Velikonoce

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

Pomalu se blíží Velikonoce a já přemýšlím o tom, co vlastně letos budeme dělat.
Jako dítě jsem znala velikonoční svátky jako svátky volného pondělí, kdy v televizi byly pohádky a poránu chodili mí spolužáci s pomlázkami a večer jsem musela absolvovat odsmraďovací kůru ve vaně, protože každý z koledníků měl ještě voňavku, kterou vyplacenou dívku postříkal…

Přes všechny snahy matek zbavit své dcery hrozné směsice vůní, nebylo to ve třídách v úterý moc příjemné posezení. Ještěže v tyto dny bývalo hezké počasí a okna mohla být neustále otevřena. Pocházím z Ostravska a tam se vlastně jiné velikonoční zvyky nedržely.
Když už jsem měla děti a zjistila jsem, že na Mladoboleslavsku, kde jsme bydleli víc jak 10 let, se na Velikonoce pohlíží trochu jinak a vůbec se tam světily různé zvyky, které pragmatické Ostravsko nikdy neznalo, začala jsem se o lidovou slovesnost a zvyky zajímat. Bylo to nutné, protože také mí synové chtěli vědět, co a proč a kdy a kdo – klasické otázky. Tak jsem se dozvěděla o odlétajících zvonech do Říma a proč je tedy řehtání a jak dlouho se má dodržovat, i to, že o Velikonocích se vlastně koleduje dvakrát. Jednou v neděli chodí pro výslužku „řehtači“ – ti chodí velmi časně ráno a dostávají jen čerstvá vejce a nějaký peníz. V pondělí je pomlázka zachována.
Nyní žijeme na českoněmeckém pohraničí na Českolipsku a zde zase žádné řehtání není. Ono vůbec je tu problém někoho k něčemu přesvědčit. Kluci, zvyklí na řehtání a na zábavy s tím spojené, se snažili přesvědčit místní chlapce, ovšem neuspěli. Všechny to zajímalo, všem by se to líbilo, ale nakonec se k nim nikdo nepřidal.
To ale není můj problém. Sice je pravda, že se u řehtání a obchůzkách docela vyřádili a já měla klid na sváteční přípravy, ale teď jsou zase větší a jsou věčně někde s kamarády.
Horším problémem pro mne je, co tedy na tu pomlázku připravit. Naše paní domácí zakázala pouštět koledníky, ale zase tu mají mí synové kamarády a neotevřít jim, to není hezké a je to tak trochu i podraz vůči mým synům. A teď babo raď. Tak to nějak vyřešíme, jako už vlastně tři roky předtím, například otevřeným oknem – bydlíme v přízemí.
Pečeme docela hodně – u nás se vůbec hodně peče, protože kluci by zaměstnali pekárnu. Já s dcerou si zajdeme jednou do měsíce na dortík nebo zmrzku a stačí, ale kluci opravdu spucují tuny bábovek, vánoček, houstiček, koláčů a jiných dobrot. Takže mě čeká beránek, mazance, boží milosti, někdy děláme i jidáše s medem a také pečeme cukroví. Především perníčky – naši variantu. Vznikla docela kuriózním způsobem – Jeník mi připravuje těsta a u perníčků zapomněl dát do těsta koření do perníku. Tím vznikly „naše perníčky“, které nazýváme BEBE, protože jsou chuťově podobné sušenkám BEBE. Vykrajujeme větší tvary s velikonoční tématikou a zdobíme je cukrovou polevou. Chci-li ovšem zachovat beránka jako dekoraci aspoň do pondělního oběda, musím opravdu hodně napéct.
Jak jsem tak procházela různé encyklopedie o zvycích, našla jsem tam i některé dobré recepty, jako jidáše nebo boží milosti. Jeden by tomu nevěřil, ale je to dobrota. Jidáše se objevily nedávno v jakémsi časopise o vaření, ovšem boží milosti nezná skoro nikdo a přitom jde o jednoduchou věc.
Kynuté těsto sladké rozválíme na placku a vykrajujeme z ní rádýlkem kostky a ty házíme do friťáku a pak obalujeme v moučkovém cukru se skořicí nebo vanilkou. Jen u té fritézy strávíme hodně času. Jidáše se pečou v troubě, to je jen zatočený proužek kynutého medového těsta, které se upeče dozlatova a pak opět potře medem. Myslím ale, že patří spíš do zvyků Vánoc.
Samozřejmě, že držíme tak trochu i zvyky v jídle – špenát, salát, hlavička. A zrovna hlavičku znám od dětství, ale nevěděla jsem, co to je. Můj táta směs, která se peče jako hlavička, používal jako nádivku do kuřete – to je, pane, dobrota.

Hlavním problémem pro mne je, co vlastně těm koledníkům připravit. Protože zase – konečně – mí synové opět začínají udržovat styky se svými kamarády a opustili ty, kteří nebyli těmi nejnej kamarády, s nimiž se naučili to, co by neměli znát, bývá tu obvykle několik kluků a pucují, co upeču. Většina z nich má dosti zaměstnané rodiče a tak si tu u nás dávají do nosu. Takže – když už se takto svěřuji se svými vzpomínkami na Velikonoce – co připravujete pro koledníky vy? Problém je, že mým synům je dnes již od 11 do 23let a právě ti prostřední jsou ti, kteří si tu dělají sedánky s kamarády (podotýkám, že ne proti mé vůli, naopak z toho mám radost a bavíme se všichni dohromady). Alkohol já neuznávám a také ho prakticky nepiji, peníze zásadně nedávám. Tak čím naplnit ošatku pro koledníky. A jak to děláte vy?
Ještě si vzpomínám na moravský zvyk – polévání žen a vkládání je ráno do vany studené vody – naštěstí mám přes metrák a synové takové věci pozapomněli.
Ráda bych věděla, jak se prožívají Velikonoce také jinde.
A jinak – velikonoční přípravy nejsou tak megalomanské jako ty vánoční, ale i tak přeji hodně rozvahy a hodně organizačního talentu, abychom všechny mohly i Velikonoce oslavit jako svátky jara a ne se těšit, až posbíráme své „unavené“ protějšky a padneme únavou.

 

Napsal/a: JanaOss

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (16 vyjádření)

  • Velikonoce jsou krásné svátky jara,které bych neměnila za nic na světě.Příroda krásně kvete,všechno voní prostě balzám na duši.

  • Anonymní

    Ahoj klubko , já když jsem byl ještě malý kluk , strašně jsem se těšil na velikonoční svátky , až půjdem s klukama
    hledat ty nějaké holky aby jsme jim pěkně naplácali pomlázkou . Pak to přišlo , parta holek šly proti nám a my jsme si vzali každý jednu a dobrovolně se zeptaly , jestli se otočí zadečkem a oni teda souhlasily , řekli jsme , bude to přes kalhoty nebo bez ? Radši přes kalhoty ,
    protože na holej zadek by to bolelo , odpověděla z jednich dívek , tak jsme se do nich pustili , kvičeli a pískali když pomlázka dopadala na jejich dětský zadky . Počkejte až bude přestupný rok , zvolala jedna dívka , my
    Vám to vrátíme i z úrokama !!! . Ale vrátily a vůbec to od nich nebolelo .

  • U nás jsou velikonoce zažité pomalu jako národní svátek.A zdá se mi,že jsou oblíbenější ještě než vánoce.Ony ty velikonoce jsou nejkrásnější částí roku.Jani tvůj velikonoční nápor práce je obdivuhodný.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Jsem z Jižní Moravy a u nás se chodí vyšlahat,ale syn je netrpělivý už tedˇ až půjde vyšlahat hlavně učitelky a samozřejmě i spolužačky.Co budu letos vařit ještě nevím,nechala jsem si poradit od nuninky.Takže letos bude inovace.Jinak zvyky u nás jsou někdy až dost hloupé-kluci chodí po dědině a malují vápnem všechno co se dá.Tak snad letos dostanou rozum.

  • zurafa

    jsou to zajímavé nápady
    já na tradice ohledně velikonoc moc nejsem, ale pokud to někoho baví, tak ať si to užívá :-))

  • Petra Vymětalová

    JanaOss – náměty ve výtvarné dílně k nalezení nejsou, podrobně jsem to vypsala do vzkazů, kdyžtak mrkni 😉

  • jj, já mám Velikonoce naopak ráda…
    Ovšem velikonoční pondělí je pro nás už jen taková třešinka na dortu, jelikož jsme věřící, svátky pro nás vlastně začínají už Zeleným čtvrtkem. Na Velký pátek se postíme (tak rozumně 🙂 ), chodíme na bohoslužby a asi nejslavnostnější je pro nás neděle.
    Ovšem na pondělí se kluci samozřejmě velmi těší 🙂
    Jako malá jsem asi dvoje Velikonoce strávila u babičky na Jižní Moravě… a tam to opravdu bylo kapku o něčem jiném 🙂 Vzpomínám na to moc ráda 🙂
    Co se týká zdobení bytu, v tom se taky docela vyžívám 🙂

  • Jani a můžu ti říct,že i když dcera byla malá tak vzpomínky na velikonoce u babičky má dodnes:-)
    A k tomu pečení,právě moje maminka pekla snad všechno co jste tu psaly a celý dům byl vyzdobený jarně,včetně dekorací na stole s kuřátkama a narciskama..prostě oslava jara:-))

  • JanaOss

    Padmé
    můžeš překontrolovat, co bude na šťastných ženách, budu psát něco o velikonocích, něco dám také na své stránky a budu ráda za každou připomínku

    šíp
    ty stránky jsem nenašla – tedy to, co mi popisuješ – od babičky Libušky a tak- prošla jsem to dvakrát sem a tam podle názvu i podle autora- nevím, jestli jsem to nepochopila chybně a neměla se kouknout jinam, ale ve výtvarné dílně jsem nic nenašla.

  • JanaOss

    Díky děvčata za hezké připomínky.
    Zuzino – jen jsi mi potvrdila, že na ostravsku opravdu je o různé zvyky nouze. Možná proto se nyní tak ráda zajímám o staré zvyky a učím je i své syny – tedy snažím se o to.
    Je zajímavé číst, co vše se u vás doma dělá, přiznávám bez obalu, že má matka nikdy – krom sedření rodiny při úklidu – nic na velikonoce nepřipravovala. Tedy krom čokovajíček pro koledníky. Zvyky-nic, jídla-nic (navíc ani neumí dodnes vařit- sláva polotovarům). Naše velikonoce byly u telky a jen je zpestřili kluci s pomlázkou. Vejce jsme barvili ve škole. Já nejsem dobrá na kreslení – kreativ, to ano, ale místo kreslení musím obkreslovat z něčeho – ale to není zas taková překážka.
    Pamatuji, jak jsme s tátou- moravským slovákem z Uherského Hradiště – malovali vajíčka. On uměl moc hezky malovat- maloval mi Ferdu mravence, typické jihomoravské kresby, jo- s tátou jsem si užila hodně, ale měl moc málo času.
    Mí synové umí uplést pomlázku, Petřík umí upéci cokoli už od 11let- nevím, či jsme pokrokovější rodina, nebo jen se přidržujeme víc tradic – tohle já definovat neumím, ale chtěla bych, aby mé děti tradice znaly a věděly, proč a co kdysi lidé dělali a v co věřili. Připadá mi to jako správný doplněk ve vzdělání.

  • Jani,vrátila jsi mě do doby mého dětství,které jsem prožila na Hané…pamatuji na bráchu,který na velikonoce pravidelně vyrážel s kamarády napříč vesnicí a já se sestrou těšila na jeho dobroty o které se s náma podělil:-)Také chodila banda děcek řehtat.Můj manžel,který je z ostravska to z počátku ,,nechápal“, když nás ráno v pět vzbudil takový ,,příjemný“ rachot:-)Odstěhovala jsem se za ním na ostravsko a bohužel už velikonoce několik let trávíme doma,ale každý rok si zavzpomínám.Zde už je to jiné…mám dceru,která už je ve věku,že se chystá na návštěvy spolužáků a musí být tedy nakoupené stužky a malované vajíčka a je v očékávání kdo se za ní staví a kdo ne:-)pro rodinu a tatínka ,,musí“ být i velikonoční čokoládový zajíček:-))

  • Velikonoce nemám ráda, ale baví mě příprava výzdoby,společně s osmiletou dcerou se vyřádíme při malování vajíček a vyrábění různých stojánků na ně.

  • danasi

    Vzhledem k tomu, že mám tři dcery, není u nás o koledníky nouze. Musíme tedy připravit hlavně balíčky. Kluci zatím neposedí jako dospělí a utíkají, aby mnoho vykoledovali. V balíčcích jsou domácí pečené perníky, čokoládové vajíčko, lízátko nebo žvýkačka, nějaký ten bonbón a 5,-Kč. Více nemohu dávat, protože chystáme minimálně 30 balíčků. Malované vajíčka máme zvlášť v košíčku a někteří koledníci si je vezmou, ale to spíše ti mladší v doprovodu otců. Můj muž vždy kroutí hlavou. Za jeho mládí nosili jen malované vajíčka a byli rádi a dokonce i vyměňovali. Dnešní kluci hledí kolik peněz dostanou. Asi bydlíme ve špatné části, kdy ty zvyky nejsou nic moc.
    Pro malé koledníky mám ještě v balíčku zvlášť omalovánku nebo pastelky, prostě také nějakou zábavu. Tyto balíčky jsou bokem, od balíčků pro puberťáky. A samozřejmě kilometry mašlí. Všech barev.
    Na jídlo máme jarní nádivku, v listovém těstě zapečenou klobásu, šnečky, obloženou mísu. Ze sladkého beránka, slepičky, mazanec a řez „opilého Františka“.

  • bamiska

    no já nějak velikonoce nemám ráda, dokud jsem byla na vesnici tak chlapy většinou dorazili značně pod parou a nějak už neměli cit no holt baráček byl ke konci vesnice….ted ve městě to už tak neřeším,. kluci si obejdou kamarádky, za babičkou je musím dovést ,samozřejmě máme obarvených pár vajíček,beránka na stole,ale nijak ve velkém….odpo chodíme na pout co u nás je

  • Přečetla jsem si vaše diskusní příspěvky, jsou zajímavé a na úrovni.Zajímám se též o výtvarnou výchovu a mám na těchto webových stránkách v levém sloupci v části Pro děti v posledním řádku Výtvarná výchova umístěny své prezentace pod názvy Výtvarné nápady od české babičky Libušky a velikonoční a vánoční dekorace babičky Libušky. Obsahují mou prezentaci a řadu fotografií.Podle čísel jsou tyto stránky dosti navštěvované, ovšem mám obavy, zda se tam zájemci vůbec dostanou. Pokud se tam budete dívat, uvítala bych sdělení, zda jste se na tyto stránky skutečně dostala?Děkuji a těším se na vaše případné zprávy.L.

  • Jano, boží milosti znám 🙂 Mí rodiče a prarodiče jsou z Jižní Moravy a tam se běžně pekly – takže už jsem je ochutnala. Ale nepeču, i když recept někde mám 🙂
    Já mám v pondělí celkem volno, jelikož můj muž vezme ráno kluky a na celé dopoledne chodí na pomlázku.
    Připravuji – nádivku, klobásy zapékané v listovém těstě, sekanou plněnou vejci, obědy se nesou v duchu krůtího masa (roláda, pečené), bramborový salát.
    Ze sladkého peču beránka, mazance a máme jedny moc dobré řezy, které dělám jen o Velikonocích. Jinak už toho moc nechystám – po zkušenostech z jiných let, kdy nám všechno zbývalo, protože „chlapi“ přišli z pochůzek nacpaní, eventuálně jsme šli ještě na návštěvu k přátelům nebo babičkám, každý ochutnal ze všeho, uďobl -a kolikrát jsme vyhazovali zbytky, protože nebylo v naší moci to dojíst ani za tři dny 🙂
    Takže teď spíš chystám tak, aby moc nezbývalo… ale jistě se to změní, až kluci ještě povyrostou.
    A koledníkům (zpravidla jen rodina a sousedé 🙂 ) chystám barvená vejce, čokolády, čokoládové zajíčky, vajíčka… , případně dospělým štamprličku alkoholu – někdo rád slivovici, někdo vaječný koňak. Kdo se zdrží a posedí, dostane obložený talíř.

  • Padmé

    Jani, napsala jsi zajímavý příspěvek, některé velikonoční zvyky znám a některé ne – např. u nás se také „neřehtá“. Kluci u nás chodí s klasickou pomlázkou, koledují – říkají, recitují, ev. zpívají velikonoční koledy a u toho vyšlehají děvčata, maminky, babičky. Holky mají připravené mašličky, které uvážou koledníkům na pomlázku za „vyšupání“. Jinak vaříme a různě zdobíme vajíčka – takže koledník si vybere na ošatce sám vajíčko, které se mu líbí. A já ještě kupuji různá čokoládová vajíčka, kuřátka a zajíčky – těmi rozmazluji ty nejbližší 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist