Jak jsme si poradili s kapesným

Rubrika: Výchova podle..., Výchova školáka

Odborníci radí s kapesným začít už v momentě, kdy si dítě začne uvědomovat svět čísel – tj. předškolní a mladší školní věk. Obecně jsem také příznivce toho, že dítě by mělo nějakou korunku dostávat už cca od první třídy. Cesta k opravdovému kapesnému u nás byla ale delší.

Nástupem našeho syna do první třídy u nás začalo být téma kapesné aktuální. I když odborníci tento čas doporučují jako ideální pro to, aby si dítě začalo vážit financí a učilo se jak s penězi vyjít. My jsme tenkrát ještě odolali. Ve škole měli automat na mléko. A tak dostával týdně max. 10,- Kč. Za ty si mohl koupit buďto 2x týdně mléko, nebo si je ušetřit. Brzy zjistil, že neochucené mléko stojí jen 4,- Kč a tak má obojí. Mlíčko v krabičce ke svačině i ušetřenou korunku. I když jsme se domluvili na 10,- Kč týdně, moc to nefungovalo. Obě strany často zapomínaly.

darek

Počátkem druhé třídy se situace opakovala. Jen automat na mléko zrušili a instalovali jiný. Funguje na předplacené karty, je v něm větší výběr a je také o dost dražší. Tehdy jsme se domluvili na 80,- Kč za měsíc. Filip svou kartu nabíjel v září, říjnu… a pak dlouho ne. Vzpoměl si až v květnu, když byly v automatu slevy.

Hned na začátku třetí třídy Filip přišel s tím, že už je předposlední, kdo nemá kapesné. Vyzvídali jsme tedy částku, kterou mají děti k dispozici. Musím říci, že ty nejvyšší částky nás dost překvapily. Dohodli jsme se, že od narozenin (v říjnu) kapesné začne dostávat. Potřebovali jsme získat čas a promyslet kdy, za co, kolik, jak často???? – to všechno byly otázky, které potřebovaly získat konkrétní odpovědi.

2016-11-07-17-30-14

K narozeninám tedy Filip dostal mj. také šekovou knížku. Jednotlivé šeky může použít pouze v daném týdnu u jednoho z rodičů. Ten daný šek znehodnotí, a ústřižek, který zůstává v šekové knížce, orazítkuje. Pokud Filip zapomene, šek bez kompromisů propadá. Jiné limity nejsou. Nedáváme peníze za úklid, nebo pomoc. To je u nás samozřejmostí, aby to doma fungovalo. Prostě každý dělá něco. Jako ideální se nám jevila možnost vyplácet týdně. Filip dostává nízkou částku – 10,- Kč. Tu si může utratit podle svého uvážení. Před tím jsme s ním měli rozhovor (nebo spíše monolog) o tom, jak si to představujeme my.

První týdny mu z peněz nezbylo nic. Po cestě do školy jsou totiž potraviny. Takže skoro vždy je chuť na něco malého, co se vejde do uvedené cenové kategorie. K narozeninám dostal také novou „nedobytnou“ pokladničku. Momentálně si do ní šetří. Tak uvidíme, jak dlouho mu to vydrží.

 A jak to máte doma s kapesným vy?

Napsal/a: Pavluschka

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Jarmuschka

  U nás doma se střetly dva „systémy“.
  Já jsem kapesné začala dostávat s nástupem do první třídy, 5 Kč za měsíc (tehdy to stačilo na 10 jahodových zmrzlin).
  Choť naopak neměl kapesné žádné.
  A tak jsme se doma nemohli shodnout.
  Holky dostávaly peníze, když potřebovaly, na zmrzku v létě třeba denně. Při návštěvě prarodičů dostávaly (a dostávají) pravidelně (jen osobně), za vysvědčení, k narozeninám též. To si šetří.
  Když jsem letos o prázdninách zjistila, že A. posílala prémiové SMS, jejichž cena se vyšplhala do řádu tisíců (naštěstí byly holky na táboře, takže jsem vyhubovala po telefonu a do návratu jsem vychladla), naznala jsem, že je čas na opravdové kapesné – se všemi důsledky (že třeba ty zmrzlinky v létě si budou kupovat za svoje a maminka jen občas pozve…). Po dceři jsem chtěla, aby svou bezhlavou útratu odpracovala „navíc“, ale zvolila variantu vysypat pokladničku a část dluhu umořit.
  No a teď dostávají každé pondělní ráno 50 Kč a je na nich, jak s tím naloží (víc šetří, než utrácejí). Uvidíme časem…

 • Pavluschka

  Peťko, děkuji za pochvalu. Vyřídím.

 • Peťka

  Skvělý nápad! Zajímavé řešení a ještě lepší zpracování. Ta šeková knížka vypadá už jen z obrázku moc dobře.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist