Mimořádné děti??? (úvaha žákyně deváté třídy)

Rubrika: Výchova podle...

227403_children_at_work_4Mimořádné děti. Podle čeho se poznají mimořádné děti? Jsou chytřejší, lepší sportovci, mají větší nadání, vnímají jinak svět, nebo mají štěstí na prostředí kam se narodily?

Nevím jestli mají mít mimořádnou péči. Pokud jim život nadělil již něco navíc, proč je ještě rozmazlovat extra výhodami? Určitě mají právo na intenzivní rozvoj svých schopností a dovedností. Pokud se ale už od dětství budou izolovat od svých vrstevníků, třeba právě z důvodu špatné komunikace s nimi, jak budou moci jako dospělí lidé žít ve společnosti? Vybudují se pro ně snad izolační obydlí, tzv.skleníkové domy pro skleníkové génie? Inteligence je dar. Pokud v naší společnosti existují rodiny, které vychovávají své děti k úctě, lásce, porozumění a pomoci, nemusíme hledat „úkryty“ pro nikoho z nás, kdo je jiný. Ať se jedná o inteligenci, tělesné či duševní postižení, barvu kůže, náboženské přesvědčení. Především rodiče by měli důsledně a trpělivě vysvětlovat svým dětem všechny rozdíly a odchylky od normálu. Pouze máma s tátou mohou nejvíc ovlivnit náš pohled na svět. Pokud jsou naši rodiče tolerantní a snášenliví, máme velikou šanci, že i my, jejich děti, budeme tolerantní a kvalitní budoucí rodiče. Nechceme přece vyrůstat v prostředí, kde by jsme se museli bát toho, zda nevybočujeme z normálu. Co kdyby se zítra začali upalovat třeba „leváci“?

Napsal/a: Fňuk

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

  • Plně souhlasím s touto žákyní. Proč by se nadané děti měli izolovat od ostatních vrstevníků? Mám pocit, že by zbytečně přicházeli o kus svého dětství, protože by byli rázem jiné než „obyčejné “ děti. Protože jsou chytřejší , budou se pak povyšovat, zbytečně si vytvářet nedobré životní hodnoty a pohled na ně? Ano, myslím to není vhodné. A pokud by mělo být dítě opravdovým géniem, ať už tedy je v jiné třídě, ale ne v jiné škole nebo v jiném prostředí. Ostatní děti musí umět přijmout nadanější dítě a génius by zase měl umět přijmout svého vrstevníka bez geniálních vědomostí. Je to stejné jako s těmy, co se tady na servru řeší… dyslektici děti s různými vadami. Proč by měli být někde ve zvláštních třídách. Proč by se meli izolovat ? Není lepší , když se naučí spolupracovat a ostatní mu pomáhat? Záleží na nás dospělých jak jim to vysvětlíme, jak je naučíme zacházet se sebou a jak je naučíme přijímat své okolí. Pak se nedočkáme doby „kdy by se upalovali leváci“ 🙂

  • Anonymní

    k názoru této slečny jen přidam skromné ÁMEN

  • Anonymní

    Hm, a to je zase druhá strana mince. Je pravda, že děti nadané jen v úzké oblasti mívají ve škole dost problémů, nic je nebaví… Je pravda, že žákyně 9.třídy má mnohem zralejší pohled než někteří rodiče těch hodně chytrých i těch úplně běžných dětí :-))).
    Renata

  • ne vychovny prostor…ale povinoost:)))

    bohuzel existuji takove deti ktere nechteji vyniknout v nicem…a zivotem jen proplouvaji…at je ja jako kantor motivuji sebevic…pokud je nemotivuji rodice ja se muzu snazit jak chci a nic..proto tvrdim ze zaklad vseho je v rodine

  • Anonymní

    No jo jo, máš pravdu, Brmbulko, už dvouměsíční ví, že chce prso zrovna teď… Tak to řeknu líp, dítě by mělo mít možnost vybírat. Nejen akceptovat, co vybral někdo za něj „v jeho nejlepším zájmu“. Ve chvíli, kdy se k výběru nějak vyjádří a má to hlavu a patu. Ne „nebudu chodit do školy!“ – ta taky spousta maminek zná, a kdyby vyhověly, pamatuje na to zákon:-)))
    Ale spousta dětí s výjimečným talentem k té oblasti má tah, a každý chce v něčem vyniknout, na tom si stojím. Tady jako rodič cítím svůj výchovný prostor, vím, že můj syn by s chutí spoustu hlásek do svého rejstříku vůbec nezařadil a radši by porovnával sestupné a vzestupné řady čísel, nemluvě o úpravách map. Proč se dřít, když něco máš zadarmo? Tak ho učím pracovat bez rychlého a markantního výsledku. Teď ještě poslechne, ač nerad. A jednou doufám může těžit z toho, že bez práce ty koláče teda nejsou, i v oblasti, v které je dobrý jako šestiletý. Ve dvanácti už to bez práce nebude :-)).
    Renata

  • Renatko…opravdu si myslis ze hodnotovy system ditete zacina az v 15 – 18 roce?…ja si myslim ze hodnotovy system vnima trpaslik uz od narozeni a je mu v tom vzor hodnot v rodine…

  • Anonymní

    Já myslím, že dítě v tomhle věku nerozhoduje samo, jakým způsobem bude probíhat jeho rozvoj. Rodič, pro kterého je výrazný intelekt modlou,si určitě přečetl, že bez patřičné stimulace (která neproběhne v běžném typu školy) se dítě ve školních letech začne zvolna blížit průměru, čili nedosáhne VRCHOLU SVÝCH MOŽNOSTÍ. A podle chlapce, kterého mám doma, si myslím, že tyto děti o tu svou oblast hodně stojí, tam jim to všechno jde, zatímco třeba komunikace, čeština… Nebaví je rozvíjet to, v čem jsou stejní nebo horší než ostatní. Vědí, že v něčem jsou nejlepší, a vědí to moc dobře. Proto bych já svého syna z běžného systému nikdy nevyjmula, a kdoví, jednou (a možná brzy) si o to řekne a vyčte mi, že nechci.
    Já si myslím, že i velmi inteligentní človíček má mít právo volit až třeba po tom 10, 15…nebo 18.roce, kdy už nějaký VLASTNÍ hodnotový systém začíná mít. Jinak vidíme hodnoty jeho rodiny.
    Renata

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Jo, „žákyně deváté třídy“ je velmi vnímavé děvče. Chytrá holka. :o)
    Pochopila to, co mnozí dospělí nechápou.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Souhlasím s tím ( uvádím na podkladě výše uvedené zkušenosti), že ve svém oboru jsou nadané děti asi opravdu vyjímečné, jedinečné – vidím to právě u bratránka.Ale jak píšu, běžně není schopen vlastně jednoduše žít.No, možná se to netýká všech nadaných dětí, ale nějaký zlomek tam bude.
    Já osobně jsem ráda, že nejsem tak moc chytrá.Třeba mého bratránka je mi fakt kolikrát líto ( v určitých věcech)

  • nene..ja to tak ale myslela….zatim co jsem mela za svou praxi nadane deti byvali vsechny takove….ale zase v tom svem oboru jedinecne:)

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Ne brmbulko, já to zase blbě napsala…( jako vždycky).To bylo jen naokraj a rozhodně jsem tím nechtěla „potápět“ nadané děti.Jen jsem uvedla příklad ze svého okolí o člověku, který je opravdu velmi inteligentní až moc, v práci je naprosto jedinečný, ale v normálním životě ( třeba najít si ženu – je mu 40 nebo se o sebe postarat bez maminky ) prostě nemůže.Já nevím, jak to vysvětlit, jen chci říct, že znám člověka, který je takový nadaný a v běžném životě má problémy.Nemyslím si tím, že většina nadaných dětí je nějaká nepoužitelná, jen jsem uvedla příklad ze svého okolí.
    Pokud jsem tím někoho urazila , tak se omlouvám, ale je to zkušenost a nijak tím nepodceňuju nadané děti.

  • presne…ja nevim…co to je mimoradne dite?….ja mam ve tride nadane deti….ale jak pise evc a domca….pro prakticky zivot zcela nepouzitelne:)…

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    No, pravdou je, že jsem četla, že mimořádně nadané děti mají speciální školy atd., vlastně na stejném principu jako děti třeba dyslektické. Já osobně bych teda nechtěla ( kdybych byla extra talentovaná a chytrá, což nejsem )aby mě rodiče dali do nějaké speciální školy, mezi ty chytrý.Myslím, že takové děti nemají takové to klasické dětství, hrnou do nich víc učení a nemouhou vlastně žít jako obyčejné „průměrné“ děti. A jak jsem pochopila, tak ani těm dětem se to nelíbí.
    Ještě bych dodala, že můj bratranec je takový extra nadaný, chodil sice do normální školy, ale pak se dal hodně na stuida( jaderná fyzika a tak), vysvětlí všechno z matiky, fyziky atd, ale pro život naprosto nepoužitělný.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist