ŠVD: Michaelská slavnost

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

Děti ve školách mají už svůj první měsíc za sebou. Co přinesl? (Ne)splněná očekávání, nové kamarády, nové zážitky, adaptace na nový školní rok…

We waldorfské škole vždy na konci září probíhá Michaelská slavnost. Účastní se jí děti 1. – 3. třídy a starší ročníky jim připravují program. Je to jedna z mála slavností, které děti prožívají samy za sebe – bez rodičů.

Děti se na ni připravují v hodinách českého jazyka, hudební i pracovní výchově, ale také v rámci družiny.

Michael je archanděl, který je nejčastěji zobrazován ve zlatém brnění s mečem. V druhé ruce drží váhy. Bojuje s drakem, kterého nezabije, ale jen připoutá k zemi. Toto podzimní období je také příroda plná zlatého listí… Je zde symbolika boje dobra a zla. Kdyby neexistovalo zlo, nemůžeme poznat dobro – proto ani Michael draka nezabíjí. Symbolika světla a temnoty. Proto si tento svátek připomínáme právě na podzim, kdy se dříve stmívá a lidé mají čas na to hodnotit, která zkušenost získaná v první polovině roku je použitelná pro čas budoucí a ke které je lépe se už nevracet.

Děti se přípravou na tuto slavnost, kromě samotné legendy, výrobků v pracovní výchově a písniček v hudebce učili něco pro sebe: být odvážný, rozhodný a vědět kdo jsem. Samotnou Michaelskou slavnost prožili za krásného počasí celý den venku. Šesťáci jim připravili program, ve kterém museli splnit 10 rytířských úkolů – každý z těchto úkolů obsahoval jednu nápovědu Kde je poklad? a nakonec museli „zabít draka“. Na to si každý z nich donesl vyrobenou kometu. Všechno dobře zvládli, takže nakonec je čekal poklad a v něm spousta dobrot pro všechny.

A jelikož máme podzim, děti se mohly občerstvit z darů podzimu: mohli ochutnat ovoce, zeleninu, kousky bábovek a koláčů, kompotů a mnoho dalšího.

Milí čtenáři, přeji vám krásný podzim plný spadaného žlutého a barevného listí, abyste si až je budete s dětmi sbírat, vzpomněli na Michaela: rytíře, který bojoval s drakem a vyhrál. Každý z nás bojuje s něčím jiným, někdy se sebou samým. Tak ať ten boj vyhrajete!

Napsal/a: Pavluschka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Leni07

    Pěkná slavnost. Zkusím navrhnout její realizaci příští rok i u nás ve škole. 🙂

  • ahoj,
    z nedostatku času čtu až teď – krásný článek, krásná legenda – i ta slavnost – škoda, že něco takového se na běžných školách nedělá.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist