Velikonoční rozjímání

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

Když jsem si přečetla na vašich stránkách Velikonoční pisatelskou soutěž – Velikonoce u nás doma, nechtělo se mi nejprve vůbec psát, neboť mě nic veselého nenapadlo. Nakonec jsem si řekla, že i vzpomínky mohou být veselé, když se k nim s láskou vracíme.


Velikonočními svátky se vracím spíše do vzpomínek svého dětství. Na stole nikdy nechyběla ošatka s barvenými vajíčky, mazanec a vrchol jarních svátků byl korunován pečeným domácím beránkem s bohatým krémovým zdobením. Když maminka přinesla z obchodu pro moje a sestřiny koledníky krásné čokoládové zajíčky a vajíčka, bylo nám líto, že nejsme kluci. Nebyla by to máma, aby je nekoupila i nám. Ještě dlouho po velikonocích čokoládové figurky zdobily náš stůl, než jsme je snědly. A také po velikonočním pondělí měly všechny děti ve škole kromě stejných bačkor i jednotnou svačinu – různě zdobená slepičí vajíčka.
V pubertě jsme klukům vázaly na pomlázku velkou mašli a tradičně jim místo vajíčka daly štamprličku něčeho tvrdšího. Byly jsme mladé, klukům se líbily a jako adolescentky neměly problém mít více žhavých kandidátů k pozdějšímu sňatku. Tatínek si dělal srandu, že všichni přijdou pomlázkovat ve stejnou dobu, uvidí se navzájem a nám zůstanou oči pro pláč. Nic z tátových předurčení se nestalo. Jakoby se domluvili, střídali se nevědomky ve dveřích a já si nakonec vzala úplně jiného, z jiného konce republiky. Manžel mě poléval podle svých tradic vodou a já ze svého dětství /vzpomínkou na svoje rodiče, kteří se vždy předháněli, kdo koho dříve vymrská a potom se k tomu ještě dlouho s úsměvem vraceli/ ho zase mrskačkou prohnala ještě ráno v posteli, když spal. Nikdy tento můj podivný velikonoční zvyk neuměl pochopit. A já mu zase vysvětlit, že čemu se člověk v dětství naučí, tomu je v životě vlastní.
Naše dcera, které je letos pětadvacet let, ani pravé velikonoce s pomlázkou nezná. Manžel je ze Slovenska, já z Moravy a již léta bydlíme v Čechách, které jsou na tradice opravdu chudé. Kluci za holkama nechodí, a tak holky nemají proč zdobit vajíčka a komu otvírat.
A protože mně tatínek před osmi roky umřel právě před velikonočními svátky, jsou pro mě od té doby dobou smutku i sladkého vzpomínání. Tátova potutelného smíchu a nekonečných hovorů mámy a táty, kdo koho dříve vzal mrskačkou. Jasně, peču mazanec, pro toho, kdo by si vzpomněl, kupuji čokoládová vajíčka s překvapením a jen tak pro sebe hádám, zda někdo letos zazvoní. Zvonek zůstává hluchý a já jsem ráda, že je po velikonocích…

Krásné velikonoce Vám přeje
Iva Kadlecová

Tento článek byl zařazen do soutěže Velikonoční pisatelská soutěž. Stačí jen do 4. dubna poslat svůj příspěvek do redakce a tím se zapojíte do soutěže o tři krásné knihy.

Napsal/a: Iva Kadlecová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Anonymní

    Příběh čtivý, velmi pěkný

  • ivuš pěkný článek.Sice z něho dýchá smutek na konci,ale to snad jen proto,že si velikonoce spojuješ se ztrátou blízkého člověka.Ale velikonoce jsou i o nových nadějích,vítání jara a nových životů 🙂

  • Anonymní

    ….jakobych se, v článku, vrátila do svého šťastného dětství!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist