství, nechat se hýčkat a rozmazlovat. Vidím kolem sebe spoustu žen, které se starají o rodinu do roztrhání těla a hýčkají všechny okolo, kromě sebe. Vše zařizují za děti, manžela, i věci, které by zvládli oni sami. Proto jsem se rozhodla, alespoň zkusit být na sebe hodnější a nechat i ostatním členům domácnosti si své věci, které zvládnou, zařizovat sami. Pokud jsem správně pochopila Montessori pedagogiku, tak tam se také jedná hodně o samostatnost, Naši miláčci umí spoustu věcí, ale musí se jim dát prostor a musí chtít.

  • Syn od prázdnin (ve 4,5 letech) mohl nožíkem rybičkou ořezávat vrbové proutí, zbavovat ho kůry a já u něj dělala jen dozor.
  • Teď v zimě,když konečně zamrzl rybník,mohly děti být na kraji, pokud tam byl někdo dospělý. A hrozně si to užily.
  • Pokud to tady neohrožuje zdraví jejich nebo okolí, nechávám je víc zkoušet a objevovat. Samostatně nebo s dozorem.

kvitek-nevychova-vanoceOpět povedený workshop a děkuji tím celému týmu Nevýchovy za nápady a náměty k přemýšlení, jak na tu výchovu našich ratolestí vyzrát a užít si to.
A zatancovat si s Katkou bylo SUPER!

Doufám, že naše děti budou mít hezké vzpomínky na Vánoce a budou si pamatovat, že je lepší být spolu než mít sterilně naklizeno.

Děkuji Petře za hezké stránky a podporu, když vše nevychází podle mých představ.

Přeji všem krásné Vánoce a nový rok 2017. Hlavně hodně zdraví a štěstí.
Květa

I vy můžete vstoupit do kurzu Výchova Nevýchovou. Pokud byste si ho chtěli nejdřív jen oťukat a zjistit, o co jde, objednejte si bezplatný rychlokurz o tom, jak snadno a trvale vyřešit 5 nejčastějších problémů s dětmi bez křiku, pohlavků a zbytečného pláče.

Napsal/a: Kvitek1

Toto taky stojí za přečtení!

Držte si klobouky, do kin přichází Toy Story 4!

Přiznejte se. Kdo se už nemohl dočkat dalšího pokračování Příběhu hraček? Tak pro vás máme dobrou zprávu. Právě dnes

Čtu dál →

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí během Keto diety

Keto dieta je systém stravování, který je založen na nízké konzumaci sacharidů. Stejně jako ostatní stravovací směry, je třeba

Čtu dál →

[Soutěž] Správná pětka na ostrově pokladů

Prázdniny se za chviličku přehoupnou do své druhé poloviny a my pro vás máme pár tipů, jak si zpříjemnit

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist