Už přijde Ježíšek?

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině, Výchova podle...

Vánoce se kvapem blíží a děti se každý den ptají, kdy už ten Ježíšek přijde? A tak počítáme dny a netrpělivě očekáváme jeho příchod.


Dokonce se už v neděli nazdobil stromeček, aby jsme si ho užili, protože 25.12. odjíždíme na pár dní pryč, pokud se mi podaří se odrýmovat.

Manžel s tím moc nesouhlasil, ale já nebyla proti, jen jsme museli uklidit pokojíček a tak jsme to vzali z gruntu.

U nás chodí Ježíšek na Štědrý den několikrát – ráno doma a odpoledne jezdíme k rodičům manžela. Zjistili jsme, že takhle na několikrát je to lepší, než vše najednou. Děti nevěděly, s čím si hrát dříve a nebo pak už nechtěly ani rozbalovat. U prarodičů toho totiž musí být pod stromečkem hrozně moc.

24. 11. 2016 proběhl v Nevýchově workshop na téma: Jak připravit nejhezčí Vánoce a najít pod stromkem mámu živou?

Sledovala jsem ho s velkým nadšením, kromě toho, že byl hodně zaměřen na dospěláky, aby se věnovali svým dětem teď a ne až bude naklizeno, upečeno, nakoupeno, ozdobeno,… jsem si uvědomila, že rady Katky Králové docela dodržuju již nyní.

Napečeno mám minimum cukroví (2 druhy), ještě asi udělám vosí hnízda a kuličky. Je pravda, že mám moc hodnou a šikovnou kolegyni v práci, která se v pečení vyžívá a od ní jsem dostala plnou mističku krásného a dobrého cukroví. Za což jí ještě jednou moc děkuji.

Byt udržuji s pomocí dětí poklizený. Od syna občas slyším: „Úklid je hrozná nuda.“ A s patřičně unuděným výrazem mi dá najevo, že tahle činnost není tím nejlepším nápadem, ale většinou se domluvíme a on udělá, co je potřeba. Když opravdu nechce, tak mu nabídnu pomoc a snažím se, aby to nesklouzlo k tomu, že já dělám vše a on nic.

kvitek-nevychova-vanoce2

Dost často se ode mě ozývá věta: „Potřebovala bych to takhle…“ Někdy na ni slyší , občas ne.

Pokud jste workshop sledovali, tak tam Katka mluvila o vrácení se k ženství, nechat se hýčkat a rozmazlovat. Vidím kolem sebe spoustu žen, které se starají o rodinu do roztrhání těla a hýčkají všechny okolo, kromě sebe. Vše zařizují za děti, manžela, i věci, které by zvládli oni sami. Proto jsem se rozhodla, alespoň zkusit být na sebe hodnější a nechat i ostatním členům domácnosti si své věci, které zvládnou, zařizovat sami. Pokud jsem správně pochopila Montessori pedagogiku, tak tam se také jedná hodně o samostatnost, Naši miláčci umí spoustu věcí, ale musí se jim dát prostor a musí chtít.

  • Syn od prázdnin (ve 4,5 letech) mohl nožíkem rybičkou ořezávat vrbové proutí, zbavovat ho kůry a já u něj dělala jen dozor.
  • Teď v zimě,když konečně zamrzl rybník,mohly děti být na kraji, pokud tam byl někdo dospělý. A hrozně si to užily.
  • Pokud to tady neohrožuje zdraví jejich nebo okolí, nechávám je víc zkoušet a objevovat. Samostatně nebo s dozorem.

kvitek-nevychova-vanoceOpět povedený workshop a děkuji tím celému týmu Nevýchovy za nápady a náměty k přemýšlení, jak na tu výchovu našich ratolestí vyzrát a užít si to.
A zatancovat si s Katkou bylo SUPER!

Doufám, že naše děti budou mít hezké vzpomínky na Vánoce a budou si pamatovat, že je lepší být spolu než mít sterilně naklizeno.

Děkuji Petře za hezké stránky a podporu, když vše nevychází podle mých představ.

Přeji všem krásné Vánoce a nový rok 2017. Hlavně hodně zdraví a štěstí.
Květa

I vy můžete vstoupit do kurzu Výchova Nevýchovou. Pokud byste si ho chtěli nejdřív jen oťukat a zjistit, o co jde, objednejte si bezplatný rychlokurz o tom, jak snadno a trvale vyřešit 5 nejčastějších problémů s dětmi bez křiku, pohlavků a zbytečného pláče.

Napsal/a: Kvitek1

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist