Čteme si s Davídkem

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

1145735_reading_books_at_homeMilá redakce, milí čtenáři. Marně přemýšlím odkud mám začít s tím naším čtenářem Davídkem.

Davídkovi na začátku února budou dva roky. Nechci ho příliš vychvalovat, ale zdá se mi, že to bude bystrý chlapec. Ovšem kromě přemýšlivé hlavičky je taky maximálně živý.

Knížek už dostal několik formou darů k různým příležitostem (svátek, narozeniny, Vánoce), ale ty se mu líbí až na „druhém místě“. Ať byly naše knihy v polici nebo nyní již v knihovně, která bohužel nemá dvířka, vždy si nějakou vybral a začal ji náruživě číst. Ku mé hrůze v jeho raném věku takhle přečetl díla, která já číst asi nikdy nebudu – od poezie, přes literaturu faktu až po populární psychologii.

Knížky, které byly primárně určeny pro něj, a některé četly i jeho tety, strejdové, rozebral tak, že jsem nevěděla, zdali plakat nebo raději zavřít oči a dělat, že nic nevidím. Většinu z knížek rozebral v přítomnosti tatínka, který prostě poznamenané knížky odložil do pracovny, že je opraví a Davídek si našel další oběť.

Odpusťte mi tedy ten slovní obrat – nás syn prostě knihy „žere“. Doslova i do písmene…

Takže jsem se snažila a snažím knihy před ním uchránit a když už nějakou knihu dostane do ruky, sleduji ho ostřížím zrakem. Čtení v pravém slova smyslu jsme nahradili společně s manželem vyprávěním, což alespoň bystří i naše hlavy. Já jsem se díky tomu naučila i říkadla, která jsem nikdy neslyšela. Vyprávím je i po cestě do kopce, když jedeme s kočárkem, vyprávím je doma a myslím, že si to Davídek užívá stejně, jako kdyby u toho měl knížku.

Když dojdou říkadla, zapojíme i oblíbenou písničku (baf – baf – baf), rozumějte Skákal pes, při které se už Davídek snaží pomáhat zpíváním prvních taktů a ukazováním péra na klobouku.

Na závěr připojím tip na knížku od Marcely Košanové, Kateřina v zemi Ásů, na kterou mi poslední dny Davídek stále ukazuje. Je o čiperné a zvídavé holčičce, Kateřině, která se o prázdninách vydává s rodiči na Island. Do překrásné země opředené tajemstvím, do země plné ledu a ohně, kolébky obrů, skřítků a moudrých, krásných Ásů, vládců světa a vesmíru.

Jen co ten náš Davídek dostane „rozum“ určitě mu z ní začneme číst… Snad to bude brzy!

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … v lednu 2011. Stačí se zapojit do diskuse Čtete si s dětmi? nebo do 28. 1. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: bokul

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • bokul

  Koukám, že se na nás usmálo štěstí a prý budeme mít doma šikovného předškoláka 🙂 Děkujeme už se těšíme 🙂

 • bokul

  Díky za Vaše úžasné reakce pod mými řádky. 🙂 Musím poznamenat, že pokud z Davídka bude náruživý čtenář, pak po tatínkovi… Já si připadám jak ten mnich, co měl spoustu knih a nevěděl, co je v nich. Asi nejvíce knih jsem přečetla během studií a musím na závěr podotknout, že zrovna včera mě uklidnil jeden francouzský profesor, Pierre Bayard, kterému právě v ČR vyšla jeho kniha „Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli“. Zdá se, že tedy nebudu jediná na světakouli, kdo má přehled o tom, co je v knížkách, ačkoli jsem drtivou většinu z nich nikdy nečetla…

  Ještě jednou díky za Vaše řádky reagující na toho našeho čtenáře knihožrouta.

 • Bokul, moc pěkné čtení…………musela jsem se pousmát tomu, že Davídek knížky žere, náš Honzík ještě nedávno také knížky, hlavně leporela žral a to přímo:-)

 • Bokul, tak Davídek je opravdu náročný čtenář:o) A já pak odkud pochází úsloví….“snědl všechnu moudrost světa“. Teď je mi to jasný…po vzoru Davídka:o))) Bokul, co takhle předek u které to úsloví vzniklo, by v rodině nebyl:o))))
  Díky za článeček a dávej malýmu jen lehkou literaturu, ať mu z toho není těžko:o)))

 • Padmé

  Bokul, děkuji za úsměvný článeček. Davídek je evidentně „čertův kvítek“ :-)). Budeš muset být pohotová a tuze čiperná maminka, dokud je klouček malý ;-). Však ono se to časem změní – ten jeho „postoj“ ke knihám :-)).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist