ŠVD: Michaelská slavnost

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

Děti ve školách mají už svůj první měsíc za sebou. Co přinesl? (Ne)splněná očekávání, nové kamarády, nové zážitky, adaptace na nový školní rok…

We waldorfské škole vždy na konci září probíhá Michaelská slavnost. Účastní se jí děti 1. – 3. třídy a starší ročníky jim připravují program. Je to jedna z mála slavností, které děti prožívají samy za sebe – bez rodičů.

Děti se na ni připravují v hodinách českého jazyka, hudební i pracovní výchově, ale také v rámci družiny.

Michael je archanděl, který je nejčastěji zobrazován ve zlatém brnění s mečem. V druhé ruce drží váhy. Bojuje s drakem, kterého nezabije, ale jen připoutá k zemi. Toto podzimní období je také příroda plná zlatého listí… Je zde symbolika boje dobra a zla. Kdyby neexistovalo zlo, nemůžeme poznat dobro – proto ani Michael draka nezabíjí. Symbolika světla a temnoty. Proto si tento svátek připomínáme právě na podzim, kdy se dříve stmívá a lidé mají čas na to hodnotit, která zkušenost získaná v první polovině roku je použitelná pro čas budoucí a ke které je lépe se už nevracet.

Děti se přípravou na tuto slavnost, kromě samotné legendy, výrobků v pracovní výchově a písniček v hudebce učili něco pro sebe: být odvážný, rozhodný a vědět kdo jsem. Samotnou Michaelskou slavnost prožili za krásného počasí celý den venku. Šesťáci jim připravili program, ve kterém museli splnit 10 rytířských úkolů – každý z těchto úkolů obsahoval jednu nápovědu Kde je poklad? a nakonec museli „zabít draka“. Na to si každý z nich donesl vyrobenou kometu. Všechno dobře zvládli, takže nakonec je čekal poklad a v něm spousta dobrot pro všechny.

A jelikož máme podzim, děti se mohly občerstvit z darů podzimu: mohli ochutnat ovoce, zeleninu, kousky bábovek a koláčů, kompotů a mnoho dalšího.

Milí čtenáři, přeji vám krásný podzim plný spadaného žlutého a barevného listí, abyste si až je budete s dětmi sbírat, vzpomněli na Michaela: rytíře, který bojoval s drakem a vyhrál. Každý z nás bojuje s něčím jiným, někdy se sebou samým. Tak ať ten boj vyhrajete!

Napsal/a: Pavluschka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Leni07

    Pěkná slavnost. Zkusím navrhnout její realizaci příští rok i u nás ve škole. 🙂

  • ahoj,
    z nedostatku času čtu až teď – krásný článek, krásná legenda – i ta slavnost – škoda, že něco takového se na běžných školách nedělá.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist